Kuusamo: Ammann vítězným lídrem, Janda 11.,Koudelka 19.!

Větrné problémy, restart, krátké pokusy. Ale také zajímavé ataky, suverénní vítěz a hlavně: Češi do první dvacítky! Jakub Janda (114,5m a 123,5m) si z Kuusama odváží parádní 11. místo, Roman Koudelka devatenáctý za délky 110,5m a 124m. Jediným, kdo dokázal v distančně chudším první kole překonat 130m, se stal stříbrný muž GP08 Simon Ammann. Švýcar pak ke 131m přidal 126,5m v kole druhém a obral Wolfganga Loitzla (124,5m a 130m) o možnost prvního vítězství v závodu SP v kariéře. Ke třetímu místu se propracoval papírový favorit zimy Gregor Schlierenzauer (133,5m), maximum dne před jednokolovou soutěží družstev držel úžasně pátý Anders Bardal – 137m.

Restart, zamrzlé počítače, ztuhlé lety

Bezproblémové zkušební kolo, omezené větrné výboje, víra v klidný závod. Ale to by nebylo Kuusamo, aby místní úvod do sezony nezpestřilo. Opepřilo to však skutečně notně. Ale v závěru vyšlo více než senzačně a také výtečně pro české dvojité zastoupení. Pár chvil před startem praporky bezvládně trčely kolmo k zemi, ale první skokan usazený na lavičce jakoby pokynul problémům a odmával je stejně jako trenéři své svěřence. Nájezd č.6 se ukázal jako nadmíru upnutý, navíc vír do zad se začal pomalu, ale jistě zvedat a takový Ville Larinto si při 105,5 metrech pohoršil oproti zkušebnímu pokusu o celých 30metrů! Po osmi skokanech jury komedii, kdy se skokané trápili okolo stovky, naštěstí stopla, nájezd o okno zvýšila a restartované poslala na můstek znovu. Larinto pak předvedl 120,5m, což jej vyneslo k prvokolovému 9. místu.

Přesto šňůra strastí nekončila, závodníci byli vystaveni těžké zkoušce: tak silnému větru ve směru letu, že pokoření 120-ti metrové mety bylo hodno metálu. Proto si také Sami Niemi, na trikotu dvanáctku, vydobyl za 123m průběžné 4. místo. Ač se na první podívání nezdálo, výborně se s podmínkami, stejně jako s virózou, popasoval Jakub Janda. 114,5m se stalo základem pro úžasný premiérový výsledek zimy.

Roman Koudelka se musel popasovat s ještě silnějším vanutím, ale dokázal vykřesat postupových 110,5m. Úžasné, když několik skoků před ním vítěz kvalifikace Matti Hautamaeki vyhořel a 78m jej zaneslo na dno výsledkové listiny. Rodinnou čest zachránil bratr Jussi, 122m stačilo na průběžné 5. místo. V TOP10 „uvízla“ po prvním kole dokonce čtveřice Finů. Domácí se těšili totiž ze zastoupení Niemiho, J.Hautamaekiho, Larinta a Keituriho. Niemi před sebe pustil jen třetího Wolfganga Loitzla (124,5m) a Simona Ammanna, lídra letícího na značku 131m.

O tom, že průběžně druhý skončil Thomas Morgenstern a že vůbec dolétl na značku 125m, se přihlížející dozvěděli až o několik minut později. V Kuusamu totiž na několik minut „zamrzla“ počítačová technika. Co ještě zmrzlo v prvním kole byli zamru oddaní Norové, kteří protlačili do finále jen dva zástupce. A zmrzly také úsměvy fanoušků, když se po telemarku sesul k zemi Slovinec Kramarsic, kterého neodepnuté lyže potáhaly po sněhu.

Česká dvojka přes podmínky s odzbrojujícím výsledkem

Jury pro druhé kolo opět navýšila nájezd, už na číslo 8, ale pořadatelé marně bojovali s problémy v nefungujícím počítačovém systému. Aniž by čeští fandové znali vzdálenost, odjel druhý pokus i Roman Koudelka. Jeho ruce už tak nekmitaly zběsile vzduchem a 124m jej vyneslo za prvními světovými body, i přes rozporuplné začátky na 19. místo. A TOP20 se rozhodně za úspěch počítá.

Za výstupem do výšin se vydal ve finálovém kole Anders Bardal. Rytíř hájící pošramocenou norskou čest předvedl 137m, nejdelší pokus individuálního závodu a dolétl až pro 5. místo. Přilepšení a téměř dosažení nejlepší desítky zvládl se 123,5m Jakub Janda. Loni bojující, letos startující s 11.příčkou! Vzepření se vedení vyšlo na jedničku s hvězdičkou.

Ammann obhajuje průběžné vedení

Velkou ztrátu zažili v domácím prostředí Finové, kterým ze čtyř zbýval po ukončení jen jediný zástupce v desítce. Ville Larinto (121,5m) bude dobrou oporou týmu. Naopak prozření se dočkal Gregor Schlierenzauer (121m a 133,5m), který se z 8. místa natáhl na bronzovou příčku. Ovšem na trikot, na který by z léta zvyklý, ještě nestačil. Podařil se mu však skalp čtvrtého Thomase Morgensterna (126m).

Po životním výsledku, prvním vítězství v závodě Světového poháru sahal jiný Rakušan, téměř veterán mezi mladíky, Wolfgang Loitzl (130m). V osmadvaceti letech ale ani v Kuusamu nevystoupal na nejvyšší stupínek a posledním skokem jej z nejvyššího stupínku srazil Simon Ammann. Nenápadně, ale účinně Rakušana předčil s „pouhými“ 126,5m. A obléká si trikot vedoucího muže SP 2008/09.

Výsledky závodu jednotlivců– fis-ski
Výsledky po prvním kole
Kompletní výsledky závodu
Aktuální pořadí SP2008/09 po 1 závodě

Foto: Simon Ammann (zdroj: skijumping.pl)