Kuopio: Ahonenovo domácí vítězství!

Radost jako nikdy předtím! Janne Ahonen po domácím vítězství v Kuopiu ukázal tolik emocí, jaké nepředvedl ani po pátém vítězství na Turné čtyř můstků. Fin potvrdil průběžné vedení a v závěru „prosněženého“ závodu porazil norskou dvojici Anders Bardal, Tom Hilde. Skvělé desáté místo vybojoval vyrovnaným výkonem Roman Koudelka a připsal si skalp Romoerena, Ammanna či Malysze.

Úterní podvečer nepřinesl pro skoky příliš příznivé podmínky, k větru se v úterý přidalo husté sněžení. Naštěstí počasí neovlivnilo počet kol jako v pondělí, i když na průběhu mělo jistý podíl. Doplatili na ně také čeští skokané, Antonín Hájek zahájil a rovnou zakončil působení v závodě výkonem 99,5m, o 41. místo se podělil s Kazachem Nikolajem Karpenkem. Jan Matura skončil ještě hůře, 95m stačilo na 47. příčku. Zato třetí český zástupce Roman Koudelka mezi konkurencí vynikl. Po prvním pokusu sice nebyl ze svého pokusu nijak nadšený, ale 117m v sílícím sněžení stačilo na průběžné deváté místo. Ve druhém kole přidal další metry a 122,5m znamenalo další průnik mezi TOP10, kterou uzavřel.

Sněžení dělalo problémy, čištění stopy nahrálo Ahonenovi a Hildemu

První skoky připomínaly spíše pokusy ze středního můstku, jediný delší počin přilétl na skočkách Jussiho Hautamaekiho (110,5m), který v prvním kole porazil i mladšího bratra Mattiho (107,5m), 104,5m zase zvládl Radik Zhaparov z Kazachstánu, který se neuvěřitelně zviditelnil v předchozím závodě. Parádním se tak jevil skok Larse Bystoela z Norska, který úspěšně atakoval 117,5m. Na vedoucí pozici byl vystřídán až Němcem Martinem Schmittem (118,5m), který přidal další metr a na čele se udržel téměř do posledního skoku.

Společně s Romanem Koudelkou (117m) se okolo mety 118m kupilo mnoho skokanů. Včerejší nepříjemnost na odraze z hlavy smazal Rakušan Arthur Pauli (116,5m), jeho týmový kolega Martin Koch (119m) opět doplatil na horší styl. Krajana z čela nesrazil ani Michael Neumayer či pondělní vítěz Fin Janne Happonen (oba 118m). Horšící se podmínky, způsobené hlavně hustotou sněžení, které usedalo v nájezdové stopě, zkracovalo skoky nejlepších skokanů hodnocení SP. Vítěz kvalifikace Adam Malysz (116m) nezopakoval svých 124,5m, ještě víc propadli Švýcaři Andreas Kuettel (108m) a Simon Ammann (111,5m), Rakušané Andreas Kofler (116,5m) a Wolfgang Loitzl (106,5m) či Norové Bjoern Einar Romoeren a Anders Jacobsen (110m).

První delší skok po plejádě marných útoků na čelo předvedl až Anders Bardal, který přesto skokem 117,5m na lídra Schmitta nestačil. Sníh stále víc ulpíval v nájezdu a čtyři skoky před koncem pořadatelé rozhodli o technické přestávce, během které se pokusili stopu sněhu zbavit. Hesla „udělej si sám“ se dokonce částečně přidržel i Walter Hofer, vedoucí úseku skoků FIS.

Po předskokanovi se konečně z lavičky odrazil Tom Hilde a ihned pokořil zatím nezdolanou hranici 120m. 121,5m jej katapultovalo do vedení. Hned dalším skokem však Nora ještě o metr přeskočila domácí hvězda Janne Ahonen (122,5m) a Fin už před reklamním panelem zůstal. Poslední rakouská dvojice první pokus příliš nezvládla, Gregor Schlierenzauer 114,5m, Thomas Morgenstern až 116m. Po prvním kole tak průběžným výsledkům vévodil Ahonen před Hildem, Schmittem, Haponenem a Kochem, Koudy na pódium ztrácel pouhé dva body.

Kuopijský můstek znovu ovládl Janne. Ahonen!

Na úvod druhého kola se představilo nevýrazné německé trio, naopak zaváhání prvního kola napravil Wolfgang Loitzl (118,5m) či Matti Hautamaeki (121,5m), jeho bratr Jussi (111m) musel znovu přiznat, že „na bráchu to dneska nebude“. Premiérový bod ve Světovém poháru si připsal Švéd Johan Erikson (108,5m a 98,5m). Ve druhém kole se konalo mnoho náprav, v pondělí bronzový Anders Jacobsen poskočil na patnácté, Simon Ammann (125,5m) na třinácté místo. Tutéž vzdálenost zvládl i Bjoern Einar Romoeren (125,5m), který obsadil konečnou jedenáctou příčku.

Snad nejvíce v závodě poskočil druhý muž pondělního závodu Gregor Schlierenzauer, když ustanovil maximum dne na 129m. Na čele se udržel i po skocích vítěze kvalifikace Adama Malysze (121,5m) či krajana osmého Thomase Morgensterna (124m), porazit jej nedokázal ani desátý Roman Koudelka (122,5m), který si přesto připsal cenné skalpy a další umístění v nejlepší desítce. Spokojený může být po dvojici závodů Mika Kojonkoski, trenér norské reprezentace, který vzal zpět do A-týmu Larse Bystoela, 124m stačilo na sedmé místo. Největší propadl z předních pozic zaznamenal Němec Michael Neumayer, jehož 113,5m stačilo až na 17. místo.

Schlierenzauer musel pozici lídra uvolnit až pro Nora Anderse Bardala, který svými 128m sebevědomě poskočil na čelo. Uhájil je před průběžně pátým Martinem Kochem (123,5m) i nebezpečně útočícím Janne Happonenem, který se 125,5m tentokrát skončil pátý, náplastí byl alespoň titul Man of the Day. Z pódia mohla Bardala srazit už jen poslední trojice na můstku, smůla se však přilepila na Martina Schmitta (123m), který obsadil až šestou pozici. Bardal obstál i při další zkoušce, krajan Tom Hilde 122,5m pódium udržel, na Bardala však nestačil. Bardal si tak mohl po Zakopanem připsat další vítězství a na stupně vítězů by znovu poskočil i Gregor Schlierenzauer, osud však ovládal zkušený Janne Ahonen, průběžný lídr.

V domácím prostředí se vyburcoval k dalšímu skvělému skoku a jeho 126m vyneslo finskému velikánovi náskok téměř osmi bodů. Na doskočišti pak nečekaně odhodil „ledovou masku“ a z domácího triumfu se radoval jako malý kluk. A tenhle skokan si to za své výkony skutečně zasloužil!

Průběžné pořadí po prvním kole
Kompletní výsledky závodu

Pořadí Severského turné:

Finskou pasáž ovládla finská dvojice Janne Happonen, Janne Ahonen. Mladší z nich vede o pouhé dvě desetiny bodů. Třetí místo zaujal Rakušan Gregor Schlierenzauer se ztrátou 4,3b na druhého Ahonena. Ve hře o celkové vítězství jsou v užším výběru ještě Norové Tom Hilde a Anders Bardal. Roman Koudelka poskočil na dvanáctou pozici, dalším Čechem je až 41. Antonín Hájek.

Aktuální pořadí Severského turné (2/4)

foto: Janne Ahonen (zdorj: skoky.net)