Janne Happonen, průměrný jmenovec slavného krajana? Tohle už dávno neplatí a mladý Fin to dokázal i na domácí půdě. Poté, co odpoledne ovládl tréninkové kolo a v kvalifikaci skončil těsně druhý, předvedl nejdelší skoky restartovaného závodu a s náskokem pěti bodů porazil druhého Gregora Schlierenzauera. Třetí místo obsadil Anders Jacobsen, nejlepším Čechem byla česká jednička Roman Koudelka, skončil osmnáctý.
Hrozící nebezpečí si vyžádalo restart kola
Ačkoliv vítr nevál tak silně jako v jižněji položeném Lahti, v Kuopiu hrál stále jednu z nejhlavnějších rolí. Po plynulém průběhu většiny prvního kola přišel nebezpečný moment, kdy Anders Jacobsen dopadl do vzdálenosti 133,5m a měl „plné lyže práce“, aby svůj doskok ustál a skočky se mu ještě více nerozjely. Vyvázl v pořádku, ale závod byl pozastaven a následující závodník, Švýcar Andreas Kuettel už do stopy nebyl vpuštěn. Po dlouhém vyčkávání na příznivější podmínky se jury rozhodla, že posledních sedm skokanů už na lavičku nepošle a raději první kolo restartovala s tím, že za deset minut se rozehraje pouze jednokolová bitva s nižším nájezdem.
Toto rozhodnutí samozřejmě ochránilo startující před hrozícím nebezpečím, mnozí z nich však na rozhodnutí doplatilo. Ztratili Němci, kteří před poslední sedmičkou drželi poměrně slušné pozice, jmenovitě Martin Schmitt (124m), který po restartu obsadil až 31. příčku, opakování prvního kola srazilo také Antonína Hájka, který zaujímal sice nešťastnou 31. pozici za 116m, ale lepší tato než 43. místo za 109,5m. Jakub Janda si naopak lehce polepšil, 111,5m vylepšil na 113m a konečnou 37. pozici. Roman Koudelka si udržel image nejlepšího Čecha, ale jeho původní průběžné umístění vyhlíželo mnohem lépe. Se 124,5m mohl zaútočit i na nejlepší desítku, opakovaný pokus dlouhý 122,5m znamenal 18. místo.
Zajímavým zpestřením byl pokus Francouze Emanuela Chedala, který kupodivu absolvoval první skok bez rukavic. Důvod bohužel není znám, alespoň tak může pracovat fantazie zvídavého fanouška. Králem se na můstku stal již v prvním kole domácí Janne Happonen, 131m bylo překonáno pouze Andersen Jacobsenem, který však nebezpečným zakončením skoku přišel o dobré známky a Happonen tak překonal i druhé ohrožení z norské strany. První připravil Bjoern Einar Romoeren (130,5,m), stejnou vzdálenost předvedl Švýcar Simon Ammann.
Největší překvapení? Radik Zhaparov z Kazachstánu.
Po snížení nájezdového okna z 6,5 na č. 5 se na můstek dostali opět všichni skokané, v papírově horší části startovní listiny vyčníval se svým pokusem Švéd Johan Erikson (116,5m), který nakonec obsadil 32. místo, či osmadvacátý Joerg Ritzerfeld (118,5m) z Německa. Nejvíce však zazářil Kazach se startovním číslem 16 Radik Zhaparov, který se se skokem dlouhým 125,5m dostal před reklamní panel pro aktuálního lídra a zůstal tam po třicet šest pokusů až do parádního výkonu vítěze Janneho Happonena. Sympatický skokan si připsal 13. místo a zároveň druhé nejlepší umístění v kariéře, lepší bylo už jen rok staré 11. místo právě z můstku v Kuopiu.
Úspěšné skoky ale střídaly také velmi krátké pokusy, 95,5m byla délka pokusu Roara Ljoekelsoeye z Norska, Maciej Kot si zase oddychl, když přistál na pevnou zem po délce 71m. Nejvíce však divákům zatrnulo při skoku Rakušana Arthura Pauliho (59m), hned po odrazu musel korigovat rukama a poté vystrašeně na doskočišti držel ruku na srdci, jeho pokus skutečně zaváněl nebezpečím.
