Kvalifikaci vyhrál Schlierenzauer

Pořadatelé závodů v Lillehammeru se chtěli vyhnout blamáži z minulého víkendu v Kuusamu, a tak se na první tréninky a následnou kvalifikaci neuvěřitelně dlouho čekalo. Skončila teprve ve 22:15 SEČ.

Teplé počasí nejprve nedovolilo můstek až do pátku otevřít, následně větrné podmínky v pátek stále posouvaly první tréninkové kolo tak dlouho, až se jury rozhodla odjet pouze jedno cvičné kolo a následně provést rovnou kvalifikaci. Přesto se v Lillehammeru nečekaně možná uskuteční příští víkend další závod jako náhrada za Harrachov, neboť v příštím týdnu se má v Norsku citelně ochladit. I proto pořadatelé dlouho čekali a nechtěli odřeknout kvalifikaci úplně. Chtěli umožnit co nejvíce tréninkových skoků a pokud by se uskutečnily až zítra, bylo by jich zase o něco méně.

V Lillehammeru zazářil Gregor Schlierenzauer z Rakouska, který ve svém prvním kvalifikačním skoku nové sezóny skočil rovnou rekord můstku – 140 metrů – a zaslouženě tak kvalifikaci vyhrál. V dobré formě se ukázal ostřílený „Batman“ Adam Malysz a svou formu z Kuusama potvrdil třetím místem Anders Jacobsen z Norska. Jakub Janda skončil jedenáctý výkonem 127 metrů, až za něj jako třináctý doskočil Janne Ahonen. Místní borci si i přes domácí prostředí nevedli nijak excelentně. Kromě Jacobsena se do první desítky probojovali jen Bystöl a Bardal. Jen jako stín muže minulých sezón se i po dnešku jeví Roar Ljökelsöy, jenž kvalifikaci dokončil až na 60. místě.

Zítřejší závod je naplánován na 16:00.

Výsledky kvalifikace:
1 Schlierenzauer, Gregor
2 Malysz, Adam
3 Jacobsen, Anders
4 Uhrmann, Michael
5 Schmitt, Martin
6 Widhoelzl, Andreas
7 Bystoel, Lars
8 Kornilov, Denis
9 Bardal, Anders NOR
10 Kuettel, Andreas
11 Janda, Jakub

32 Koudelka, Roman
50 Hájek, Antonín
64 Matura, Jan

Foto: Gregor Schlierenzauer (Sportsplanet.at)