Odcestujme nyní prstem po mapě z Lomnice nad Popelkou více na severozápad, přesněji do Liberce. Přiblížíme si historii nejen místních můstků, ale také Armádního sportovního oddílu Dukla Liberec, kterému vděčíme za úspěchy našich předních skokanů jako je Lukáš Hlava.
První můstky v Liberci
Roku 1957 byl vystavěn historicky první liberecký můstek. Nebylo to však na Ještědu, jak by mnozí předpokládali. Můstek K 30 byl vybudován blízko univerzity, v městské čtvrti jménem Kristiánov. Později zde přibyl ještě jeden menší můstek K 20. K vidění zde však bylo pouze v 70. a 80. letech několik mládežnických a studentských závodů. Nyní se však přesuňme na severní svah Ještědu. Důležitým člověkem při stavbě libereckých můstků byl pan Miloslav Bělonožník. Ten navrhl jak postavení na svahu, tak profily všech můstků. V letech 1966-67 se začaly na Ještědu budovat můstky K 115, K 88 a K 50. Můstek K 115 byl v té době největším nejen u nás, ale také ve světě.
Rekonstrukce kvůli neodpovídajícím podmínkám
Aby mohly být v Liberci pořádány velké závody jako Mistrovství světa a Světový pohár, bylo potřeba můstky zmodernizovat. Jelikož se každým dnem blížilo Mistrovství světa, plánované na rok 2009, s přestavbou se začalo už v roce 2005.
Foto: Rekonstrukce areálu Ještěd roku 2008 (autor: Hana Trnečková)
Průběh přestavby
Již od roku 1976 stála u skokanských můstků věž rozhodčích, která patřila k prvním opraveným objektům. Následovala ohřívárna pro skokany, jež byla zničena již z dřívějších krutých zim. Poté přišly na řadu samotné můstky. Nové odrazové lavice pro skokany, upravení nájezdových linií, zpevnění dopadové plochy. Na té byl později vytvořen umělý povrch. Dojezd pro skokany byl vybaven travním kobercem. Po dokončení všech úprav se Ještěd mohl pyšnit opravdu vysoce moderní technikou. Umělé osvětlení, chladicí systém nájezdových stop.
Testování můstků
Ačkoli areál stále nebyl hotov, podstoupil v roce 2008 závody Světového poháru ve skocích na lyžích a v severské kombinaci. Díky nedostatkům, které tyto závody ukázaly, bylo možné areál ještě dopilovat do finální podoby, aby byl připraven na MS 2009. V létě 2008 se zde ještě uskutečnilo Letní Grand Prix ve skoku na lyžích a na podzim také závody Kontinentálního poháru.
Foto: Úpravy můstku pro MS 2009 (autor: Kamil Rybář)
ASO Dukla Liberec (Armádní sportovní oddíl Dukla Liberec)
Prvním trenérem, který v ASO Dukla Liberec působil, byl Zdeněk Remsa, jenž byl na tomto postu od roku 1960. S tehdejší reprezentací sklízel opravdu velké úspěchy. Josef Matouš získal na ZOH v Innsbrucku roku 1964 čtvrté místo a Dalibor Motejlek si v témže roce v Oberstdorfu vybojoval post světového rekordmana v letech na lyžích za výkon 142 metrů. Rudolf Höhnl získal třetí místo na MS ve Falunu v roce 1974. Jaroslav Balcar byl roku 1976 na ZOH v Innsbrucku čtvrtý. V roce 1979 byl v Planici nastaven nový československý rekord, 169 m, který si na konto připsal František Novák. Za ASO Dukla skákal také Jiří Malec, první skokan, který skákal tzv. „V stylem.“ Ačkoli mu tehdy rozhodčí body za tento styl strhli, získal na ZOH v Calgary roku 1988 bronzovou medaili.
Současnost
Jak jste již v úvodu zjistili, ASO Dukla je domovským klubem našich předních skokanů. To však není jediné odvětví, ve kterém tento sportovní klub dosahuje velkých úspěchů. Nyní za ASO Dukla závodí kromě Lukáše Hlavy nebo Antonína Hájka, Jana Matury, Borka Sedláka, Martina Cikla a Ondřeje Vaculíka také nejlepší český běžkař Lukáš Bauer, lyžaři Ondřej Bank, Kryštof Krýzl a spousta dalších úspěšných českých sportovců. V dnešní době je v ještědském areálu stále pořádáno také několik závodů. Kromě Letní Grand Prix, která se zde naposledy uskutečnila v říjnu roku 2010, se diváci také mohli v roce 2011 zúčastnit Zimního evropského olympijského festivalu mládeže.
Foto: Lukáš Hlava (autor: Michaela Vondrášková)
Rekordy libereckých můstků
Oficiální rekord za nejdelší skok na můstku HS 134 si na konto připsal finský závodník Janne Ahonen, který 11.1.2004 v rámci Světového poháru skočil 139 m. Neoficiální rekord tohoto můstku drží za 140,5 m Němec Eric Frenzel z roku 2008. Tzv. „letní rekord“ drží ze září 2008 náš Roman Koudelka, který při Národním mistrovství skočil 143 m.
Neoficiální rekord můstku HS 100 se podařilo vytvořit norskému skokanovi Matsi Berggårdovi. Ten zde v roce 2011 v rámci Zimního evropského olympijského festivalu mládeže doskočil na 114 m. Rekord oficiální má však v rukou další Fin, tentokrát Harri Olli. Na Mistrovství světa roku 2009 skočil 104,5 m. Rekord mezi ženami patří Daniele Iraschko. Čítá 104 metrů a je z roku 2012.
Zdroj: skijested.cz, skisprungschanzen.com, duklasport.cz
Hlavní foto: Můstek v Liberci (autor: Michaela Vondrášková)