Kvalifikace pro Kocha, Černý Petr pro Lappiho

V Sapporu mají skokané za sebou i vrchol dnešního programu, kvalifikaci pro sobotní večerní klání. Boje o čtyřicet volných míst se zúčastnilo jen 41 skokanů, jediným nepostupujícím se stal Fin Arttu Lappi, kterému by délka stačila, měl však problémy a spadl. Trikotu pro vítěze kvalifikace se ujal Rakušan Martin Koch (120,5m), který navázal na tréninkové kolo, suverénně nejdelší skok předvedl jeho předkvalifikovaný krajan Thomas Morgenstern (132m).

Nešťastníkem se mezi polem jedenačtyřiceti uchazečů o vstupenku do závodu stal finský skokan Arttu Lappi (96m). Stoprocentní úspěšnost tak zaznamenali jak domácí Japonci, tak třeba dvojice Korejců – Yong-Jik Choi (88m), který o šest desetin bodů porazil Lappiho, a Heung-Chul Choi (109m) na devatenáctém místě. Radovat se mohl také jediný nasazený Bulhar Maksim Anisimov (91m). Martin Mesík, pravidelný bojovník za Slovensko, se podobně jako čeští reprezentanti japonských závodů neúčastní.

Letenku do Japonska si zařídili také Francouzi a francouzská dvojice zatím nezklamala – Vincent Descombes Sevoie (106,5m) v kvalifikaci 22., Emmanuel Chedal (110,5m) třináctý. 112,5m stačilo k dosažení nejlepší desítky devátému Juremu Bogataji ze Slovinska a osmému Daiki Itovi z Japonska, půl metru na 113m přidali sedmý Němec Michael Uhrmann a Rus Dimitry Vassiliev. Pátý Manuel Fettner zprůměrňoval tréninkové skoky a předvedl střed v podobě 114,5m. Tři desetinky dělily od čtvrtého místa Fina Janneho Happonena (115m), které obsadil domácí Shohhei Tochimoto (116m). Až body rozsoudily shodný pokus 120,5m dlouhý Stefana Huly z Polska a Martina Kocha z Rakouska. Koch předvedl stylově lepší výkon a rozhodčí mu přisoudili kvalifikační vítězství.

Z předem kvalifikovaných si nejlépe vedli Bjoern Einar Romoeren (125m) z Norska či Rakušan Andreas Kofler (118,5m), ale ani jejich sebelepší skok nestačil na rozjetého Thomase Morgensterna, který si dnes zlepšil tréninkové maximum na 132m. Tedy, favorit je jasný…

Kompletní výsledky kvalifikace

Sobotní závod se odehraje od 9:00h (středoevropského času), předcházet mu bude zkušební kolo, začínající v 8:00h.
Sledovat můžete přímý přenos (program zde) či on-line výsledky.

Startovní listina závodu

foto: Martin Koch (zdroj: slonordic.com)