Přinášíme překlad mýtů a faktů ohledně zařazení skoků žen na zimní olympijské hry v roce 2010. Americké stránky věnující se ženským skokům na lyžích apelují na Mezinárodní olympijský výbor, aby byly i ženy zařazeny do programu. Přečtěte si proč, sami posuďte a eventuálně podpořte skokanky.
Měl by být ženám povolen závod ve skoku na lyžích na zimních olympijských hrách v roce 2010?
Smyšlenka: Není příliš velký počet žen, které skáčou na lyžích proto, aby jejich disciplína mohla byt zařazena do programu zimních olympijských her.
Fakt: Pod Mezinárodní lyžařskou federací (FIS) je zaregistrováno více než 130 žen ze šestnácti zemí. Stovky dalších závodí ve svých zemích na národní nebo klubové úrovni.
Smyšlenka: Ženy nejsou natolik dobré, aby soutěžily v závodech na úrovni Světového poháru.
Fakt: Kontinentální pohár FIS je pořádán jako nejvyšší soutěž mezinárodních závodů žen. V roce 2004 se organizátoři ze skokanských zemí vzdali žádosti u FIS o pořádání ženského Světového poháru za účelem snížení nákladů a podpoře nárůstu tohoto sportu.
Smyšlenka: Ženské skoky na lyžích nejsou dostatečně rozvinuté. Nejsou ještě příliš „známé“.
Fakt: 16 národů (Rakousko, Kanada, Česká republika, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Holandsko, Norsko, Polsko, Rusko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko a Spojené Státy Americké) má zaregistrováno pod FIS ženské závodnice. Tuto sezonu bude mít ženský Kontinentální pohár 25 závodů a uskuteční se na území 8 zemí v Evropě, Severní Americe a Asii.
Smyšlenka: Pouze několik žen skáče na slušné úrovni.
Fakt: 35 různých závodnic z devíti zemí se už umístilo v první desítce Kontinentálního poháru v minulých dvou sezonách, což se shoduje s umístěním počtu mužů v závodech Světového poháru.
Smyšlenka: Předtím, než budou závody žen zařazeny do programu zimních olympijských her, musí se odskákat alespoň dva světové šampionáty.
Fakt: Tato kritéria měla být vytvořena již v minulosti. Nejpozoruhodnější je zařazení ženského maratonu na letních olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984 pouze po jednom předchozím světovém šampionátu v roce 1983. První světový šampionát, na kterém budou skákat i ženy, bude v Liberci 2009. Během roku 2010 se uskuteční čtyři juniorské světové šampionáty.
Smyšlenka: Není prostor pro to, aby se v roce 2010 závod na olympijských hrách uskutečnil.
Fakt: V současné době je naplánováno, že během šesti dní se uskuteční šest závodů (tři skokanské a tři v severské kombinaci). Jeden závod žen by se mohl uskutečnit v jiném vhodném dni.
Smyšlenka: Náklady na zahrnutí závodu žen do programu ZOH 2010 jsou odrazující.
Fakt: Ženy mohou skákat na stejném můstku jako muži. Dějiště závodu by tudíž vůbec nemuselo být nutné předělávat či upravovat.
Petice za zařazení ženských skokanských závodů do programu ZOH 2010.
VZHLEDEM K TOMU, že skoky na lyžích jsou jedinou disciplínou na ZOH, která není povolena ženám, a
VZHLEDEM K TOMU, že ženy po celém světě v současné době závodí na mezinárodních závodech (FIS Kontinentální pohár) pořádaných v Asii, Evropě a Severní Americe na předepsaných skokanských můstcích, a
VZHLEDEM K TOMU, že mezinárodní skokanská federace (FIS) drtivě hlasovala pro zařazení ženského skoku na lyžích do programu světových šampionátů a žádá Mezinárodní olympijský výbor, aby zařadila ženské skoky na lyžích do programu ZOH 2010, a
VZHLEDEM K TOMU, že jiné disciplíny již byly zařazeny do programů olympijských her v minulých letech, a to i přesto, že měly méně závodnic z méně zemí, a disciplína byla méně známá než ženský skok na lyžích, a
VZHLEDEM K TOMU, že ženský skok na lyžích se odlišuje od všech ostatních kandidátských disciplín, které se chtějí nově účastnit ZOH tím, že jako jediná žádající ženská disciplína bude přidána do již existujícího olympijského programu skoků na lyžích (protože muži normálně skáčí), a
VZHLEDEM K TOMU, že olympijská smlouva uvádí jako poslání a role Mezinárodního olympijského výboru „povzbuzení a podporu propagace žen ve sportu na všech úrovních a ve všech strukturách s ohledem na realizující princip rovnoprávnosti mužů a žen“, a
VZHLEDEM K TOMU, že olympijská smlouva rovněž uvádí „žádná forma diskriminace pokud se týče země nebo osoby na základě rasy, náboženského vyznání, politické příslušnosti, pohlaví nebo jiných aspektů je neslučitelná s účastí v Olympijském hnutí“ jako zásadní princip olympijských her..
PROTO obyvatelé světa žádají Mezinárodní olympijský výbor, aby dodržel záměr olympijských her a spolu s Kanadou zařadil ženský skokanský závod do programu ZOH 2010.
Petici elektronicky podpořte na: www.wsj2010.com
Avízo: Pavel Mikeska
Překlad: Tereza Honzů – skoky.net
Úvodní foto: Logo ženského olympijského skoku v úpravě skoky.net