Matura: Snažím se, aby se se mnou počítalo

V podobné situaci byl už Borek Sedlák: za skákání mu nikdo neplatil, sponzoring šel těžko sehnat, budoucnost vyhlížela nejistě. Vylepšilo se to až po čase. V podobný vývoj teď věří i Jan Matura.

Na startovních listinách závodů stojí pod jménem závodníka údaj o klubové příslušnosti. Tedy Name – Jan Matura, Club – Dukla Liberec. Podle Janových slov však Dukla není jeho zaměstnavatelem, Dukla je jen jeho jakýmsi „mateřským“ klubem. A to už delší dobu.

Původní profesí sdruženář v zimě oslavil třicetiny a ve Světovém poháru obsadil 53. příčku, z Čechů ho přeskočili Janda, Hájek, Hlava a Sedlák. Další krajané ho přeskočili i v řadě čekající na výplatní pásku. Zase. Proto bude následující sezona zlomová, proto je Matura rád za letní úspěchy a celkové 32. místo. „Výsledky za léto byly povzbuzením do zimy. A bylo tam určité zlepšení,“ řekl Matura.

V čem bylo to zlepšení?
Víc jsem se prosazoval v závodech, bodoval jsem poměrně stabilně.

Dodává to další sebedůvěru do tréninku a zimní přípravy?
Ano. Za poslední dva roky to bylo s mými nominacemi takové všelijaké a jsem rád, že jsem se zase dostal do lepší pozice a můžu se klidněji připravit na zimu.

Neříkal sis za ty poslední dva roky, že se na to můžeš vykašlat?
Určitě, i co se týká platu, protože na Dukle se mnou už druhý rok nepočítají a skoky dělám prakticky zadarmo, takže si musím shánět sponzory a to je v poslední době dost těžké.

Takže toto bude sezona, která může prakticky rozhodnout o konci kariéry?
Už to vypadalo, že po letošním mistrovství světa v letech se mnou budou trochu počítat, ale zase mi oznámili, že jsem se nevešel mezi těch šest reprezentantů, kteří mají plat, plus mezi dva další, které platí ministerstvo vnitra, tak to byla docela rána pod pás. Nicméně jsem se s tím srovnal a snažím se dělat vše pro to, aby se se mnou ještě počítalo a já mohl skákat dál, protože mě skoky pořád baví.

Říkal jsi, že si sháníš sponzory. Koukám, že na rukávech kombinézy máš dvě tři reklamy…
Je to složité shánět sponzory, nejsme moc vidět v televizi, ten zájem není tak velký a pořád se mluví o krizi. Je to složité.

Přemýšlel jsi, co bys dělal, kdybys nesehnal sponzory?
Byly takové stavy, ale zaplaťpánbůh, že to takhle vyšlo (poukáže na polepené reklamní plochy, které pár chvil předtím na dojezdu ukazoval do kamery). Snad se to vylepší, i s těmi penězi.

Foto: Jan Matura (autor: Vendula Bittnerová)