Legenda naposledy létala. A znovu vítězně.

Je 9. červenec, podvečer se snáší nad finským Lahti, komentátor z amplionů na stadionu vzrušně vykřikuje finská slova, pro nás nesrozumitelná. Jen jediné je zřejmé – „Janne Ahonen“. Král skokanů, žijící legenda právě sedí na odrazové lavičce a dívá se dolů na ostatní skokany, jak na dojezdu tvoří ze svých lyží slavobránu. Naposledy přichází svištění zpod jeho lyží a důrazný odraz. A pak jen rozevření skoček do V a poslední ptačí let. Božský Janne dává své sbohem. A stylově, opět jako vítěz.

Janne Ahonen, snad nejlepší skokan historie, se pro ukončení kariéry rozhodl letos na jaře. Se skokanským světem se chtěl ale náležitě rozloučit a tak si do svého domovského Lahti pozval nejbližší skokanské přátele a uspořádal svůj poslední závod, kterému kulisu dělalo jedenáct a půl tisíc fanoušků.

Brány areálu se otevřely o půl čtvrté odpoledne místního času a program započal závody mladých nadějí, následovaných tzv. Lahti Games – mezinárodním závodem v atletice, kde hlavním lákadlem byla světoznámá Švédka Carolina Klüftová. Okolo šesté se ale začala pozornost přibližovat ke skokanskému umění a hlavní postavě dne. Nejprve se sešlí skokané utkali ve skoku do dálky z místa a samozřejmě nezvítězil nikdo jiný než loučící se Janne Ahonen. Výkonem 310cm porazil o jeden dílek metru Villeho Larintu (309cm). Třetí skončil Adam Malysz s rovnými třemi metry.

Poslední závod s partou přátel

Vrcholem odpoledne byl však poslední Ahonenův závod, uspořádaný v Lahti na středním můstku. Přizváno bylo čtrnáct skokanů, kteří pro Janneho něco znamenají. Bratr Pasi Ahonen, kluboví kamarádi z Lahti Kimmo Yliriesto, Veli-Matti Lindström and Ville Larinto, Ville Kantee, dlouholetý přítel z finské reprezentace Matti Hautamäki a skokanští známí z mezinárodních soutěží jako Adam Malysz, Georg Späth, Noriaki Kasai, Andreas Küttel, Björn-Einar Romören, Andreas Widhölzl a Andreas Goldberger. Závodu se měli zúčastnit také Thomas Morgenstern a Janne Haponen, ale oba se museli kvůli zdravotním problémům omluvit. Jury tvořila pětice trenérů Janneho skokanských let: Hannu Lepistö, Kari Ylianttila, Kari Pätäri, Mika Kojonkoski a Tommi Nikunen.

foto: Při posledním skoku vytvořili skokané z lyží pro Janneho bránu.
(zdroj: hiihtoliitto.fi.)

Byl to závod plný emocí, ale také zábavy. Na můstku se prý stále vtipkovalo a všude panovala skvělá, přátelská atmosféra Andreas Küettel k tomu řekl: „ Všichni skokané byli na věži v dobré náladě, všichni spolu vtipkovali. Myslím, že by to tak mělo být i ve Světovém poháru. Ne tak vážné, jako je to teď.“ Přestože se závod nesl v uvolněném duchu, početný dav fanoušků shlédlo dlouhé skoky a zejména od Janneho. Zvítězil s drtivým šestnáctibodovým náskokem se skoky 88,5m a 90m a na konto si připsal maximální hodnotu za stylové známky. Od všech rozhodčích získal v obou kolech dvacítku.

foto: Janne Ahonen získal od všech členů jury maximální bodový zisk – 20. (zdroj: hiihtoliitto.fi.)

„Skvělý pocit, skákat před takovým početným publikem,“ řekl poté vítěz závodu na tiskové konferenci. „Když jsem se připravoval na svůj poslední skok, díval se z můstku na diváky a sledoval Adama Malysze, který zrovna předváděl svůj skok druhého kola, byl jsem také trochu smutný, protože z tohoto místa ho už nikdy skákat neuvidím,“ popisoval Janne své pocity.

Na otázku „který závod byl z celé té dlouhé kariéry nejdůležitější“ odpověděl: „Jedním ze zásadních momentů byla chvíle, kdy jsem si poprvé nasadil skočky. Ze závodů to bylo nejspíš páté vítězství na Turné čtyř můstků,“ prozradil. „V mé mysli leží vzpomínky na mnoho
skvělý a naopak i smutných závodů mé kariéry. A bylo skvělé soupeřit během let s těmito gentlemany,“ připomněl své skokanské kamarády. „Zvlášť na Turné čtyř můstků,“ dodal s úsměvem.

foto: Jedním z darů byly lyži symbolizující patnáctiletou Janneho kariéru.
(zdroj: hiihtoliitto.fi.)

Nyní se chce Janne věnovat své rodině – manželce a dvěma synům. Bráška šestiletého Mica se narodil přesně měsíc před rozlučkou, 9. června. Také novou práci má již jistou. Janne zůstane u finského týmu a bude pracovat s kombinézami závodníků. „Dříve jsem se staral pouze o vlastní kombinézu. Teď mám ale více času a mohu pomoci ostatním,“ vysvětlil sám Janne, který od nynějška bude skokanům upravovat ošacení na míru a jehož pracovním nástrojem už nebudou lyže, ale šicí stroj.

Výsledky „posledního závodu“:

1. Janne Ahonen 88,5m 90m 237,0b
2. Adam Małysz 85,5m 89,5m 221,0b
3. Georg Spaeth 85m 89m 217,0b
4. Andreas Kuettel 84m 87,5m 213,0b
5. Martin Schmitt 83m 87,5m 208,5b
6. Bjoern-Einar Romoeren 83,5m 85m 200,5b
7. Andreas Widhoelzl 80m 83m 192,5b
8. Veli-Matti Lindstroem 77m 79,5m 175,5b
9. Kimmo Yliriesto 72,5m 81m 168,0b
9. Matti Hautamaeki 74m 80m 168,0b
11. Noriaki Kasai 74m 79m 167,0b
12. Pasi Ahonen 73m 78m 163,5b
13. Andreas Goldberger 72m 74m 156,0b
14. Ville Larinto 66m 81,5m 151,5b
15. Ville Kantee 57m 59m 71,0b

Výsledky soutěže ve skoku do dálky z místa:

1. Janne Ahonen 310 cm
2. Ville Larinto 309 cm
3. Adam Malysz 300 cm
4. Noriaki Kasai 293 cm
5. Andreas Küttel 292 cm
6. Martin Schmitt 290 cm
7. Veli-Matti Lindström 277 cm
8. Matti Hautamäki 268 cm
9. Andreas Goldberger 254 cm

VIDEO posledního skoku: mediaplayer nebo youtube
Článek o kariéře Janneho Ahonena: zde

zdroj: hiihtoliitto.fi, ski-jumping.net
foto: Janne Ahonen s pohárem za poslední výhru (zdroj: hiihtoliitto.fi)