Kulm: Schlierenzauerova neporazitelnost

5 startů, 5 výher. Vítězná šňůra Gregora Schlierenzauera z leteckých klání je obdivuhodná. Po sobotním, rekordem ověnčeném triumfu si dvěma nejdelšími lety závodu vychutnal na domácí půdě druhé víkendové vítězství a do svého leteckého portfolia přihodil pátou výhru v řadě. Marně výherce prvního kola atakoval druhý Harri Olli i třetí Simon Ammann, kterému během dvou dnů ukrojil Schlierenzauer 60 bodů z jeho náskoku na čele Světového poháru. Čeští letci zabodovali ve třech, Hlava, Janda i Matura však skončili pospolu až u konce třicítky.

Překonání očekávání v českém podání neproběhlo

Bodovat. Hlavní úkol české skupiny na prvních letech letošní sezony. Což se povedlo. Ne excelentně, nejlepší výsledek bylo sobotní 24. místo Lukáše Hlavy, ale jako momentálně národ neletců musíme být s trojnásobnými body v nedělním závodě aspoň maličko spokojení. Nejnadějněji se po prvním kole druhého klání na Kulmu (HS 200) tvářil Lukáš Hlava s 22. příčkou a výkonem 164,5m. Ovšem druhé kolo přiválo zhoršení a přes zvýšení nízko postaveného nájezdu z čísla 6 na 7 Hlava doplachtil na značku 159m. Sedmadvacátým místem otevřel pod sebe poskládané české trio.

28. příčka patřila Jakubovi Jandovi, který po „fousovém“ postupu z 30. místa za 154,5m povyskočil druhokolovými 162,5m. A na 29. místo spadl Jan Matura (156,5m), po prvním kole dvacátý osmý. Nebýt zpackaného pokusu Markuse Eggenhofera (110m), připsal by si Matura (139m) bod jen jeden. Hledač formy Borek Sedlák své optimální rozpoložení stále ještě sonduje, 142m a 37. místo bylo zase trefou mimo terč.

Norský záblesk ve tmě polární noci

Běžně podceňovaní zopakovali protestní akci ze soboty a opět prolétli vzhůru. Johan Erikson (167,5m a 171m) pozvedá švédskou hodnotu 21. místem, 24. Nicolas Fairall (164,5m a 165m) probouzí americký skok, Robert Kranjec (173,5m a 176,5m) povzbuzuje 16. místem zachmuřeného slovinského kouče Matjaže Zupana. Bývalý vůdce českého béčka zvažoval po krátkém působení v rodné zemi dokonce abdikaci, slovinský svaz však Zupanovi vyslovil důvěru.

Letecké geny ve své krvi objevuje Emmanuel Chedal. Na badmittern-dorfském mamutu se vyžíval, po vyhrané kvalifikaci a sobotním titulu Man of the Day v neděli jen o prsa nevklouzl do TOP10. Výrazně poskočil po přeskupení číslic v hodnotě skoku z 179 na 197m ve finálové rundě a neporazil až 10. Wolfganga Loitzla, vítěze Turné 08/09, který si oslavu na domovském mamutu představoval asi ještě o kapku růžověji.

Nevyužitý potenciál dlí ve skočkách Anderse Jacobsena. Norská záchranná brzda v ostrých propadech marně po parádních zkušebních pokusech útočila na stupně vítězů. Překonání dvou set metrů se v závodě u Jacobsena nekonalo a 195,5m a 198,5m vybylo na bramborovou pozici. Mika Kojonkoski však o leteckém víkendu zažívá jeden z lepších letošních výsledků svých svěřenců. Man of the Day: Tom Hilde (186,5m a 197,5m) z 8. příčky. Dva z Norů v desítce. Šest Norů v dvacítce. Přizvat na Kulm i odvolané Ljoekelsoeye a Romoerena se nakonec vyplatilo.

Olli finskou jedničkou, Schlierenzauer útočí na Ammanna

Zdání z počátku sezony se nemění. Finský tým je i přes oslabení – odchodu Janne Ahonena a zranění Janne Happonena, konkurenceschopný. Stabilně a to i na letech. Harri Olli po vynikajícím úvodu finále, měřících 201,5m a 200,5m, udržel stříbrnou příčku. V desítce pak našla místo i dvojka 6. Matti Hautamaeki (195,5m a 196,5m), 7. Ville Larinto (190,5m a 196,5m).

Olli byl svou přítomností jedinou změnou na stupních vítězů. Po sobotní druhé příčce skončil Martin Koch na pátém místě. O pódium jej připravil kratší první skok měřící 193,5m a 201m ve finálovém kole na vyšší postup nestačilo. Přes silnější výkon v druhém kole hrál svou hru také Thomas Morgenstern (183m a 196,5m), poblikávající „ranní hvězda“ však nedosáhla výš než na 9. příčku a zřejmě si na čas potrénuje mimo Světový kolotoč.

Rakouská škála je natolik pestrá, že červená s bílou přesto oslavuje svého vítěze a lídra. Gregor Schlierenzauer popáté od své vítězné premiéry v letecké soutěži v únoru 2008 překonal všechny soupeře a ukotvil se na čele nového hodnocení leteckého SP. První místo si zabral hned maximem prvního kola – 202m, a svou suverenitu na mamutech dorazil s délkou 203,5m. Podruhé se mu tak klaněl i nositel žlutého trikotu lídra SP, Simon Ammann (198,5m a 197,5m) si do deníčku poznačí 3. místo a vykřičníček: Schlieri se na mě nebezpečně dotahuje!

Kompletní výsledky nedělního závodu
Hodnocení Světového poháru 2008/09
Hodnocení leteckého SP 2008/09 (2/6)

Foto: Gregor Schlierenzauer (zdroj: skijumping.pl)