Kvalifikace pro Romoerena,4 Češi do závodu

Ranní trénink byl ochuzen o jedno kolo, kvalifikace se z dopoledne přesunula na půl čtvrtou. Taková je zatím bilance planických letů po první dni. Větrná nesnáz ženoucí se Evropou, postihla i slovinské středisko a kvalifikace se musela po několika pokusech přesunout na odpoledne. V jednokolovém tréninku dolétl nejdál Adam Malysz (217m) z Polska, nejdelším českým letem bylo 203,5m Antonína Hájka, který obsadil 11. příčku.

Individuální závod je naplánován na pátek na 15:30h, předcházet mu bude zkušební kolo (14:15h); sledujte on-line výsledky.

Sítem kvalifikace prošli čtyři Češi, uvízl jen Martin Cikl.

Kvalifikace, která se z dopoledne přesunula na půl čtvrtou, sice začala ve stanovený čas, problémy s větrem však provázely kvalifikační lety i nadále. Po osmi pokusech, mezi nimiž nebyl žádný český, se kvalifikace opět restartovala a pokračovalo se u následujícího čísla. Na opakování doplatil nejvíce Švéd Isak Grindholm, který by za původní let dlouhý 199,5m jistojistě postupoval, následujících 177,5m však cestě do závodu zabránilo.

Poměrně dlouho nevypadla situace z českého pohledu příznivě, jediný Antonín Hájek si mohl velmi brzy oddychnout. Ačkoliv si oproti tréninku pohoršil o jedenáct metrů, 192,5m vyneslo v kvalifikace konečné 12. místo. Navíc předvedl slušný styl, přestyloval dokonce domácího Primoze Pikla (194,5m).

Jan Matura musel na potvrzení místa v pátečním závodě čekat déle, 188,5m však stačilo na solidní 18. příčku. Také Honzův telemark rozhodčí ocenili, jen o tři desetiny bodu nestačil na Švýcara Guida Landerta (190m), který se probojoval do posledního závodu Světového poháru v kariéře. Landert prozradil, že už nemá dostatečnou motivaci a nyní chce energii věnovat zase něčemu jinému.

Naopak velké loučení přišlo o den dříve pro Rakušana Andrease Widhoelzla, poslední let jeho kariéry měřil 169,5m. A jistě ho kvalifikační výkon zamrzel, v tréninku totiž přelétl hranici 220m – 202,5m. Bohužel už naposledy. Své sbohem dal skokanskému, popřípadě leteckému světu také Martin Mesík, který vytrvale reprezentoval svou zem jako jediný Slovák v SP. Ten jeho poslední měřil 162,5m.

Let vůbec nesedl Martinu Ciklovi (168,5m), který si během jediného týdne vyzkoušel tři typy můstků – na CoC v Trondheimu velký, ve Vikersund malý, nyní přišla na řadu překážka v podobě planického mamutu. A nejspíše to byla poslední překážka, kterou musel v letošní soutěžní sezóně překonávat. S největší pravděpodobností nastoupí do závodu družstev ve čtvrtek postupující čtveřice.

Do tohoto čísla nakonec nabyl počet českých účastníků mezi čtyřicetičlenným startovním polem závodu, po nekonečném čekání se na dvojici Roman Koudelka, Borek Sedlák usmálo štěstí. Roman Koudelka (181m) sice zaostal za Borkem Sedlákem o půl metru, lepšími známkami ho však porazil. V průběžných výsledcích potom s nadějí společně čekali na dvanáctku letců, kteří museli po restartování kvalifikace předvést své pokusy znovu. A čekání skutečně nebylo marné. Papírově slabá dvanáctka poslala oba Čechy mezi nejlepší třicítku, ke které se připojí nejlepší desítka hodnocení SP.

