Městys Machov leží v česko-polském pomezí, v hornatém terénu, který spolu s dobrými sněhovými podmínkami vytváří předpoklady pro lyžování. Tradice lyžování se v obci s téměř 1 200 obyvateli začala psát již před 105 lety. Nejen o historii, ale i současné situaci klubu se dozvíte více v dalším z našich medailonků o českých klubech.
NÁVRAT DO HISTORIE: 105 let od začátků lyžování v Machově
Lyžování v Machově má velkou tradici. Jeho počátky sahají až do roku 1907. O sportu jako takovém se nedalo ještě mluvit, ale místní nadšenci dali toho roku základ machovskému lyžování a zapsali do sněhu i kronik tento historický mezník.
Závodní lyžování se úspěšně rozvíjí teprve po roce 1945, kdy většina machovské mládeže závodí za Sokol Police. Ale již v roce 1947 se ustavuje lyžařský oddíl Sokola Machov v čele s Václavem Volavkou. Prvních velkých závodů, kterých se členové nového oddílu zúčastnili ještě ve svetrech a pumpkách, byly Zimní sletové hry ve Vysokých Tatrách v únoru 1948. 6. února 1949 se koná první ročník skokanských závodů o Putovní štít Machova a hned poté padají návrhy na zbudování nového můstku. Následná realizace proběhla již v létě, kdy byl budován „pořádný“ můstek se železnou nájezdovou věží K 60 metrů. V roce 1981 byl zrekonstruován malý skokanský můstek, zvaný „Dorosteňák“. Aby nebyl můstek K 34 metrů tak osamocen, vzniká další menší, K 19 metrů.
Díky dobrému pořadatelskému týmu a zkušeným rozhodčím byly Machovu svěřovány stále větší závody. Přebory kraje, republikové závody a MČR nebyly výjimkou. Neopominutelnou zásluhu na této skutečnosti má mimo mnoha dalších Machováků již několik generací rodin Doležalů a Jirásků.
DISCIPLÍNY
Borský klub lyžařů v Machově se věnuje klasickým disciplínám – běhu, skoku na lyžích, severské kombinaci a nově také snowboardingu.
Věž rozhodčích v areálu „Hůrka I“ (autor: Simona Horká)
SKOKANSKÝ AREÁL „HŮRKA“
V současné době lze v Machově využít 4 skokanské můstky v areálech Hůrka I a Hůrka II. Pro letní provoz lze využít dva certifikované můstky: jediný můstek s finskou hmotou K-6 a K-12 s původní českou hmotou. V zimě jsou k dispozici ještě můstky K-7 a K-13. Můstek K-19m bojuje o přežití. Využití největšího machovského můstku K-64m je nyní nemožné z důvodu chybějící výdřevy na celém nájezdu. Můstek K-34m s PVC je také mimo provoz vzhledem ke značnému opotřebení původní hmoty. Tato česká hmota je stará více jak 40 let. 10 let byla na velkém můstku ve Frenštátě, odkud ji BKL odkoupil, a potom přes 30 let sloužila v Machově. Provozování běžeckého lyžování je možné v areálu „Doleček“.
Můstek K-6 v areálu „Hůrka II“ (autor: Simona Horká)
NEPŘÍZNIVÁ AKTUÁLNÍ SITUACE V KLUBU
Celý skokanský areál v Machově by si zasloužil rekonstrukci, ta však není možná, protože na ni klub nemá finanční prostředky. „Celý areál byl vybudován z peněz našeho klubu. Pouze údržba byla z malé části dotována přes ČSTV – regionální sdružení Náchod. Tento mechanizmus v současné době již nefunguje a vše půjde přes svazy. Myslím, že tímto krokem na nás bude zapomenuto, ale rád bych se mýlil. Celkem pět let po sobě jsme pro MŠMT zpracovávali žádost o investici, ale bez úspěchu. Takže poslední skokanský areál v Královéhradeckém kraji nemá dobré vyhlídky do budoucnosti,“ vylíčil nepříznivou skutečnost předseda klubu Stanislav Jirásek.
