Míková: „Po Zakopanem mě to nakoplo.“

Sedmnáctiletá Lucie Míková držela v letošní sezoně žezlo pro českou jedničku. I přes skromnou účast v mezinárodních závodech si díky výborným výkonům připsala hned několik osobních TOP a to jak v premiérovém ročníku Světového poháru žen, tak Kontinentálním poháru či mistrovství světa juniorů.

V Kontinentálním poháru si Lucie vylepšila nejlepší výsledek kariéry 6. místem v polském Zakopanem. Také v celkovém hodnocení CoC zaznamenala úspěch, když získala po pouhých dvou absolvovaných závodech 24. místo a 72 bodů. Úvodní ročník Světového poháru žen vyšel Lucce nejlépe z českých reprezentantek. 21. místo ze slovinského Ljubna je dosud nejvyšším českým zářezem v závodech nově nejvyšší ženské soutěži. Lucka zazářila také na juniorském mistrovství světa v tureckém Erzurumu, kde si připsala životní 12. příčku v individuálním a 4. pozici v týmovém klání.

Jak hodnotíš své výkony v letošní již uplynulé sezoně, zatím nejúspěšnější ve Tvé kariéře?
Celkově jsem výsledky mile překvapena, ale vím, že to mohlo probíhat ještě trochu jinak. Na druhou stranu, kdyby mi někdo před sezonou řekl, že budu letos takhle závodit, tak si myslím, že je blázen.

V celkovém hodnocení Světového poháru jsi z šesti absolvovaných závodů vykřesala 24 bodů a celkové 41. místo. Zároveň držíš jednadvacátou pozicí prozatímní nejlepší umístění české skokanky v závodech SP. Jsi s tímto výčtem spokojená?
S výsledkem v Ljubnu jsem spokojená. V celkovém součtu by to mohl být určitě o hodně lepší, a tak mám do budoucna pořád hodně co vylepšovat. Doufám, že jednou bude moje jméno někde nejvýš.

Splnil SP žen ve své premiérové sezoně Tvá očekávání, nebo je v něčem jiný, než jsi předpokládala?
Splnilo se mi to, že se začalo o skokách žen více mluvit. Lidé v okolí to mohou více sledovat. Je to příjemné, když se člověk, o kterém si myslím, že nezná pořádně ani skoky, zeptá, jak to šlo.

V závodech Kontinentálního poháru v polském Zakopanem sis vylepšila osobní maximum, když si doskočila na 6. místo. Jaké to bylo, dokázat si, že je pro Tebe v současné době reálné porážet nejužší světovou špičku skokanek?
Byla to nádhera. Tam jsem si opravdu uvědomila, že to jde. Po Zakopanem se to u mě trochu zlomilo a nakoplo mě to.

Také u celkového umístění v Kontinentálním poháru sis přepsala osobní maximum. 24. místo a 72 bodů po pouhých dvou absolvovaných závodech je dosud Tvůj nejlepší výsledek. Také v tomto měřítku panuje spokojenost?
Po dvou závodech jsem letos měla víc bodů než za celou dobu, co skáču v COC, takže jsem za to ráda. Jenom je mi líto, že jsem si nemohla skočit na CoC v domácím Liberci, kde jsem spadla v oficiálním tréninku. Mohlo být bodů víc.

V letošní sezoně šla Tvá forma velmi nahoru. Jak jsi toho docílila?
Určitě se mi změnila fyzická příprava. Měly jsme možnost trénovat s trenérkou atletiky Dubnovou z Ostravy, která nám dala i hodně cenných rad. Za to jsem hodně ráda. Dále jsem v těch trénincích pokračovala v Liberci s Kamčou (Kamilou Rajdlovou). S Šímou (Jaroslavem Šimkem) jsem dělala hodně techniky, která mi taky moc pomohla.


Foto: Lucie Míková (autor: Pavel Mikeska)

Veřejně se řešila otázka, proč jste neabsolvovaly s děvčaty některé závody. Spekulovalo se nad tím, že by to mělo být kvůli váze? Můžeš to uvést na pravou míru?
Opravdu to bylo kvůli váze. Dá se říct, že si za to můžeme samy, ale není to moc jednoduché aspoň pro mě, protože váha je asi můj největší problém. Proto jsem uvedla, že sezona mohla vypadat ještě úplně jinak, když jsme vynechaly tolik závodů a ještě navíc byl pro mě špatný rozjezd v Lillehameru.

Na mistrovství světa juniorů v Erzurumu sis 12. příčkou v nabité konkurenci vylepšila své maximum v mistrovských soutěžích. Chtěla jsi výš, nebo to splnilo Tvůj cíl?
Jsem za to ráda. Myslím, že je to opravdu super výsledek. Jen mě trochu mrzí, že desítka byla hodně blízko.

Jaká byla při MSJ atmosféra? Přišlo vás podporovat na závody hodně fanoušků?
Atmosféra byla úžasná. Takové můstky, co jsou v Erzurumu, jsem ještě nikdy neviděla a moc se mi tam líbilo.

Líbilo se ti v Erzurumu? Měly jste s děvčaty čas navštívit i jiná zajímavá místa mimo můstek?
S holkama jsme moc času na nic neměly. Jen jsme byly ve městě na vyhlášení a projít se po horách.

V dosud jediném uskutečněném závodě týmů žen na MSJ jste s děvčaty dosáhly na skvělé 4. místo. Nemyslíš, že je trochu škoda, že ve Světovém poháru žen chybí závody družstev, kde by očividně byly vaše šance nemalé?
Myslím, že do budoucna budeme dobrý team, když na sobě budeme pracovat. Škoda to je, protože je ten závod pro mě úplně jiný, ale už teď v létě nás čeká premiéra s klukama, tak jsem zvědavá, jak to bude vypadat.

Příští rok bude mít na mistrovství světa v klasickém lyžování premiéru smíšený závod družstev. Jak vidíš šance českého týmu v této nové disciplíně?
Určitě je to zajímavá novinka. Šance jsem zatím nijak neřešila, ale myslím si, že by to nemuselo dopadnout vůbec špatně. Kluci u nás v Česku jsou mezi elitou, tak teď jen abychom se zvedly i my.

Letošní sezona se raketově dostala do samého závěru. Co Tě čeká po ní?
Chvilku si odpočinu, dodělám školu a potom se vrhnu do přípravy na další sezonu.

Mohla bys prozradit, jak vypadá Tvůj běžný, všední trénink na můstku a mimo něj?
Na můstku se před skokem rozběhám, udělám trochu dynamiky, abych se zahřála a byla připravená na skok. Jinak mimo skoky jsme často v posilovně a děláme speciální tréninky jako sílu, dynamiku, rychlost nebo se učíme techniku.

Co je podle Tebe recept na úspěch?
Recept na úspěch? Tak to by nám měl říct třeba Koudy a ne já. Ale podle mě určitě pořádně trénovat a hlavně si to srovnat v hlavě, potom by mohl přijít i úspěch.

Hlavní foto: Lucie Míková (autor: Anna Herba)