Matjaž Pungertar: „Byl to skvělý zážitek.“

Dvaadvacetiletý slovinský skokan Matjaž Pungertar má za sebou zimu plnou velkých premiér. Poprvé v kariéře byl součástí slovinského A-týmu po celou sezonu a dostal šanci ukázat svůj skokanský um i na mistrovství světa v Itálii. Důležitým článkem slovinského výběru bude i nadále. Jak hodnotí uplynulou sezonu a jak se připravuje na tu další? To prozradil v rozhovoru pro skoky.net.

Otázka na úvod. Navzdory tomu, že jsi Světový pohár zakončil 48. místem v celkovém hodnocení, jsi byl celou sezonu stabilní součástí slovinského týmu. Jsi s tím spokojen?

Byla to má první sezona ve Světovém poháru a to je důvod, proč jsem spokojený se svými výsledky. Ještě pořád jsem neukázal vše, čeho jsem schopný dosáhnout, takže doufám, že to ukážu příští sezonu.

Je první sezona v nejvyšší soutěži velkou změnou? Cítil jsi v porovnání s Kontinentálním pohárem velké rozdíly, kupříkladu v tréninku nebo v týmu?

Je to opravdu velký rozdíl. Ve Světovém poháru si nemůžete dovolit udělat žádné větší chyby, protože rychle ztratíte své místo v týmu. Motivace je určitě daleko větší, protože závodíte s nejlepšími skokany světa. To je sen každého skokana od úplného začátku. V tréninku nejsou žádné větší změny, kromě toho, že teď tedy trénuji se slovinským A-týmem, kde je naprosto fantastická atmosféra.

Tvým nejlepším výsledkem je 15. místo z Klingenthalu z uplynulé sezony, tento závod dokonce vyhrál Tvůj týmový kolega Jaka Hvala. Musel to tedy být výjimečný den nejen pro Tebe, ale pro celý slovinský tým. Je to tak?

Byl to určitě jeden z nejlepších závodů pro Slovinsko. Byl jsem moc šťastný, protože to je prozatím můj nelepší výsledek vůbec.

Mistrovství světa ve Val di Fiemme bylo Tvým vůbec prvním šampionátem. Během klání na středním můstku ses hned dostal do druhého kola. Jak jsi spokojený s touto premiérou?

Byl jsem velmi šťastný, že jsem se zúčastnil mistrovství. Vůbec jsem si nedokázal představit, že budu závodit, takže jsem byl rád za to, že jsem se dostal do týmu a skončil na 24. místě. Dokonce i když jsem jen fandil svým týmovým kolegům na velkém můstku, byl to skvělý zážitek.

V létě se FIS chystá vyzkoušet pár změn. Bude testovat nové pravidlo vztahující se ke stylovým rozhodčím. Těch by mělo být na můstku méně – pouze tři. Co si o tom myslíš Ty? Stačí tři styloví rozhodčí nebo je zapotřebí všech pěti?

Myslím si, že je to lepší se všemi pěti rozhodčími, protože body jsou pak někde uprostřed a tak moc se neliší. Ale uvidíme, možná to půjde.

FIS se rovněž chystá změnit pravidlo o nájezdu, se kterým se nově bude moci hýbat pouze z bezpečnostních důvodů. To znamená, že trenéři již nebudou moci snižovat nájezd pro své svěřence. Ostatně, toto pravidlo vyvolávalo mnoho diskuzí. Jak to vidíš Ty?

To je určitě dobré rozhodnutí, protože teď budou závody více zajímavé pro diváky. Myslím si, že minulý rok se to lidem nelíbilo, protože nikdy nemohli předvídat, kdo vyhraje.

Co říkáš na nové kombinézy? Zvykl sis na ně rychle a bez problémů?

Ano, to pro mě nebyl problém. Zvykl jsem si na nové kombinézy velmi rychle. Jediný problém, který jsme měli, bylo to, že se nové kombinézy velice rychle ničily.

Příští sezonu je v Harrachově na programu Mistrovství světa v letech na lyžích. Měl jsi možnost zde závodit během únorového leteckého víkendu a získal jsi zde první body z mamutího můstku. Jak Ti zdejší můstek vyhovuje?

Letecký můstek v Harrachově je něco speciálního, stejně jako všechny letecké můstky. Docela mi to na tomto můstku šlo, až na druhý závod, kdy se mi nahoře roztrhla skokanská bota. Skočil jsem i tak, ale nebyl jsem schopný předvést dobrý výkon.

Když jsme u mamutího můstky, vyhovují Ti menší nebo právě větší můstky?

Nemám žádný problém ani s jedním z nich. Moje skoky vždy závisí na mé aktuální formě.

Slovinský tým byl minulou sezonu neuvěřitelně silný. Co za tím je? Je to jen o práci trenéra a poctivém tréninku vás skokanů?

Ano, je to všechno o práci trenéra a nás. Trénujeme opravdu tvrdě a snažíme se být tak dobří, jak jen to dokážeme.

Chystáte se slovinským týmem nějaké soustředění v zahraničí? Jak vypadá vaše příprava pro příští sezonu?

Právě teď trénujeme ve Slovinsku a budeme pokračovat až do června. Pak budeme mít pravděpodobně nějakou přípravu za hranicemi. Naše tréninky jsou teď především o koordinaci a síle.

Existuje něco, co bys chtěl do příští sezony vylepšit? Bude trénink nějak speciální, jiný vzhledem k olympiádě v Soči?

Stále mám co zlepšovat v technice, takže budu muset pracovat opravdu tvrdě. Tréninky zůstanou v podstatě stejné jako ty v předešlé sezoně, protože to byla ta nejlepší sezona pro Slovinsko vůbec.

Prozradíš své cíle pro nadcházející sezonu?

Chtěl bych zakončit celkové pořadí Světového poháru do TOP 30 a také bych velice rád jel do Soči a předvedl to nejlepší, co můžu.

Foto: Matjaž Pungertar (autor: Olga Maciejewska)