Kvalifikace pro Tochimota, Kranjec nejdál

NEDĚLNÍ KVALIFIKACE HAKUBA. Výsledky kvalifikačních bojů před druhým závod v Hakubě nutily v porovnání s páteční kvalifikací k mírnému úsměvu. Pořadí na prvních třech místech zůstalo naprosto neměnné, proběhla jen drobná korekce pořadí. Vítězem nedělní kvalifikace se stal tak jako v pátek domácí Shohhei Tochimoto (123,5m), za Japonce se poskládal v pátek třetí Akseli Kokkonen (118,5m) z Norska a Rakušan Michael Hayböck (115m), v pátek druhý, nyní třetí. Tochimoto překonal Kokkonena s velkou rezervou, náskokem téměř 13 bodů.

Startovní listina počítala v nedělní kvalifikaci jen s 52 jmény, proto byla stoprocentní česká účast povinností. Češi ji splnili bezezbytku. Lukáš Hlava obsadil 20. místo za výkon 109,5m, Jan Matura zaostal o dvě příčky s pokusem u značky 107,5m. Tutéž vzdálenost zvolil i 28. Ondřej Vaculík, 107,5m předvedl také člen předkvalifikované skupiny Martin Cikl. Nešťastníky, kteří do večerního závody nepostoupili, byli Kazach Ivan Karaulov (101m) a Rakušan Thomas Dithart (96,5m).

Svou formu potvrzovala během svých tréninkově-kvalifikačních pokusů vítězná dvojice ze soboty, sobotní vítěz Noriaki Kasai doplachtil ke 128,5m a druhý muž závodu Fumihisa Yumoto skočil jen o půl metru méně. Simon Ammann se tradičně šetřil a zkušebně předvedl 121m. Zato Robert Kranjec využil podmínek a nastavil prozatímní maximum dne – 132,5m.