Koch: „Cílem je Turné, Soči a Harrachov!“

Martin Koch, po dlouhou dobu stálý člen rakouského A-týmu ve skocích na lyžích, se dosud neobjevil na soupisce nabitého reprezentačního družstva. Šéftrenér Alexander Pointner se rozhodl přesunout jednoho z nejlepších rakouských letců do Kontinentálního poháru, snad jen dočasně. COCm startuje 13. 12. v norské Reně, Koch má však za cíl v něm dlouho nesetrvat a přesvědčit svými výkony, že si zaslouží místo v „áčku“.

„Začnu v Kontinentálním poháru a odtud se znovu mohu kvalifikovat na Světový pohár. Letos je mým cílem Turné čtyř můstků, Soči a Harrachov. Když budu tvrdě makat, můžu se dostat zpět do formy.“ Martin Koch stál naposledy na nejvyšším pódiovém stupínku v roce 2012 v Planici. Minulá sezona však pro něj byla průměrná, spíše podprůměrná – nejlepším výsledkem bylo deváté místo z Harrachova, celkově byl devětadvacátý.

Kdo by se však nechtěl ukázat při své (pravděpodobně) poslední sezoně? „Na skočkách jsem od šesti let, patnáct let skáču Světový pohár. Každým rokem je to těžší a těžší. Jestliže nejste na sto procent motivováni a nedáte do toho všechno, nedosáhnete ničeho. Cítím, že je tato sezona tou poslední, do které mohu dát 100%.“

Rakouský reprezentant SV Villach je spokojený s tím, co v životě dokázal. „Vlastně jsem dosáhl více úspěchů, než jsem si kdy představoval. Jsem olympijským šampionem (z týmového závodu na ZOH 2006 v Pragelatu), vyhrál jsem závody Světového poháru (1x Harrachov, 2x Oberstdorf, 1x Planica a 1x Oslo) a byl jsem první na MS v Oslu (2011 – týmový závod, pozn. red.). Samozřejmě že mám ještě více cílů, proto taky pořád skáču. Nechci skončit s tím, že se ohlédnu zpět a řeknu si: Dokázal bys toho tehdy víc! Chtěl bych cítit to, že jsem do skákání dal všechno a miloval tento sport!“

Jak známo, harrachovský Čerťák tomuto zkušenému letci svědčí – vítězství na něm by pro Kocha bylo perfektním zakončením kariéry. „Vlastně je to můj tajný plán. Bohužel mé plány většinou nevycházejí tak, jak bych chtěl.“ Uvidíme tedy, zda přesvědčí Alexandra Pointnera a dostane šanci znovu ukázat svůj um v nejvyšší skokanské soutěži.

Zdroj: berkutschi.com
Foto: Martin Koch (autor: Vendula Bittnerová)