Vyčkávání si užili také Andreas Kofler z Rakouska či Martin Schmitt z Německa (oba 185m), velkým překvapení byl postup dvou Švédů – Andrease Arena (186,5m) a Johana Eriksona (188m). Kvalifikaci si užila také norská dvojice, která ještě o víkendu bojovala spolu s Martinem Ciklem v Kontinentálním poháru. Patnáctý Roar Ljoekelsoey doletěl na značku 190m, Henning Stensrud se trenéru Kojonkoskimu za vloženou důvěru odvděčil sedmým místem a výkonem 195,5m.

Také páteční závod okoření bratrský souboj, který by navíc mohl být velmi vyrovnaný. Fin Jussi Hautamaeki (194,5m) skončil v kvalifikaci osmý, jeho mladší bratr Matti (198m) čtvrtý. Na domácí půdě si zatím chuť spravuje Jernej Damjan (198,5m). Po nevydařeném Severském turné, kdy měl velké problémy dostat se na body, ukořistil pátou příčku. Nadějné želízko bude mít v závodě také Japonsko, Taku Takeuchi zaznamenal 197,5m a šesté místo.

Kvalifikaci vyhrál světový rekordman Bjoern Einar Romoeren (213m) z Norska, který drží tento tři roky starý rekord můstku. O vítězství tak, jako na Holmenkollenu, připravil Poláka Adama Malysze (206m), vítěze ranního tréninku. Třetí příčka patřila leteckému vicemistrovi světa Martinu Kochovi (205m) z Rakouska, jako první kvalifikant pokořil hranici 200m.

Z překvalifikovaných doplachtili nejdále Norové Tom Hilde (215,5m) a Anders Bardal (219,5m), na mistra světa v letech však nestačili. Rakušan Gregor Schlierenzauer předvedl nejdelší skok kvalifikace i dne – 223m. Janne Ahonen tradičně vynechal, Thomas Morgenstern, vítěz letošního ročníku SP, jen 192,5m.

Výsledky čtvrteční kvalifikace

V jednokolovém tréninku pokořil Antonín Hájek 200m!

Nejdelší český let předvedl v jednokolovém tréninku Antonín Hájek, překonání dvousetmetrové hranice jej vyneslo na jedenácté místo, o které se dělil s Nory Andersem Jacobsenem a Roarem Ljoekelsoeyem (všichni 203,5m). Jan Matura sdílel 34. příčku s Rakušanem Wolfgangem Loitzlem (oba 192m), nejlepší čtyřicítku uzavřel Martin Cikl (188m). Za výkon 183m získal Borek Sedlák 49. místo, o tři metry méně zaznamenal Roman Koudelka, padesátý druhý.

Ranní trénink přinesl mnoho letů přes dvě stě metrů, bájnou hranici pokořili i loučící se skokané – šestnáctý Rakušan Andreas Widhoelzl (202,5m) a sedmý Švýcar Guido Landert (207,5m), který jen o půl metru nestačil na světového rekordmana Bjoerna Einara Romoerena (208m) z Norska. Jistý vítěz Světového poháru Thomas Morgenstern (197,5m) skončil až třicátý, pomalejší rozjezd zaznamenal i Gregor Schlierenzauer (202m) na 17. místě. „Světová trojka“ Janne Ahonen tréninkový let vynechal.

Vstupenkou mezi nejlepší trojici tréninku bylo překonání 210 metrů, na což jen o půl metru nestačil čtvrtý Martin Koch (209,5m) z Rakouska. Pomyslný bronz získal Japonec Shohhei Tochimoto (210,5m), který v kvalifikaci smolně obsadil nepostupové 32. místo, radost si druhým místem udělal Francouz David Lazzaroni (212,5m). Vítězem čtvrtečního tréninku se stal Polák Adam Malysz, který stanovil prozatímní maximum dne na 217m.

Výsledky oficiálního tréninku

Individuální závod je naplánován na pátek na 15:30h, předcházet mu bude zkušební kolo (14:15h); sledujte on-line výsledky.
Program planických letů zde.

Startovní listina pátečního závodu

foto: mamutí můstek v Planici (zdroj. archiv)