Lyžařský víkend bude ve znamení her v Lahti

Hned následující víkend po poslední skokanské soutěži na mistrovství světa v Sapporu pokračuje kolotoč Světového poháru. Tentokrát se závodníci přesunou do finského Lahti, které je pro konání soutěžních klání po Mistrovství světa v klasickém lyžování příznačné. Lahti se uchází o pořadatelství stejné akce v roce 2013.

„Lahti Ski Games“, jak je hromadná akce klasického lyžování nazvaná, by mohly být jakousi generální zkouškou na mistrovství, pokud Lahti kandidaturu vyhraje. Ve finské Mecce severského lyžování se kromě skokanů sejdou také běžci a sdruženáři na malou severskou olympiádu už po dvaaosmdesáté a tato akce se honosí přídomkem největší sportovní zimní akce ve Finsku. Víkendový program zahrnuje celkem osm závodů ve třech disciplínách.

Organizátoři se však před hlasováním o pořadatelství mistrovství světa 2013 chtějí zviditelnit i mimo závodní tratě a ukázat, že jsou pro tak velkou akci tou nejlepší volbou. Na návštěvníky čeká bohatý doprovodný program. V nabídce je i na severskou zemi netradiční dostihový závod, kostely v Lahti budou sloužit speciální mše a celý prodloužený víkend od čtvrtka do neděle se bude tancovat v místních klubech a diskotékách. Chybět nebude ani ohňostroj po skončení sobotního závodního dne.

Pro skokany bude nedělní závod jednotlivců zároveň vstupem do Severského turné – první ze čtyř plánovaných závodů – které je jakousi obdobou Turné čtyř můstků. Dějištěm skokanských závodů budou tradičně krásné můstky „Salpausselkä“ v areálu Lahti Sports Centre lyžařského klubu Lahden Hiihtoseura. Rekord velkého můstku HS 130, na kterém se odskáčí oba víkendové závody – na programu jsou jednotlivci i družstva, drží od roku 2006 Andreas Widhölzl výkonem 135,5 metru. Vrátit ho do finského vlastnictví se bude určitě pokoušet lokální matador Janne Ahonen, který na těchto můstcích trénuje už pětadvacet let.

Program závodů:
Pátek 9. březen
17.00 trénink HS130 (2 kola)
19.00 kvalifikace HS130

Sobota 10. březen
16.30 zkušební kolo pro závod družstev HS 130
7.15 první kolo, závod družstev HS 130
18.15 druhé kolo, závod družstev HS 130

Neděle 11. březen
14.00 zkušební kolo pro závod jednotlivců HS 130
14.45 závod jednotlivců HS 130 (1. část severského turné)

foto: Můstky v Lahti