Koudelka v Ga-Pa čtvrtý, vyhrál Schlierenzauer

Tradiční novoroční závod Turné čtyř můstků se odskákal v německém Garmisch-Partenkirchenu za účasti všech pěti českých reprezentantů. Kvůli hustému sněžení včera jury zrušila kvalifikaci a následně ji přesunula na dnešní jedenáctou hodinu. Do závodu se kvalifikovala celá česká pětka, kvalifikaci vyhrál rakouský skokan Martin Koch před Adamem Malyszem. Na můstku, kde drží rekord z kontinentálního poháru mladičký Nor Vilberg, se dnes neskáče pro Turné tradiční K.O. systém, ale závod má klasický průběh jako SP. Tedy padesát nejlepších postoupí do závodu a do 2. kola pak jde třicet nejlepších.

Trio českých skokanů – Sedlák, Matura a Janda se posadilo na nájezdovou lavici velmi záhy po zahájení závodu a ani jeden z nich si nevedl špatně. Dlouhou dobu okupovali první tři příčky v pořadí Janda (125 m), Matura (124,5 m), Sedlák (124 m). Polák Kamil Stoch, který o pouhé čtyři desetiny bodu porazil v Oberstdorfu v K.O. souboji našeho Martina Cikla, předvedl hodnotný skok na 125 m, nicméně Jandův líbivý styl byl hodnocen výše a Stoch se tak zařadil až za Jakuba. Jakub Janda dlouho odolával náporu soupeřů a stále si držel vedoucí pozici. Až ruský skokan Dimitry Vassiliev skočil na 128 m a dostal se před našeho skokana. Nicméně za vynechání telemarku a dopad na obě nohy ho připravil o lepší bodové hodnocení. Vassiliev je znám pro nevzhledný styl, kdy se o telemark pokouší jen sporadicky a doplácí tak na nižší bodové hodnocení. Vítěz z Ga-Pa z let 1993 a 1998, veterán Noriaki Kasai z Japonska se do odrazu opřel a jeho 125 m stačilo na postup do finálového kola.


Foto: Roman Koudelka na Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu

Následně zaskákali dobře Martin Koch (129 m), Anders Jacobsen (126,5 m), Anders Bardal (127 m) a Matti Hautamaeki (126,5 m). První, kdo pokořil hranici 130 m, byl náš skokan Roman Koudelka. Koudy dopadl na metu 132 m a pojistil si tak postup do 2. kola ze 6. místa. Německou jedničkou je v letošní sezoně zatím Michael Neumayer, který doplachtil na 131,5 m a zařadil se těsně za Koudelku. Adam Malysz, kterému můstek v Ga-Pa tak úplně nesedí, pouze v roce 2003 tu stál na bedně jako 3., dopadl na 133 m. Skok se příliš nepodařil Noru Romoerenovi (128 m), Švýcaru Ammannovi (128,5 m) a ani Jerneji Damjanovi ze Slovinska (128 m), který se jako jediný ze Slovinců probojoval do závodu. Výborný skok předvedl Andreas Kuettel ze Švýcarska – 132,5 m.

Pak se na nájezdovou lavičku posadil Andreas Kofler. Skokan, který měl v Oberstdorfu nepříjemný pád, a byl odvezen do nemocnice. Vzchopil se však a nastoupil do závodu v Ga-Pa. Nepředvedl to, na co jsme od něho zvyklí, ale klobouk dolů před odvahou, 123 m mu na postup do finálového kola stačilo. Nejlepší norský skokan Tom Hilde doplachtil na 132,5 m a skončil po 1. kole na 3. místě. Veterán, hvězda, ikona Janne Ahonen uletěl až na metu 139 m a vytvořil tak nový rekord můstku. Po něm Rakušan Loitzl skočil jen na 127,5 m a nahoře už tak zůstala jen dvojice nejlepších. Schlierenzauer a Morgernestern, oba z Rakouska. Schlierenzauer předvedl slušný skok – 132 m. Největší favorit Turné a suverén dosavadní části sezony, Thomas Morgernstern skok pokazil a jeho 129,5 m stačilo po 1. kole jen na 8. místo.


Foto: Roman Koudelka na Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu

Z našich tak Koudy postupuje ze 6. místa, Jakub Janda se dělí o 18. místo s Noriaki Kasaiem, Jan Matura postupuje jako 24., a Borek Sedlák 25. Za branami finále zůstal jediný Martin Cikl na 34. pozici.

