Koudelka: „Stačí jeden skok a vše se otočí.“

Roman Koudelka v letošní sezoně zatím nedokázal navázat na svá loňská umístění a 10. pozici v konečném hodnocení SP. Body si letos připsal jen čtyřikrát. Podařilo se mu to v Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchenu, Wisle a uplynulý víkend v Harrachově. V druhém nedělním jednokolovém závodě si připsal osmnáctou pozici, čímž zopakoval své letošní maximum.

Jsi spokojen se svými výkony při SP v Harrachově?
Mám takové smíšené pocity. V kvalifikaci jsem skočil docela dobře, v prvním kole jsem měl bohužel smůlu na podmínky. Ten skok nebyl úplně nejhorší, ale měl jsem problémy s tím, že jsem hodně zpožďoval odraz a pak tam chyběla délka. V tom druhém závodě, když byly super podmínky a všechno klapalo, jsem ten skok zase totálně pokazil. Ale sezona není u konce, čeká nás mistrovství světa a důležité je zůstat nad věcí a být pozitivní. Věřím, že stačí jeden dobrý skok a všechno se otočí.

Jak hodnotíš atmosféru na Čerťáku?
Musím lidem strašně poděkovat, protože udělali výbornou atmosféru. Vydrželi tady s námi a za to jim patří velké poděkování! Na to jaké hlásili počasí, je to tady nádherné a show výborná. Škoda toho větru, ale větru a dešti se neporučí. S tím se nedá nic dělat.

Myslíš, že taková událost jakou je MS 2014 v Harrachově pomůže českému skoku? Přiláká to více fanoušků?
Myslím si, že určitě přiláká lidi. Když dnes vidím, kolik jich tady je, tak věřím, že jich na MS bude ještě daleko víc, a to by nám mohlo strašně pomoct.

Adidas Arena se od loňského SP pro oko fanouška dost změnila. Nastaly i nějaké změny v zázemí pro skokany?
To je trošku záludná otázka, protože pro diváky, funkcionáře a podobně se toho změnilo dost – vyrostly stany a všechno. Ale pro skokany je to pořád stejné, což mě trošku mrzí, protože ten můstek by si zasloužil celkovou rekonstrukci. Ale to jsou strašné investice a to asi těžko někdo zaplatí. Ale organizátoři tady vždy odvedou skvělou práci. Doufám, že jim to vydrží.

V prosinci roku 2012 jsi absolvoval tréninky s Richardem Schallertem. V čem a jak moc Ti pomohly?
Pomohlo mi to hodně. Před Turné čtyř můstků jsem se dostal psychicky hodně nahoru. Bohužel pak přišla v půlce Turné nemoc a musel jsem odjet domů. A to bylo takové zlomové. Richie (Richard Schallert) je teď momentálně v Kanadě. Doufám, že se stihne vrátit do MS a že spolu absolvujeme ještě nějaký trénink. Byl jsem strašně rád, že mně to nabídli a že s tím byli jak pan Jozífek (Rostislav Jozífek, sportovní ředitel skokanského úseku – pozn. red.), tak David Jiroutek spokojení a hlavně, že s tím souhlasili. Protože my jsme opravdu nevěděli jak dál. Teď je to ve fázi, kdy víme, kde je chyba, co dělám špatně. Ale buď řádí podmínky, nebo je do závodu tak velká motivace, že mně to pak svazuje nohy.

O nových kombinézách už se toho dost namluvilo. Skáčete v nich již více než půl roku. Ale před týdnem jste je poprvé ozkoušeli na leteckém můstku. Jaké jsou rozdíly tam oproti těm starým?
Rozdíl je velký, ale už jsem si na to docela zvyknul. Stačí malinká chyba, malinký závan větru a ty kombinézy dělají neskutečné rozdíly. Je to takové záludné, protože stačí opravdu málo a skokana to srazí. Ale naopak stačí málo a může mu to pomoct, takže se z toho stává čím dál větší loterie. Ale taková jsou pravidla. My to nezměníme, je to pro všechny stejné a musíme se s tím poprat.

Foto: Roman Koudelka (autor: Vendula Bittnerová)