Kojonkoski a Schlierenzauer pod palbou

Kvalifikace na závod Turné čtyř můstků v Innsbrucku přinesla mnoho emocí, které ve skokanském cirkuse bobtnají už dlouho. Němci nalezli znovu svého hrdinu a jak to mají ve zvyku, vychvalují ho až do nebes. Finové pro změnu, jak to ve zvyku nemají, házejí kamením po výjimečném skokanovi.

Se 125 metry čisté délky vyhrál Michael Uhrmann dnešní kvalifikaci a Němci bouří nadšením. „Byl jsem strašně překvapený, že jsem vyhrál,“ komentoval svoje vítězství Uhrmann, „ale nepropadám euforii. Dnes se mi podařil zas dobrý skok, ale musím svoje výkony stabilizovat. Mám sebevědomí. Nejsem začátečník, vím, že umím skákat na bednu.“ Konečně se dostavila ona forma, kterou ohlašoval Peter Rohwein už na začátku sezóny. Uhrmann nastoupí do zítřejšího k. o. duelu s papírově nejslabším soupeřem (ovšem s dalším Němcem Maximilianem Mechlerem), což novinářům našich západních sousedů nebrání v tom, aby mu zametli alespoň pomyslnou psychologickou cestičku, a vydatně jim v tom pomáhají finští kolegové, kteří ve svých titulcích hlásají: „Nastala znovu hubená léta.“

V rakouském tisku se objevily zprávy o tom, že v „nejmenovaných“ národních týmech panují pochybnosti o nenadálé formě mladíka Gregora Schlierenzauera z Rakouska, což německé plátky neopomněly patřičně rozmáznout. Skutečnost, že některé osoby skokům na lyžích blízké podezřívají Schlierenzauera z nekalých způsobů, kterak vyhrávat závody, podtrhl výrok Tommiho Nikunena, trenéra Finů, který prohlásil, že „pravou sílu Gregora Schlierenzauera poznáme až s jeho mužskou váhou.“ Vyjádřil tak nepřímo pochybnosti o tom, zda Schlierenzauer váží tolik, kolik má, a svými slovy zapálil pomyslný doutnák nálože s dynamitem. Po dvouleté pauze se znovu rozhořely diskuze ohledně váhy skokana. Údajně má Schlierimu do správné váhy chybět pět kilo! Celkem logicky na tuto narážku reagoval šéftrenér Rakušanů Alexander Pointner: „To je nesmysl. Od toho tu je pravidlo BMI, které to hlídá. Byli to zrovna Finové, kteří o toto pravidlo tolik usilovali.“ Ve skutečnosti není žádným tajemstvím, že Gregor Schlierenzauer kvůli nižší váze skáče podle pravidel s ještě kratšími lyžemi, než jsou předepsané pro jeho výšku, takže žádnou váhovou výhodu rozhodně nemá. To, že na začátku sezóny vypadal podle finského deníku Ilta Sanomat „nezdravě“, měla podle Pointnera za následek nemoc a nedostatek železa a ne hubnutí a hladovka. Podle Toniho Innauera je současné napadání vyvolané sportovní rivalitou: „Kdyby to byl finský skokan, kdo by podával tak výjimečné výkony, tak by mlčeli. Je jasné, že Schlierenzauer mohl být diskvalifikován už několikrát, pokud by se pohyboval mimo hranice pravidel.“

Zatímco Finové hloubají nad tím, jak porazit Schlierenzauera, Němcům nasadil brouka do hlavy Mika Kojonkoski, když v rozhovoru pro deník Die Welt prohlásil, že na případnou nabídku ze strany Německého lyžařského svazu by neřekl ne. To, že Němci měli o služby populárního trenéra zájem už před sezónou, je veřejným tajemstvím.
„Německo je skokanskou Mekkou,“ ocenil přínos německého sportu světovému skoku na lyžích. „Ale momentálně se mi zdá, že na tohle téma není vhodný čas. Rozhodně nehodlám vyhánět zajíce z jámy,“ dodal vzápětí spíš směrem k Peteru Rohweinovi, protože v současném výpadku německých skokanů byl současný trenér Němců podrobován stále větší kritice a sílily i hlasy volající po jeho rezignaci.
V interview se mimo jiné i on věnoval tématu Schlierenzauer a srovnal v něm Schlierenzauerův fenomenální vstup do sezóny se svým svěřencem Andersem Jacobsenem. „Oba jsou na skokanském nebi jedinečné úkazy. Jacobsen má skvělou techniku, tu ale může samozřejmě zase rychle ztratit, jak už mnoho skokanů před ním dokázalo. Schlierenzauer byl zase juniorským mistrem světa. Skoky na lyžích jsou o sebedůvěře. Denně si musíte střádat nějaké momenty, kdy jste byli úspěšní, abyste si sebevědomí zvyšovali,“ uvedl.

zdroj: Die Welt, Der Standard, skispringen.de
foto: Mika Kojonkoski (zdroj: skihopp.no)