Komentátor Homolka se loučí: „Je čas zkusit něco jiného.“

Až se zítra komentátor české verze Eurosportu Honza Homolka rozloučí s diváky přímého přenosu letní Grand Prix v Courchevelu, uslyšíte jeho hlas u skoků naposled. Skončí jeho zhruba 10 let trvající éra, během níž se nesmazatelně zapsal do paměti skokanských fanoušků.

Sám říká, že je třeba zkusit něco jiného. Proto ho už od minulého týdne můžete slýchat na nové stanici O2 Sport, kde bude komentovat fotbal a tenis a zároveň se bude věnovat magazínu o NHL. Na skoky na lyžích však nezanevře.

Můžete fanouškům vysvětlit, proč s komentováním skoků končíte a jestli je váš konec definitivní?
V životě občas přijde doba, kdy se musíte rychle rozhodnout. Na všechny důvody bychom si asi museli udělat víc času. Nějak přišla řeč u jiné televize a mně se její přístup, plány, program i jednání líbily natolik, že jsme se domluvili. Myslím, že na Eurosportu to lidi, co mi na nich záleží a měli jsme spolu korektní vztah, pochopili. Vůbec to není tak, že by ten konec byl trpký. Alespoň z mé strany. A nikdy nevíte, co bude. Třeba utečou dva tři roky a vše bude jinak.

Eurosport mi dal šanci jako mladému klukovi, což bylo super. Ale teď je čas zkusit něco jiného. Takže jako definitivní konec komentování skoků to třeba není. Na druhou stranu přijde někdo jiný a bude třeba lepší než já. Důležité je, že skoky na lyžích nekončí, vždyť ten sport tady není kvůli nám, ale aby nám dělal radost.

Končíte skoro přesně 10 let od svého prvního přenosu ze skoků. Dokážete spočítat počet přenosů, které jste komentoval?
No, první přenos byl Kuusamo, vyhrál Jakub Janda. Listopad 2005. Strašná doba utekla. Naplno jsem dělal od Sappora 2007. S kvalifikacemi 180 hodin za sezonu. Jelo to tak rychle v zimě, že to člověk nestíhá ani pomalu vnímat.

Na který Vámi komentovaný závod nejvíc vzpomínáte?
Těch bylo víc. Ale odmala jsem sledoval Turné. Kvůli němu jsem chodil dřív ze školy. Takže asi na všechny Turné. A pak taky na ty, co sem komentoval s někým. Musím říci, že Borek Sedlák byla trefa do černého stejně jako Jakub Jiroutek a Honza Mazoch. Byly to fajn závody.

Vybavíte si Vaši největší chybu nebo nějaký trapas během komentování skoků?
Jasně, každý něco zpacká. Snad toho tolik nebylo, byť jsem měl pár fanoušků, co psali tradičně a vytrvale emaily a snažili se mě rozhodit, udělat ze mě trotla a byli i vulgární. Ale třeba svoji práci dělají daleko lépe než já.

Ale tak sněhové vložky místo vločky proběhly. Přeřeky k tomu patří, na faktické chyby jsem byl vždy pes, ale asi bychom něco našli, kdybychom byli puntičkáři. Hlavně v začátcích.

Co Vám bude nejvíc chybět? Nějaké specifikum, co bylo třeba jen u komentování skoků…
Takové to čekání, jak to dopadne. Kdo vyhrál a vy jdete na tenký led. Řeknete vyhrál Kofler a přitom víte, že to bude o bod dva…a teď ten vítr a v hlavě je, že to nemusí být pravda. Ten adrenalin je fajn. A bude mi chybět Turné, to je jasný. Stavím ho výš než olympiádu nebo MS.

Vím, že jako komentátor nemůžete projevovat náklonnost ke skokanům, ale když se Vás zeptám teď: Kteří ze skokanů Vám za ta léta nejvíc „přirostli k srdci“?
Těžká otázka. Nevím proč, ale byl mi sympatický Vassiliev. Skoky jsou také jedním z mála sportů, kde opravdu přeji českým reprezentantům. Navíc si moc vážím úspěchů Jakuba Jandy a snažil sem se ho vždy chválit i třeba za fajn 20. místo. Prostě byla doba, kdy byl nejlepší na světě a hotovo. Jinak se mi moc líbí, jak to dělají Slovinci.

Kdo Vás nahradí u komentování skoků? Co byste mu jako takřka legenda komentování skoků poradil?
To je otázka asi pro někoho jiného a já a legenda? Ne, skoky pojedou dál beze mě a to je dobře. Hlavně, aby se na to lidi koukali, otevřeli si pivo, dali nedělní oběd a u skoků užili dvě hodiny. A pár rad by asi bylo.

Ta základní je jasná a platí pro všechny sporty. Fanoušek kouká na sport, komentátor tam je ne aby exhiboval, ale aby zpříjemňoval čas. Kolikrát mi přijde, že si někteří kolegové myslí, že ten sport vznikl, aby ho mohli komentovat nebo ještě lépe, že si myslí, že ho založili oni sami. Ale tak to není. Zkrátka to lidem nekazit a něco zajímavého jim říct, pobavit a provést.

Zůstanete skokům věrný alespoň jako fanoušek?
Určitě, já se teď možná i na nějaký závod vypravím konečně osobně, byť a to je věc, která je nepochopitelná, nemám rád zimu a sníh.

Foto: Honza Homolka (archiv H. Homolky)