Lukáš Hlava: „Zase se snažím pracovat jako skokan“

Lukáš Hlava je českou reprezentační stálicí již přibližně 11 sezon. Ta loňská ale pro něj, podobně jako pro takřka celý český celek, byla velice neúspěšná a „Hlávka“ nezískal ani jeden bod do klasifikace Světového poháru. Někteří fanoušci prorokovali konec kariéry, nejzkušenější český reprezentant se však zdaleka nevzdává. Po svém kvalifikačním skoku v Hinterzartenu nám poskytl rozhovor.

[b]Po loňské sezoně vás mnozí tipovali na konec kariéry, byly tam takové myšlenky?[/b]
Vůbec netuším, jestli něco takového proběhlo. Abych se přiznal, tak myšlenky o konci asi nebyly, protože v nějakém období se ke mně dostala informace, že se má vrátit David (Jiroutek, pozn. red.). Takže jsem věřil, že spolu tu naší káru potáhneme zase dál.

[b]S Davidem Jiroutkem jste zatím dosáhl svých největších úspěchů, je to podle vás ta ideální kombinace?[/b]
Já myslím, že je to vše na dobré cestě, že David mě zná a Koudyho taky. S mladšími kluky to pro něj bylo ze začátku takové seznamování, ale myslím si, že práce se odvíjí dobře a chce to trpělivost, pracovat na tom, na čem je potřeba. Musíme se koncentrovat na skok a nenechat myšlenky plynout někam jinam.

[b]David Jiroutek se vrací po působení u ruského béčka, přinesl odtamtud něco nového?[/b]
Nevím, jestli úplně něco nového, spíš něco do Ruska přinesl David. A my po jeho návratu zase pokračujeme v tom, co tam přinesl.

[b]Po loňské sezoně se odehrály velké změny ve vedení českého skoku, jak je vnímáte?[/b]
Hodně se o tom debatovalo mezi kluky i trenéry. Potom si s námi David sedl a ujasnili jsme si několik věcí, co bylo. Řekl nám, že se nemá cenu dívat na to, co bylo, ale na to, co bude. Je teď potřeba pracovat na skoku a stránka zabezpečení tam nějaká je. Hrozně nám teď pomáhá Dukla Liberec, za což jí všichni moc děkujeme. Je potřeba se opravdu koncentrovat sám na sebe a na ty skoky. Myslím si, že se zatím daří vytěsnit nějaké ty šumy, které kdysi byly, takže teď se to všichni snažíme nějak vypustit a opravdu jet na ty dobré skoky a výsledky. Chceme světu ukázat, že i s tím málem, co třeba máme, dokážeme udělat nějaký výsledek a bojovat jako tým.

[b]Můstky v Harrachově byly zavřeny, čeští skokani tedy v zimě nemají kde trénovat. Co si o tom myslíte?[/b]
To se všechno uvidí, nevím, jestli bude ve hře třeba i Liberec. Neřeším to, pro mě je teď priorita skákat dobře a vyskákat nějaké body ve „svěťáku“ v létě. Když jsem skákal dobře a byla dobrá sezona, tak tréninky mezi závody nebyly až tak potřeba a jelo se tam spíš na tu technickou přípravu na suchu. Na můstku už pak nebylo potřeba skákat a jelo se ze závodu do závodu. Tohohle je potřeba dosáhnout a potom si myslím, že i ta psychika bude úplně někde jinde a můžeme být vysoko.

[b]Poslední dvě sezony byly ve vašem podání nepovedené, jaké jsou toho hlavní příčiny a na čem teď hlavně pracujete?[/b]
Já osobně se teď snažím pracovat zase jako skokan. Předtím mi to přišlo, že takové ty věci odshora nás trošku ovlivnily a potom to spadlo mezi nás všechny kluky a na každého se to nějak rozptýlilo. Každý se s tím musel nějak popasovat a měl třeba i nějaké problémy. Teď jsme si ale řekli, že některé věci vnímat nebudeme a budeme prostě chodit na tréninky. Budeme chodit rádi, protože nás baví trénovat a ne jen proto, že to nějak musíme udělat.

[b]A co se techniky týče?[/b]
Na jaře jsme udělali asi čtrnáctidenní tréninkový kemp v Liberci na stroji, na kterém se technika dá natrénovat. Takže jsme udělali za těch čtrnáct dní třeba 700 pohybů tak, aby tělo a svalová vlákna pracovaly tak, jak je potřeba a na můstku už to pak bylo automatické.

[b]Jaké jsou vaše letní startovní plány?[/b]
Nevím, chci samozřejmě jezdit „svěťáky“, ale nějakým způsobem se tam asi protočíme všichni, aby si každý před zimou nějak zkusil zase zazávodit. Moje priorita je ale závody jezdit a hlavně sbírat body.

[b]České fanoušky určitě nejvíc zajímá Memoriál Jiřího Rašky. Objevíte se tam?[/b]
Vůbec zatím netuším, ale myslím si, že zatím se tam podívám. Na jednu stranu proč ne, uvidím, jestli objedu všechny ty tři závody (Frenštát je opět součástí Beskydského turné, které čítá i závody ve Szczyrku a Wisle; pozn. red.) nebo jen ten poslední ve Frenštátu. To se všechno bude odvíjet od toho, jak budu skákat.

[b]Otázka na závěr – na co se v letošní sezoně nejvíce těšíte?[/b]
Třeba dneska se těším na to, až se podívám na zatmění měsíce, pro mě je to něco fascinujícího. Samozřejmě budu hrozně rád, když se mi podaří nějaký super výsledek a stabilizovat formu tak, abych mohl podávat dobré nebo lepší výkony a abych z toho měl radost.

Lukáši Hlavovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu, ať ho v nejbližších týdnech nepotká žádné skokanské zatmění.

[i][b]Foto: Lukáš Hlava [/b](autor: Sabine Link)[/i]