Nejlepší světové skokanky, ale soutěž s označením „kontinentální“. Startuje poslední sezona, kdy tento paradox bude platit – pro sezonu 2011/2012 vznikne oficiální Světový pohár žen. Letos naposledy považujte kontinentální soutěž za souboj extratříd. První z 11 závodů letní části Kontinentálního poháru 2010/2011 vyhrála na domácí půdě Němka Jenna Mohr, dvě Češky si v sobotním závodě připsaly body.
Jednoho dne…
„Jednoho dne ženské skoky budou nejpopulárnějším sportem na světě,“ prorokuje Daniela Iraschko, nejlepší žena uplynulé zimy. „Protože všechny máme opravdu skvělou figuru a skáčeme moc pěkně a daleko a jsme stejně statečné jako muži!“ A od příští zimy budou mít i stejnou soutěž jako muži. Ženský Světový pohár už nebude utopií, nebude pro smích (to tvrzení, že ženské skoky na lyžích porazí v popularitě fotbal, směšné je a zvlášť v ústech Rakušanky, která léto tráví hraním kopané v ženském týmu).
Rakouská vítězka zimní části Kontinentálního poháru žen 2009/10 říká, že i díky vynechání letní sezony a nahrazení závodů fotbalem byla v zimě tak silná na můstcích. A podobnou letní přípravu – tedy maximální odpočinek od závodění a psychického tlaku, plánuje také letos, ačkoliv na CoC v Oberwiesenthalu by se měla objevit.
V (ne)olympijské sezoně Daniela Iraschko posunula úroveň ženského skoku k úrovni toho mužského, když stejně jako Gregor Schlierenzauer v zimě 2008/2009 vyhrála za sezonu celkem 13 závodů. Navíc v bilanci: 20 závodů na programu CoC 2009/2010, 18 jejích startů, 13 výher, 4 druhá místa.
Soupeřkám se dýchalo o poznání lépe, když se na startovní listině letního závodu v Bischofsgrünu neobjevila tato suverénka. Do Německa na start Kontinentálního poháru letošního léta nepřijely ani čtyři další skokanky z TOP10 celkového hodnocení – Norky Sagen a Jahr, domácí Vogt či Rakušanka Seifriedsberger.
… snad budou skákat ženy, ne děti.
Bývalý skokan, rakouský trenér Martin Höllwart přivezl do Bischofsgrünu namísto zkušenosti samá mladinká děvčátka. A také některé Němky i další závodnice chodí sotva do sedmé, osmé třídy. Ročníky 1997, 1998 – ani ne dvanáct třináct let. V porovnání s nimi i čerstvě šestnáctiletá Sarah Hendrickson vypadá na bischofsgrünských stupních vítězů jako dospělá skokanka.
Ve dvanácti si odbývaly premiéru i české reprezentantky, před pár lety však na můstcích chyběly skokanky s občanským průkazem. Vypadalo to, že na přelomu desetiletí už nebude na skutečně dětské závodníky místo – jak mezi muži, tak mezi ženami. Světový pohár žen za rok ukáže, zda se i v tomto ohledu skokanky přiblíží skokanům.
Pohár žen aspiruje na podobnost s mužským také v tom, která národnost zvýší věkový průměr. Japonci i Japonky, Kasai i Kasai-ová. Poté, co se Takanou Okabe stáhl do pozadí, se kmetského titulu ujímá Noriaki Kasai. Yoshiko Kasai byla zase nejstarší ženou v Bischofsrünu, ač v devětadvaceti, druhou nejstarší v nejlepší třicítce sobotního závodu pak Jenna Mohr, vítězka – 23 let. Chce to čas, říkáte si, až dorostou ty Höllwartovy holčičky. Ale ono bude stačit, když se po bischofsgünském víkendu sjede světová elita do Oberwiesenthalu. Nebo ještě lépe – v říjnu do Liberce.
Hurá! Český ženský skok přežil do dalšího mistrovství.
Mohly by napravit reputaci Ještědu; můstku, který přinesl pro nezasvěcené pozorovatele rozpaky, když sledoval první účast žen na mistrovství světa. Pády, leštění bubnu, image mateřské školky. Svou pověst musí napravit také český ženský skok. Jedná se kupříkladu o pověst organizačního týmu. Zakladatel Pavel Mikeska byl před dvěma lety odvolán a nahrazen o generaci mladším Jaroslavem Sakalou. Dvě sezony a skončil také Sakala – o důvodech se spekuluje (z části finance, z části atmosféra v týmu a návrat Mikesky jakožto osobního trenéra Michaely Doleželové).
