Elitní skokani a skokanky ukončí už zítra závodní pauzu a přiblíží nám, jak se kdo připravuje před olympijskou sezonou. Startuje totiž letní Grand Prix. Pro muže je připraveno 15 závodů, ženy se střetnou osmkrát. Série zavítá do osmi zemí a na dva kontinenty. Triumfy obhajují Němec Andreas Wank a Japonka Sara Takanashi.
V posledních letech se stalo tradicí, že letní Grand Prix startuje v německém Hinterzartenu. Nejinak je tomu i letos. Zítra se na HS 108 představí ženy, sobota nabídne stále populárnější soutěž mixů a v neděli zakončí prodloužený víkend svým závodem muži. Rekord můstku 112,5 metru bude mezi muži hájit neúnavný Japonec Noriaki Kasai, nejlepší ženský zápis Daniely Iraschko z Rakouska činí 103 metry.
Na začátku srpna se skokani střetnou v polské Wisłe, kde na ně jistě bude čekat pod můstkem Adama Małysze bouřlivá divácká kulisa. Na zdejším můstku HS 134 proběhne v pátek týmová soutěž, v sobotu pak individuální. Oficiální letní rekord (134,5 m) tu na „svém“ můstku drží Małysz společně se svým následovníkem Kamilem Stochem.
Foto: Můstek ve Wisłe (autor: Ing. Jiří Sedláček)
Druhou půlku srpna načne tradiční hostitel letní Grand Prix Courchevel. Ve francouzském středisku se znovu dostanou ke slovu i ženy. Čeká je individuální závod a také mixy. Stejný program mají i muži, ale na rozdíl od žen nebudou skákat na středním můstku HS 96, ale na velkém. Oficiálně letěl na olympijském můstku HS 132 nejdále Kamil Stoch, když hill size překonal o rovných 5 metrů. Rekordy něžného pohlaví drží Francouzka Coline Mattel (119,5 m) a Rakušanka Daniela Iraschko (100,5 m).
Foto: Můstky v Courchevelu (zdroj: skijumping.pl)
O dva dny později se skokani přesunou do sousedního Švýcarska, kde na ně v Einsiedelnu čeká jeden individuální závod na můstku HS 117, který nese jméno mistra světa Andrease Küttela. Závodníci mohou útočit na oficiální letní maximum, které má hodnotu 121 metrů a je ho autorem je Gregor Schlierenzauer.
Foto: Můstky v Einsiedelnu (zdroj: skijumping.pl)
Měsíc srpen a zároveň první periodu, po které se budou přerozdělovat kvótová místa, ukončí závody na japonské půdě. Daleký let do Hakuby, která zajišťovala skokanské soutěže pro OH v Naganu, však absolvují pouze muži, kteří dvakrát poměří síly v individuálních závodech na HS 131. Nejdelší skok o délce 136 metrů zde na umělé hmotě předvedl švýcarský velikán Simon Ammann.
Foto: Můstky v Hakubě (zdroj: skijumping.pl)
Po třítýdenní pauze se ženy i muži sejdou v Rusku, konkrétně v Nizhniym Tagilu, kde došlo k rekonstrukci areálu. Na můstku HS 106 se uskuteční dva závody žen a jeden mužů, větší bratříček HS 135 pak bude hostit druhé střetnutí mužského pohlaví. Jelikož se zde bude poprvé skákat v létě, tak si na první rekordní výkony musíme počkat.
Z Ruska naberou výpravy směr Almaty. Kazašské středisko drží v kalendáři letní GP jeden unikát – závody se zde uskuteční na třech různých můstcích. Na ženy čeká HS 68 a HS 106, muži si dvakrát zazávodí na HS 140. Oficiální letní rekordy patří Robertu Kranjecovi (138,5 m) a Saře Takanashi (107 m). Ženy zde svou letní pouť zakončí.
Poslední srpnová neděle zavede závodníky do rakouského Hinzenbachu, kde v jednom závodě provětrají zdejší HS 94. 95,5 metru Nora Anderse Fannemela je oficiálním letním maximem tohoto můstku.
Závěrečnou štaci si skokanský cirkus odbude v německém Klingenthalu, který jistě naláká také české diváky díky malé vzdálenosti od našich hranic. Vogtland Arenou, která disponuje můstkem s hill size 140, se prolétnou muži v rámci finálového závodu celé série. Odolávat zde bude společný rekord (143,5 m) Gregora Schlierenzauera a Kamila Stocha.
Termíny všech závodů letní Grand Prix najdete na skoky.net v sekci kalendář.
Zdroj: fis-ski.com, skispungschanzen.com
Hlavní foto: Můstek v Klingenthalu (autor: Ing. Jiří Sedláček)