Krzysztof Biegun: „Chtěl bych medaili.“

Polák Krzysztof Biegun prožívá dosud nejúspěšnější sezonu. V osmnácti letech se letos probojoval do polského národního týmu. Na svém kontě má již body v nejvyšší soutěži, Grand Prix, a jeho nejlepším umístěním je 8. příčka z CoC v Kuopiu. Junior z Gilowic pro skoky.net prozradil mimo jiné, co se pro něho se vstupem do „A“-týmu změnilo.

Jak hodnotíš svou aktuální formu?
Zatím je to pro mě životní sezona, ale skoky mám trochu nevyrovnané. Na jednom tréninku dokážu skákat celou dobu výborně a na druhém zase naopak. Stejně to mám v závodech. Ale celkově jsem velmi spokojen se svou formou letos v létě.

Před několika týdny jsi skončil druhý na mistrovství Polska. Jaké to je být lepší než lídr národního týmu posledních let Kamil Stoch?
Neberu to tak, že jsem byl lepší než Kamil, jen že jsem byl druhý a jsem s tímto výsledkem velmi spokojen.

Jaké to je skákat se staršími a zkušenějšími závodníky?
Je to pro mě příjemná zážitek, poněvadž dříve jsem se na ně mohl dívat jen v televizi. A teď je vidím na živo a můžu se od nich učit.

Co soudíš o uplynulé letní Grand Prix ve Wisle, kde jsi vybojoval své premiérové body v nejvyšší soutěži? Jak se ti skákalo před polskými fanoušky?
Byl to super zážitek. Skákat před domácím publikem a ještě získal body při debutu v závodech nejvyšší soutěže.

Pociťuješ rozdíl při závodech vyšší úrovně než je FIS Cup
Až letos jsem se začal často účastnit závodů Kontinentálního poháru, tak těžko říct, nemám letos srovnání. Ale ze zkušeností ze zimy můžu říct, že byl rozdíl dost znát, protože v závodech FIS Cupu jsem dokázal zaujmout místo v první desítce a na CoC jsem byl na samém konci výsledkové listiny.

Nastaly pro Tebe se vstupem do národního týmu velké změny
Hlavně máme více tréninků a větší důraz je kladen na sílu. Máme také tři trenéry a ne jednoho na celý tým, jak tomu bylo v klubu. A když je tam více trenérů, tak každý může najít nějakou jinou chybu. Tři hlavy víc vědí.

Daří se Ti skloubit učení s výjezdy na závody?
Učení je těžké, je potřeba se učit na závodech i tréninkových kempech. V národním týmu jsem prvním rokem, v předchozích letech to tak zlé nebylo. Uvidíme, jak to bude vypadat letos.

Podstatnou novinkou letošního léta jsou nové kombinézy, co na ně říkáš? Je to velký rozdíl?
Zpočátku bylo trochu těžké zvyknout si, ale neměl jsem s tím nějak velké problémy. Je známo, že jsou velmi nepohodlné, protože jsou teď velmi těsné, ale skákat se v tom dá. Nicméně, asi dal bych přednost starým kombinézám.

Který z můstků je Tvůj oblíbený?
V poslední době jsem začal mít hodně rád Malinku, ale dřív jsem ji neměl rád. Také mám rád můstek ve Szczyrku.

Máš nějaký skokanský vzor?
Samozřejmě že mám: Adama Malysza a Simona Ammanna.

Jaké jsou Tvé cíle na zimní sezónu? Doufáš ve start ve Světovém poháru?
Hlavním cílem je mistrovství světa juniorů. Samozřejmě bych chtěl vybojovat medaili. A jestli budu dobře skákat, tak myslím, že by se mi mohlo podařit vybojovat body ve Světovém poháru, ale snadné to určitě nebude.

Foto: Krzysztof Biegun (autor: Simona Horká)