Ženské družstvo získal František Vaculík, s omezeným polem působnosti. Pětadvacetiletý kouč z Harrachova a bývalý skokan, který v březnu 2007 ukončil aktivní skokanskou kariéru a poté působil jako servisman u mužské reprezentace v týmu Richarda Schallerta, bude dohlížet na svěřenky zejména na závodech, o „zbytek“ se postarají kluby a osobní trenéři. Schallert po libereckém šampionátu odešel z českého skoku a částečně panovala obava, že odejde (tady: „umře“) český ženský skok, když už cíl – účast na domácím MS – byl splněn. Nyní to vypadá, že přežije minimálně do dalšího šampionátu, ne-li déle.
Foto: František Vaculík (zdroj: skijumping.pl; redakčně upraveno)
Návrat Pavla Mikesky k českému skoku poté, co se pokoušel o vybudování ženské odnože skoků v Polsku, bude zřejmě druhým dominantním faktorem, hned po záměně Sakala – Vaculík. Už na začátku května vytvořil ve frenštátském prostředí málo vídané spojení: mužská národní jednička trénuje spolu s ženskou národní jedničkou. Tedy: 22. muž SP Jakub Janda s 24. ženou CoC Michaelou Doleželovou, celé pod dohledem oka i čočky fotoaparátu Pavla Mikesky.
Doleželová (60 a 59,5 metru) zahájila sezonu 29. místem, v bischofsgrünském závodě nezopakovala 62 metrů ze zkušebního kola a ve finále si ještě pohoršila z průběžné 25. pozice. O jeden bod a 6 desetin ji porazila Vlaďka Pustková (60 a 59m), která půlmetr nahradila stylovou kvalitou, přesto si také ona pohoršila z 23. na konečnou 28. příčku. Lucie Míková, Češka s nejhoršími vzpomínkami na liberecký šampionát – výsledek se rovnal operaci kolene, v Bischofsgrünu skončila v prvním kole, na děleném 41. místě za výkon 55,5 metrů.
Dodatek: Podle nových informací Pavel Mikeska ukončil spolupráci s Michaelou Doleželovou. Přibližně před čtrnácti dny se v otázce trénování fatálně nepohodl s Michaelinou matkou. Spolupráce trenéra Mikesky s Jakubem Jandou nadále trvá poté, co Vasja Bajc nemůže pomáhat české jedničce v následující sezoně – důvodem jsou zejména velké závazky v Turecku, tréninkové ukotvení Turků na můstky v nově zbudovaném tureckém areálu a jisté tření mezi českým svazem a Bajcem.
Smůla na Volské hlavě
Na můstku s nelichotivým jménem Ochsenkopf, volská hlava či vůl/hlupák/pitomec, (HS 71) se přitom plachtilo o dvanáct metrů dál. Vítězka Jenna Mohr i druhá Abby Hughes shodně dosáhly ke značkám 67 a 66,5 metrů a třetí Sarah Hendrickson v těsném souboji přestylovala o 0,3 bodu čtvrtou Yuuki Itoh.
Ze hry o pódium se svým nepovedným finálovým pokusem vyšachovala domácí Ulrika Grässler – z průběžné třetí pozice spadla na 21. příčku a namísto německého doublu se na pódium postavily dvě Američanky. Nevesele tak začala skokanka, která v zimě jako jedna z mála dokázala alespoň částečně konkurovat Daniele Iraschko.
Možná si Grässler schová své štěstí na únor, tak jako před dvěma lety. Na mistrovství světa Němka získala medaili, na rozdíl od Rakušanky. Iraschko však už v dubnu prohlašovala, že tentokrát si nějaký kov uloví. Právě začíná mistrovská sezona 2010/2011. Do světového šampionátu v Oslu, historicky druhého pro skokanky, zbývá 193 dní.
Výsledky tréninku
Výsledky zkušebního kola
Průběžné výsledky po prvním kole
Kompletní výsledky sobotního závodu
Pořadí Kontinentálního poháru žen léto 2010
Program Kontinentálního poháru žen léto 2010:
14.-15.8. – Bischofsgrün GER
20.-21.8. – Oberwiesenthal GER
11.-12.9. – Lillehammer NOR
18.-19.9. – Oslo NOR
25.-26.9. – Falun SWE
30.9.-1.10. – Liberec CZE
Zdroj citací: ladiesskijumping.com
Hlavní foto: Jenna Mohr (autor: Michaela Vondrášková)