Mezinárodní mistrovství ČR 2009

Klání ADIDAS Skijumping Open 2009 započalo v ještědském areálu 30.9. ve 14:00 zkušebním kolem žen, dorostu a juniorů. Na libereckém můstku se představili skokané a skokanky z České republiky, Polska, Slovenska, Slovinska a Kazachstánu. Ač nebylo zrána vlídné počasí a Ještěd byl zahalen v mlze, během závodů se na závodníky štěstí usmálo, nespadla ani kapka a vítr nebyl téměř žádný. Do vysílaček padla dokonce věta: ,,Dneska se tu skáče jako v hale!“ Jediné, co se na celém dni opravdu nepodařilo, byla divácká kulisa, která bylo opravdu smutná.

Michaela Doleželová mistryní České republiky

První na řadě v programu trvajícím 6 hodin byly závody žen, dorostu a juniorů, které byly členěny ještě na několik podkategorií. Závod žen byl opravdu krátký. Tři dívky, které se při vyhlašování dostavily na stupně vítězů, byly totiž jedinými účastnicemi ženského Mistrovství České republiky. Nejlepší z našich reprezentantek na mistrovství světa, Michaela Doleželová, se tu opět předvedla z dívek nejlépe (86,5m a 89m, 214,5b). Stříbrnou medailí se může pyšnit Vladěna Pustková (80,5m a 89m, 198,5b). Na reprezentantku domácího klubu SK Ještěd Liberec, Lucii Míkovou ,,zbyla“ bronzová medaile.

V kategorii dorostu zvítězil Vít Háček

Závod dorostu se bohužel neobešel bez pádu. Jedenáctého Davida Bartoše a dvanáctého Kristiána Dluhoše zrovna ,,štěstěna nepolíbila“. Mistrem ČR v kategorii dorostu se stal výborný Vít Háček (87m a 84,5m, 205,5b), o kterém se mluví jako o velké české naději budoucnosti. Stříbrný skončil Vojtěch Štursa (84,5m a 78m, 184,5b) a bronzový Tomáš Portyk z LSK Lomnice nad Popelkou (85,5m a 73m, 177b). V krajském závodě bylo pořadí téměř totožné jen ze druhého místa vypadl Vojta Štursa a dvojici Háček, Portyk doplnil třetí Tomáš Friedrich (85m a 73m, 171,5b). Závod Adidas Czech Ski Jumping Open 2009 vyhrál suvereně polský talent Klemens Muranka a to o 58bodů před Vítem Háčkem a třetím Vojtěchem Štursou.

Juniorské zlato viselo na krku Čestmíru Kožíškovi

V závodě juniorů byli nejvíce vidět závodníci ze sousedního Polska. Ve výborné formě se v Liberci předvedl Grzegorz Mietus z KS Start Krokiew
Zakopane. Za skoky 104,5m a 107m byl odměněn 293-mi body. Českou čest při polské nadvládě hájil na druhém místě Čestmír Kožíšek. Čestmír předvedl také dva skoky za stometrovou hranici, konkrétně 102m a 103m (281,5b). Třetí stupínek patřil Kamilu Kowalovi (102m a 99m, 275,5b). Juniorským mistrem ČR se stal Čestmír Kožíšek. Stříbro vybojoval Jiří Mazoch, bronz připadl Jiřímu Struhárovi, až desátému z Adidas Ski Jumping Open 2009. V krajském závodě byl vítězem opět Čestmír Kožíšek, druhý skončil Pavel Farkaš (96m a 80m, 211,5b) před třetím Lukášem Ryplem (90m a 82,5m, 208,5b).

Mistrem České republiky a vítězem ADIDAS Ski Jumping Open 2009 se stal Roman Koudelka

V hlavním závodě, závodě mužů, jež odstartoval v 17:00, se na startu objevilo 54 jmen. Nejlepším v ADIDAS Ski Jumping Open 2009 se stal náš nejlepší reprezentant Roman Koudelka. Svou výbornou formu využil nejlépe, jak mohl. Za suvereně nejdelší skok prvního kola 136,5m a za druhý skok na 135m a tradičně výborné stylové známky obdržel 290,7b. Teprve šestnáctiletý mladík Grzegorz Mietus se skvěle předvedl nejen v juniorské, ale také v mužské kategorii. A byl jediným, kdo dokázal konkurovat silnému českému týmu na předních místech (132,5m a 136,5m, 283,7b).

Na bronzový stupínek vystoupal Jakub Janda. Vzdálenosti 131m a 133,5m mu vynesly třetí příčku. Další čtyři místa obsadili závodníci liberecké Dukly. Pod stupni vítězů skončil Antonín Hájek, který se po zranění vrací v plné parádě (129,5m a 134,5m, 274,7b). Pátého Martina Cikla a šestého Lukáše Hlavu dělilo pouhých 0,9bodu. Slovinec Jernej Damjan, který svou formu v současné době spíše hledá, si za skoky 128,5m a 131m vysloužil sedmou pozici. Mistrem ČR se nestal nikdo jiný než Roman Koudelka. Stříbrnou medaili si na krk pověsil Jakub Janda a bronzovou Antonín Hájek.

Kromě všech těchto kategorií se soutěžilo o Putovní pohár primátora města Liberce, který je snahou pořádat pravidelné závody v na libereckých můstcích. První jméno, které na něj bude vyryto, je jméno Romana Koudelky.

Dobrou zprávou pro všechny české fanoušky, která padla z úst spíkra, je, že by měl Liberec hostit v příští letní sezóně závod letní Grand Prix (tato zpráva je zatím neoficiální).

Hlavní foto: Pódium Mistrovství ČR – muži (autor: Vendula Bittnerová)