Do budoucnosti jsme již částečně nahlédli a nyní se podíváme také na současnost. Jediným trenérem s licencí v klubu je Stanislav Jirásek st., ostatní zatím licenci nemají. V současné době má klub 195 členů a dobrovolný aparát, bez jakýchkoliv finančních odměn za vedení klubu, účetnictví, trenérství atd. Současnou nevýhodou pro skok je porodnost v Machově. Od roku 2006 se zde narodili 4 kluci a přes 20 děvčat.
Žádná jednotka nemůže fungovat bez určitých cílů. „Klub má několik priorit svého rozvoje. Z rozvoje sportu pro všechny je to pravidelná zimní údržba běžeckých tratí pro volnou i klasickou techniku v délce 20 km. Další prioritou jsou pravidelné celoroční tréninky pro děti od 4 let, zaměřené na klasické lyžování, s vybranými dětmi pak trénink zaměřený na skok a severskou kombinaci,“ osvětlil záměry klubu Stanislav Jirásek.
Předseda klubu Stanislav Jirásek (autor: Ing. Jiří Sedláček)
REPREZENTANTI KLUBU
BKL Machov se může pyšnit několika reprezentanty, především zástupci severské kombinace, kteří dosáhli úspěchů v některém z republikových mistrovských, pohárových či světových podniků. Stanislav Jirásek nejstarší byl olympijským výborem vyznamenán cenou Fair Play. Za zmínku stojí také Ota Plný, všemi zvaný Blahouš. Miloš Hubka dosahoval v 80. letech pódiových pozic na mistrovstvích Československa a 18. místa na ME juniorů Autrans v severské kombinaci.
Jeho vrstevník Milan Doležal má na kontě mimo jiné titul mistra ČSSR a 19. příčku z ME juniorů v Lieto. Lukáš Doležal dosahoval úspěchů především v žákovských letech, podobně jako Tomáš Doležal. Mezi žáky i seniory se dokázal prosadit Tomáš Plný, oceněný titulem nejlepšího sportovce okresu Náchod v roce 1995, jenž dosáhl na 17. pozici při Světovém poháru v Harrachově 1997. Nejdelší seznam povedených výkonů, ať již v severské kombinaci či skocích na lyžích, si za svou kariéru připsal Stanislav Jirásek nejmladší. Na mezinárodní scéně se ukázal v dobrém světle v německém Auerbachu, kde nenašel během čtyř ročníků přemožitele. Na stupně vítězů vystoupal také při republikových mistrovstvích juniorů. Mezi nejlepší třicítku v severské kombinaci se probojoval na univerziádě v Innsbrucku 2005 (19. a 21. místo) a Turíně 2007 (19. a 25. pozice).
Mezi další reprezentanty klubu v severské kombinaci a skocích na lyžích patří Pavel Kubeček, Michal Kubeček, Pavel Jirásek, Tomáš Král, Robert Mazurek, Michal Šváb, Martin Vavruša, Stanislav Petružela, Petr Hlubůček, Jakub Kubeček či Jiří Štantejský.
Machovský tým (zdroj: bklmachov.eu)
AKCE POŘÁDANÉ BKL MACHOV
Během roku pořádá klub více jak 15 akcí zaměřených na sport, od náborových závodů, přespolních běhů, přes zimní závody v klasických disciplínách až po akce, které mají přilákat k tomuto sportu děti s rodiči – jako jsou fotbalová show Itálie vs. BKL Machov, Běh postaru či různé besedy s reprezentanty. Pravidelně se zde první víkend v září koná Borský pohár, závod ve skoku a kombinaci žactva. V zimě to jsou především republiková či krajská klání.
Zdroj: Stanislav Jirásek, bklmachov.eu
Hlavní foto: Skokanský areál „Hůrka I“ (autor: Simona Horká)