Letní lety na lyžích v Ironwoodu?

Copper Peak v americkém Ironwoodu je velice neobvyklý můstek. Jeho konstrukční bod je na 170 a hill size na 185 metrech, tudíž je to nejmenší možný mamutí můstek. Je o 40 metrů menší, než můstky ve Vikersundu, Planici a Bad Mitterndorfu. Po 22 let dlouhé přestávce bylo oznámeno, že se tu budou konat další závody.

Něco z historie
Už v roce 1935 byly plány na stavbu tohoto můstku, ale byly realizovány až v roce 1970. Mezi lety 1970 a 1994 zde bylo deset závodů. Poslední akce, která se tu konala, byly závody Kontinentálního poháru. Právě v těchto závodech byl ustanoven rekord můstku, který drží zároveň Rakušani Mathias Wallner a současný trenér Německého A-týmu Werner Schuster. Uskutečnily se tu i dva závody Světového poháru, oba v roce 1981. Od právě zmiňovaných závodů Kontinentálního poháru nebyl můstek využit, sloužil pouze jako turistická atrakce. To by se ovšem mělo brzy změnit.

Naplánované závody
Dlouho se o tom spekulovalo, ale teprve nedávno bylo definitivně oznámeno, že pokud všechny finální rekonstrukce proběhnou bez problémů, v roce 2017 bude Ironwood hostit finále letní Grand Prix. Měly by zde být pořádány i letní závody Kontinentálního poháru a severské kombinace v roce 2018. Podle slov předsedy organizačního výboru Copper Peaku Boba Jacquarta by tu chtěli pořádat i další závody včetně Mistrovství světa v letech na lyžích. Vzhledem k blížící se výstavbě můstků na hoře Changbai Shan to vypadá, že počet mamutích můstků, na kterých se budou konat mezinárodní závody, by se mohl do roku 2020 zvednout dokonce na sedm!

AUTOR ČLÁNKU: VOJTĚCH HELEBRANT

Foto: Copper Peak (zdroj: Daily Globe)