V pondělí 28. října se v krakovském hotelu Park Inn uskutečnila předsezonní tisková konference Polského lyžařského svazu. Během setkání byli také oceněni zasloužilí zástupci zimních sportů a rozhodčí. Hlavním tématem však byla příprava na olympijskou sezonu.
Necelý měsíc před zahájením zimní sezony zhodnotil Łukasz Kruczek přípravu polského A-týmu, kterou obohatilo mimo jiného také soustředění v chorvatském Dubrovníku, a oplýval spokojeností. „Během příprav na nadcházející sezonu jsme zrealizovali všechno, co jsme měli v plánu a mluvím zde o všech skokanských týmech. Samozřejmě se stávalo, že kvůli počasí – někde foukalo, někde silně pršelo – se nedalo trénovat, ale to je v naší disciplíně běžné.“
Pokud jde o zdravotní problémy, zranění se skokanům nevyhnula, ale byla léčena okamžitě a nevynutila si delší přestávky. Kruczek také zdůraznil, že tým během tréninku významně nerozlišuje letní sezonu od zimní. „To, co jsme začali začátkem května, celou dobu pokračuje a nyní se změní pouze to, že každý týden budou závody a mezi nimi se budeme připravovat na další. Každý týden budou prováděny různé drobné úpravy a obměny. Skoky jsou dost dynamickou disciplínou a není možné nic definitivně uzavřít, pořád je potřeba modifikovat.“
Dále vyzdvihl také dobře fungující spolupráci se všemi týmy, díky níž se na scéně nejvyšší soutěže objevila nová jména a nutno říci, že úspěšná. „Tento rok byla spolupráce mezi týmy nejlepší, fakticky všechno fungovalo dobře na všech úrovních a snad to tak bude i nadále. Rok od roku se spolupráce zlepšuje a má očividný efekt v podobě výsledků závodníků. Ne pokaždé dosahují nejlepších výsledků závodníci z A-týmu, skvělou práci odvádějí i ostatní družstva. Můžeme vyzdvihnout dva závodníky z jiných tréninkových týmů. Jsou to Krzysztof Biegun a Jan Ziobro, kteří již dokázali, že mohou bojovat s nejlepšími závodníky na světě.“
Týmy už absolvovaly první skoky v ledové stopě a chtějí se k ní vrátit příští týden. „Pravděpodobně to bude znovu v Oberstdorfu. Po návratu rozebereme, jak jsme na tom. Víme, že listopad je měsícem, ve kterém počasí dokáže připravovat různá překvapení. Chceme vybrat místo pro trénink na 2 – 3 dny před začátkem Světového poháru. Týmy na závody budeme sestavovat na základě dispozice závodníků, ale také – což občas nevypadá dobře, ale je to bohužel třeba – takticky, pokud bude třeba získat body pro startovní kvótu. Pokud jde o cíle pro nadcházející sezonu, je pro nás nejdůležitější to, aby byla tato sezona zase o něco lepší než ta předchozí. Důležité je získat v celkovém hodnocení, i kdyby jen o jeden bod, více než v sezoně uplynulé,“ prozradil nakonec svou vizi Łukasz Kruczek.
Úzkou spolupráci v polském skokanském sportu si pochvaluje také trenér polské mládeže Robert Mateja: „Tak jak řekl Łukasz, naše spolupráce je v tomto roce opravdu úzká. Snažíme se společně trénovat a provádět společně všechny konzultace. A myslím, že to takto bude probíhat až do prvních závodů Světového a Kontinentálního poháru.„
O vyrovnanosti a široké základně mladých polských skokanů svědčí také smělé cíle trenéra juniorů Macieje Maciusiaka: „Kolegové již prozradili to, co se podařilo doteď zrealizovat. Velmi podobně jsme prožili přípravu a rozdíl je jen v tom, že hlavním cílem našeho týmu je mistrovství světa juniorů a také univerziáda, které se budou konat v Predazzu. Třetím cílem budou pro tým juniorů olympijské hry. Budeme se snažit, abychom přes starty ve Světovém poháru vybojovali nominaci na olympiádu. Věřím, že díky úzké spolupráci budou na závody jezdit ti nejlepší skokani.“
Jedním ze závodníků juniorského týmu je osmnáctiletý reprezentant týmu SMS Szczyrk Adam Ruda. V letní sezoně předvedl velmi dobré výkony ve FIS cupu. V celkovém hodnocení tam zaujal čtvrté místo, což dává také naději na dobré výsledky v zimní sezoně. Proto je možná pravý čas vás s Adamem krátce seznámit.
Kdo je Adam Ruda?
Závodník ze Zagórza. Učím se ve škole v Szczyrku. Kariéru jsem začal v Zagórzu, ale nebyly tam můstky jako K 90, proto jsem si musel vybrat školu jinde, a tak začal můj příběh ve Szczyrku.
Máš za sebou povedené starty ve FIS cupu, jaká jsou v souvislosti s tím Tvá očekávání pro zimu?
Chtěl bych mít takovou formu, jakou jsem měl během klání v Zakopanem a tuto dobrou formu si udržet do mistrovství světa juniorů, abych tam mohl vůbec startovat. A co je nejdůležitější, zaujmout tam co nejlepší místo.
Říkáš, že máš radši velké můstky, čím to?
Na malých můstcích se mi skáče dobře, ale preferuji velké můstky, mám tam lepší pocit.
Máš nějaký oblíbený můstek ve světě?
Myslím, že mým oblíbeným můstkem je Wielka Krokiew v Zakopanem, kde se mi opravdu skvěle skáče, a také Szczyrk Skalite. Mimo Polsko nevím, protože jsem ještě neměl tolik možností vyzkoušet zahraniční můstky.
Mnoho skokanů změní v mládí skoky za severskou kombinaci a naopak. Uvažoval jsi o tom někdy?
Já se na kombinaci nehodím, zkoušel jsem to už na gymnáziu a definitivně jsem si vybral skoky.
A jak se cítíš před nadcházející sezonou?
V tuto chvíli si nemohu stěžovat, i když vždycky to může být lepší. A věřím, že v zimě to bude opravdu dobré.
SPOLUPRÁCE NA ČLÁNKU: ANEŽKA MOCKOVČIAKOVÁ
Foto: Łukasz Kruczek (autor: Michaela Vondrášková)