Podobně jako Koudelka, také rakouský medailista z leteckého šampionátu Martin Koch přerušením ztratil, 120m stačilo na 24. místo, nezadařilo se ani jeho týmovému kolegovi Wolfgangu Loitzlovi (122,5m) a Švýcaru Andreasi Kuettelovi (120,5m), u kterého se první kolo zastavilo. Návrat do Světového poháru zažíval Lars Bystoel a Nor se trenérovi Kojonkoskimu řádně odvděčil. Už první skok mířil na značku 120,5m, druhé kolo protáhl na 123,5m a po vítězstvích v CoC si může v letošní sezoně připsat do SP body za 14. místo, o které se podělil s Němcem Georgem Spaethem (123,5m).
Happonen si poradil s konkurencí i napodruhé
Velká tlačenice se vytvořila u konce nejlepší desítky, čtyři skokané okupovali metu okolo 128m, TOP 10 navíc uzavřel stylově vynikající Andreas Kofler se 126m metry na kontě. První desítka tak unikla Michaelu Neumayerovi (128,85m) z Německa, dvanáctý kupodivu skončil nyní už jasný vítěz letošního SP Thomas Morgenstern, kterému skok 124,5m vynesl nejhorší letošní umístění. A na dojezdu neskrýval smutek. Příliš optimismu neskrývala ani ledová tvář Janneho Ahonena, deváté místo za výkon 128m na domácí půdě není pro famózního Fina, který získal na MS v Oberstdorfu individuální bronz, žádným zadostiučiněním. Víc než na sedmé místo pomýšlel také polský vítěz kvalifikace Adam Malysz (128m), 128,5m stačilo na osmé místo pro Bjoerna Einara Romoerena.
Po svém skoku se velmi radoval Simon Ammann, 129,5m však na vedení nestačilo, totéž platilo u délkově shodného Anderse Bardala, který navíc před pátým Ammannem ztratil pět desetin v součtu známek. Nepatrný bodový rozdíl rozhodoval i v boji o pozice na pódiu. Norský souboj se rozhořel mezi Andersen Jacobsenem, který skokem 132m a tentokrát téměř bezchybným telemarkem vybojoval průběžné druhé místo, a Tomem Hildem. Hilde sice krajana o půl metru přeskočil, styl však rozhodl ve prospěch loňského vítěze Turné čtyř můstků. Přesto ještě udržoval naději na stupně vítězů, Janne Ahonen, jak bylo řečeno, zkazil a Thomas Morgenstern, poslední na můstku, na Severu neoplýval suverenitou.
Na lavičku by se však nesměl posadit zlatem ověnčený mladíček z Rakouska, který Hildeho odsunul z pódia. Gregor Schlierenzauer přes víkend vyléčil náhlou virózu, kvůli které nepokračoval v pátečním tréninku, a s lehkostí překonal Hildeho i Jacobsena. Tedy další bedna pro „Schlieriho“, která bude náplastí na následující neúspěch lídra „Morgiho“. Ale Schlierenzauer se v pondělí nestal hlavní hvězdou, na jednoho skokana nestačil stejně jako zbytek startovního pole.
Janne Happonen na sebe upozornil už na německých letech a v Kuopiu jen potvrzoval svou báječnou formu. Zvítězil v odpoledním tréninku, jen o příčku mu uniklo vítězství v kvalifikaci. A v prvním kole, které bylo přerušeno, také vedl. Mrzutým rozhodnutí se nenechal rozhodit a po průměrném skoku Martina Kocha dlouhém 120m parádně zaútočil na hranici 130m. Bez problému ji pokořil a zastavil se až metr před rekordem můstku – 134,5m! Za jásání domácích fanoušků vydržel na pozici lídra až do samého konce závodu a po dvouletém čekání znovu okusil sladkost vítězství. Po premiérové výhře v Lahti v roce 2006 a brzkém triumfu na letech v Planici se opět dočkal. A senzační výhru ozdobil ještě titulem Man of the Day.
KUOPIO HS 127
úterý 4.3.
16:00h – kvalifikace
17:20h – individuální závod
(SEČ)
rekord můstku: 135,5 m (Masahiko Harada, 1998-03-04, WC)
Více na puijonhiihtoseura.fi
foto: Janne Happonen v Harrachově (zdroj: skoky.net)