Koudelka: Chyba v nájezdovém postavení

ROZHOVOR. Startovní listina kvalifikace v Innsbrucku odtajnila: Roman Koudelka nahradí na Turné Jana Maturu. „Není to proto, že by skákal Maturin špatně,“ vysvětloval svůj krok reprezentační trenér David Jiroutek pro Radiožurnál, „ale chci Romana už začít ladit na závody směrem k olympiádě. Nepojede totiž na lety do Kulmu, ale Honza jo.“

V innsbrucké kvalifikaci se tedy mezi početnou rakouskou konkurencí objeví Koudelka s Jandou, Hlavou a Ciklem. První dva jmenovaní drží po první půli v hodnocení letošního Turné čtyř můstků 19., potažmo 18. pozici. Martin Cikl je v pořadí 31., propadl se poté, co mu postup do finále druhého závodu unikl o dvě příčky. Podle Cikla chyběly maličkosti. „Odraz byl dobrý, asi nejlepší, co jsem v Garmischi udělal. Vítr se netočil a skoro nefoukalo, tak nevím, proč to neletělo,“ řekl pro skoky.net.

Český tým se přesunul do Innsbrucku, dějiště třetího závodu Turné, hned po skončení druhého klání. Do rakouského města, vzdáleného od německého střediska asi 60 kilometrů, dorazil v pátek také Roman Koudelka, který minulý víkend strávil krkonošskou přípravou. „V Harrachově jsem trénoval tři dny, od 26. do 28. prosince,“ řekl pro skoky.net. „Zaměřil jsem se na nájezdové postavení. Chyba byla právě v nájezdovém postavení.“

Takže teď je chyba odstraněná?
V tréninku se to zlepšilo. Neříkám, že je to úplně za mnou, ale lepší se to. Uvidí se zítra (pozn. red: tj. v sobotu; rozhovor pořízen v pátek). Jak jsem se už hodněkrát přesvědčil, závod a trénink je něco úplně jiného.

Jak je možné, že v uvozovkách „jen“ to, jak si sedneš do nájezdu, ovlivní tak markantně tvé výkony?
Nájezdové postavení ve skoku je nejdůležitější věc. Každý skokan si potřebuje vytvořit svoje nájezdové postavení, aby mi vyhovovalo a vycházely mu z něho skoky.

Počítal jsi se startem v Innsbrucku a Bischofshofenu jako s hotovou věcí už před Turné? Taková byla dohoda s koučem?
Tak počítat se nedá s ničím. Dohodli jsme se s Davidem, že když se skoky zlepší, že by byl rád, abych v Innsbrucku nastoupil. Což se nakonec potvrdilo a já jsem za tu šanci strašně rád a doufám, že nezklamu jeho důvěru. Chci udělat dobré skoky, se kterými budu spokojený.

Můstek v Innsbrucku (HS 130) je jeden z těch menších. Myslíš, že na něm máš se svou dynamikou větší šanci, než bys měl třeba v Garmisch-Partenkirchenu na HS 140?
Nezáleží na můstku. Když se udělají dobře skoky, tak bude dobré umístění všude. Co se týče GAPA, tak to je můj můstek, tam se mi vždy dařilo (pozn. red: 15. místo v roce 2007, 4. v 2008, 13. v 2009) a tam bych si hodně věřil. Innsbruck moc neznám, ale na tom nezáleží. Jak jsem říkal, když udělám dobré skoky, budu spokojený.

Zdroj: rozhlas.cz, vlastní
Foto: Roman Koudelka (autor: Michaela Vondrášková)