Kvalif. Zakopane: Matura 2.,do závodu 4 Češi

Kvůli obavám z příliš silného větru se kvalifikační boje o místa pro sobotní závod SP odehrály už dopoledne. Úspěšně si vedla čtveřice z šesti českých reprezentantů, postoupili Jan Matura, Roman Koudelka, Jakub Janda a Antonín Hájek. Před branami postupu zůstali Martin Cikl a Borek Sedlák. Nejdelším kvalifikačním pokusem bylo 123,5m Nora Bjoerna Einara Romoerena, který si oblékne modrý trikot pro vítěze kvalifikace, druhý Jan Matura zaostal jen o půl metru. Martin Koch z Rakouska bral za 122m třetí pozici.

Nepostupové 44. místo obsadil se 107,5m Martin Cikl, 106m stačilo Borkovi Sedlákovi až na 48. místo. Jediný Slovák na startu, Martin Mesík, opět bojoval neúspěšně – 108,5m a 43. místo. Postup mu unikl jen o vlásek, přestyloval jej třeba Fin Jussi Hautamaeki (108,5m), který byl posledním šťastlivcem. Diskvalifikace odřízla od možnosti startu Davida Lazzaroniho z Francie, který byl po prvním pátečním kole dokonce pátý. „Zázračné dítě“ Klemens Muranka byl po neúspěšných pokusech nahrazen Robertem Matejou, který však pokračoval v jeho šlépějích – 99m a poslední místo. Překvapivý je také výpadek Němce Martina Schmitta, který se 103,5m skončil až padesátý druhý.

Naopak úspěšně se se zhoršujícími se podmínkami popral jiný člen německého týmu, Kevin Horlacher (112m) na 30. pozici. A také Maciej Kot (111,5m), domácí naděje, či Nikolay Karpenko z Kazachstánu. Skočil do vzdálenosti 113m, tedy stejné jako Antonín Hájek, byl jím však přestylován. Hájek obsadil 26. místo a po páteční nechtěné pauze se postaví do závodu. O body bude soutěžit i Jakub Janda, kterému v pátek unikly. Postupoval z 18. místa s výkonem 116,5m.

Ačkoliv němečtí fanoušci truchlí pro Schmitta, náplastí jim může být sedmé místo Stephana Hockeho (120,5m) či desáté místo Michaela Neumayera (121,5m), který vypadl z nejlepší desítky SP a musí potvrzovat své místo v kvalifikaci. Naopak páteční druhé místo Anderse Jacobsena zařídilo Norovi předem kvalifikovanou pozici. Tutéž vzdálenost, 120m, předvedli shodně Roman Koudelka na šestém a Primoz Peterka ze Slovinska na osmém místě. Kvalifikace se vyvedla také dalším Slovanům – Rus Dimitry Vassiliev (121,5m) obsadil pátou příčku, lepší bodové ohodnocení získal čtvrtý Adam Malysz (121m), domácí star.

Na kvalifikační stupně vítězů vystoupal třetí Martin Koch, Rakušan ukázal skok na 122m, druhý byl skvělý skok 123m Jana Matury a nejlepším mužem se stal Bjoern Einar Romoeren z Norska s výkonem 123,5m.

Z předem kvalifikované desítky většina svůj neoficiální „tréninkový“ skok zamítla, na můstku se objevili pouze Švýcar Andreas Kuettel (124m) a Andreas Kofler (129,5m), který předvedl prozatím nejdelší skok dne.

Kompletní výsledky kvalifikace

Startovní listina sobotního závodu

Závod začíná v 17:00h, o hodinu dříve zkušební kolo.
TV program a on-line výsledky najdete zde.

foto: Bjoern Einar Romoeren v pátečním závodě v Zakopanem (zdroj: skijumping.pl)