Ve 2. kole se skok příliš nepovedl Borku Sedlákovi – 121 m, a skokan liberecké Dukly nemohl být příliš spokojen. Následně Jan Matura skočil ještě o metr méně. Bývalý kombiňák, který skončil na MS 1997 v Trondheimu v severské kombinaci na 4. místě, skok příliš nenatáhl, nicméně body do SP jsou hodnotné. Ve 2. kole se skok povedl Andreasi Koflerovi – 126 m, následně mladý Janne Happonen z Finska dopadl na stejnou metu a šel před Andiho. Skok pokazil mladý Kamil Stoch z Polska, když doskočil na 122,5 m.

2. kolo nevyšlo vítězi Turné z roku 2006, Jakubu Jandovi, když skočil na pouhých 120 m. Ve 2. kole první překonal metu 130 m Rus Vassiliev, přesně o jeden metr. Rusové se pod velením německého trenéra Steierta velmi zvedli a pravidelně bodují. Loňský vítěz Turné, Nor Jabobsen, který stále čeká na auto, které loni vyhrál, ve druhém skoku přistál na stejné vzdálenosti jako v kole prvním – 126,5 m. Fin Matti Hautamaeki, který skáče obvykle výborně v druhé polovině sezony a jeho forma vrcholí v Planici, skočil na 125,5 m. Nádherný styl a let na 130 m poslal na chvíli do čela závodu Nora Bardala.


Foto: Roman Koudelka na Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu

Na metu 130 m přistál rakouský skokan Wolfgang Loitzl. Svůj standard si podržel slovinský borec Jernej Damjan, když dopadl na 127,5 m. Vítěz dopolední kvalifikace Martin Schmitt si trošku pohoršil oproti 1. kolu, doskočil na 127,5 m, nicméně měl radost. Dvojnásobný olympijský vítěz ze Salt Lake City si zpravil chuť po 1. kole a doletěl na skvělých 132 m. Ammann trpí tím, že jeho styl není pro rozhodčí příliš líbivý, nicméně na dočasné vedení to stačilo. Hned po něm se spustil z můstku Thomas Morgernstern a po dopadu na 133 m bylo zřejmé, že pokud na Ga-Pa nezaútočí sněhová vánice a nesmete zbytek skokanů, kteří ještě stále čekali nahoře na věži, Morgernstern dnes nevyhraje.

Po skoku Morgernsterna skákal za ohromné podpory domácího publika Michael Neumayer, skok na 135,5 m podržel na postu kouče německé reprezentace Petera Rohweina. Roman Koudelka přistál na stejné metě jako v kole 1., a jeho 132 m a vysoké známky ho zařadily za Neumayera. V dnešním závodě porazil i Morgernsterna. V zápětí vytvořil nový rekord můstku rakouský mladíček Gregor Schlierenzauer, když doplachtil na 141 m. Trenér Pointner měl takovou radost, že to vypadalo, že skočí z trenérské věže hned za Gregorem. Skok trochu pokazil Adam Malysz – 131,5 m.


Foto: První tři místa Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu

Adam už nemá podporu na jakou byl mnohá léta zvyklý, když s ním fandové cestovali po celé Evropě. Skok se nepovedl Tomu Hildemu, norský skokan dal jen 128,5 m. Andreas Kuettel měl problémy ve vzduchu a jeho 129 m nebylo úplně ideálních. A nahoře už zůstal jen Janne Ahonen. Tak co vy na to, pane s kamennou tváří? Janne Ahonen doskočil na 135 m a….. NEVYHRÁL. Vítězem se stal Gregor Schlierenzauer, rakouský teenager!!! Roman Koudelka bral 4. místo!!!!!!!!! Game is not over! Gregor Schlierenzauer je v čele Turné.

1. Gregor Schlierenzauer /AUT/
2. Janne Ahonen /FIN/
3. Michael Neumayer /GER/
4. Roman Koudelka /CZE/
5. Adam Malysz /POL/
6. Thomas Morgernstern /AUT/
7. Andreas Kuettel /SUI/
8. Tom Hilde /NOR/

26. Jakub Janda
27. Jan Matura
28. Borek Sedlák

Kompletní výsledky závodu

Foto: vítěz Gregor Schlierenzauer v Ga-Pa