„Mám to. Mám to!“ křičela vítězka Van

Historicky první skokanka, která se dotkla skokanského nebe. Historicky první sportovec, který přinesl „zemi za mořem“ skokanské zlato. Lindsey Van. Čtyřiadvacetiletá reprezentantka USA. „Je to úžasný pocit, stát se mistryní světa,“ říkala pak čerstvá vítězka na tiskové konferenci. Žádnou hořkost ze ztraceného vítězství necítila ani Anette Sagen, šťastnější z dua horkých favoritek. Největší sokyni Danielu Iraschko porazila jen o jednu příčku, Norka ale zažívá slastný pocit světového medailisty. Narozdíl od bramborové Rakušanky.

„Jsem absolutně šťastná a maximálně si to tu užívám. A jsem samo sebou šťastná taky proto, že jsem své zemi vybojovala zlato,“ rozplývala se blahem vítězka na tiskové konferenci v útrobách areálu Tipsport arény. „Úplně jako bych zapomněla skákat, když jsem sjížděla po nájezdu, ale najednou jsem skočila úžasně a jsem za to hrozně ráda,“ popisovala své pocity před vítězným pokusem. „A jaké pak bylo mé překvapení, když jsem se po posledních třech závodních skocích ohlédla a na světelné tabuli viděla své jméno jako jméno vítězky,“ vzpomínala Lindsey Van na okamžiky radosti. Ještě na tiskové konferenci poskakovala před členy svého týmu a pokřikovala z radosti: „Mám to. Mám to!“

Foto: Lindsey Van a Anette Sagen (autor: Michaela Vondrášková)

Osmnáct let skokanské dřiny přinesly ovoce a ventil štěstí se prostě musel trochu upustit. „Poprvé jsem byla na můstku v sedmi letech a pořád mě skoky naplňují a baví. A to i přesto, že jsem se vloni vzpamatovávala ze zranění kolene,“ pokračovala Američanka dál. „Spoustu času jsem na podzim strávila po rehabilitacích a hlavně v posilovně. Ale snažím se na to nemyslet a dělat skoky dál. Dělala jsem, dělám a nadále budu dělat skoky s radostí ze sportu samého.“ Navíc Lindsey věří, že medializace ženského skoku během letošního mistrovství světa pomůže v dalším rozvoji skoků žen.

Sagen: „Na olympiádu jsme připraveny“

V tomto názoru se shoduje s medailistkami, stříbrnou Ulrikou Grässler a bronzovou Anette Sagen. „MS je pro nás důležitým krokem vpřed a věřím, že umíme dosahovat dobrých výsledků,“ myslí si Němka. „Ukázat světu, že na to máme,“ dodala pak za ni Sagen. Norka se na téma ženský skok a jeho vývoj ráda ujala slova, spolu s americkým a kanadským týmem patří k výrazným podpůrkyním ženského skoku nejen na sportovní úrovni. Opět se narazilo na otázku olympijských her. K tomu se Anette Sagen vyjádřila naprosto jednoznačně: „Jsme na OH připraveny! Potřebujeme, aby se ženský skok nadále rozvíjel. Vždyť jen to, jak jsme obstály v těžkých podmínkách dnešního závodu o něčem svědčí.“

Foto: stříbrná Ulrike Grässler (autor: Michaela Vondrášková)

Anette Sagen si v Liberci splnila alespoň jeden ze svých plánů. Ačkoliv naděje na start ve Vancouveru mizejí do nenávratna, pětadvacetiletá Norka si splnila jiné přání. „Jako svůj cíl pro liberecký závod jsem si předsevzala stupně vítězů. To jsem si splnila. A je jedno, jakou barvu medaile má, jestli stříbrnou nebo bronzovou. Jsem prostě šťastná.“ První medaili pro Německo na MS 2009 vybojovala Ulriku Grässler a také jednadvacetiletá skokanka si svou stříbrnou medaili užívala. „Během mistrovství jsme se všechny cítily trochu nervózní ale teď je to všechno za námi a můžeme se radovat z našeho úspěchu.“ Premiérový závod skokanek na MS je totiž úspěchem pro všechny.

Hlavní foto: zlatá skokanka Lindsey Van (autor: Michaela Vondrášková)