Léta se mu vítězství vyhýbala. A teď se musel shýbnout k zemi, aby si v této sezoně už podruhé políbil vítězný sníh. Vítěz Turné čtyř můstků. A čerstvě mistr světa na středním můstku. Wolfgang Loitzl. Neuvěřitelná shoda přisoudila také zbylá dvě místa skokanů z nejlepší světové trojice. Lídr SP Gregor Schlierenzauer bere stříbro a dotváří rakouský double, Simon Ammann, sběrač medailí z velkých akcí, ukořisťuje tentokrát bronz. Roman Koudelka obsadil vynikající 9. místo a zařadil se mezi světovou TOP10, přesto neskrýval zklamání. „Je krásný být devátej na světě, ale chtěl jsem víc. Mrzí mě to už kvůli fanouškům, děkuju jim za skvělou podporu,“ řekl bezprostředně po závodu.
Smutná blamáž postihla po prvním kole 4. muže závodu na libereckém HS 100 osmého Thomase Morgensterna. Rakušan, milující ještědské můstky, si přijel pro medaili a namísto slavení navštíví doktora. Ve druhém kole se mu ve vzdálenosti 101,5m vzpříčila při telemarku lyže a „Morgi“ se zřítil k zemi. Navíc si pochroumal levé koleno, se kterým měl již v minulosti velké problémy. Mezi nešťastníky se směle řadí také Harri Olli, průběžný vítěz si na medaili ani zdaleka nešáhne. Parádně rozjetou show zabil výkonem 87m.
Koudelka devátým nejlepším skokanem planety
Toužil po medaili, nakonec se ze závodu vyvinula výborná 9. příčka. V obrovské konkurenci a obtížných podmínkách se takové místo na MS cení. Stejně jako 20. místo Lukáše Hlavy. Oba čeští borci se v prvním kole dokonce spustili na stejnou značku a 96,5m jim přisoudilo sdílenou 13. příčku. Šťastná i nešťastná třináctka přinesla v prvním kole do Koudelkovi tváře trpkost, Hlava naopak toužil parádní postavení udržet. Druhé kolo ale jejich pocity zaměnilo.
Lukáš Hlava zamířil finálovým pokusem na značku 89,5m a o svém pokuse řekl, že nebyl moc povedený. „Měl jsem po prvním kole pěkný pocit a chtěl jsem zůstat na to 13. místě, ale možná trochu zafungovala nervozita,“ přemítal Lukáš pod můstkem. „Jestli to bylo podmínkami, to říct ale nedokážu.“ Konečná 22. příčka ze závodu na MS mu ale přesto dodává sebevědomí a svou formu chce proměnit i v závodech na velkém můstku.
Foto: stříbrný z MS na středním můstku Gregor Schlierenzauer
(autor: Michaela Vondrášková)
97m, o půl metru delší pokus než v prvním kole, vystřelil Romana Koudelku na místo průběžného lídra a následně do TOP 10. Ale Koudelka z 9. místa neměl takovou radost, jako diváci na tribunách. Bouřlivou podporu z řad domácího publika pochválil a poděkoval za povzbuzení, přesto si neodpustil poznámku: „Chtěl jsem víc.“ Tím řekl všechno. A důvod? Pravděpodobně se opakovala historie a po nevyvedené domácí Grand Prix, kdy si závod pokazil hned prvním skokem, se opět nechal unést nervozitou a velkým chtěním.
Drobný krůček od postupu do druhého kola zůstal Ondřej Vaculík. V silné konkurenci, kdy za vstupenku do finálové rundy platilo překonání 93,5m, tedy hluboko za konstrukčním bodem, předvedl 93m a skončil spolu se Slovincem Mitjou Meznarem na 31. příčce. Jen o místo za touto dvojicí zakotvil Jakub Janda (93m), úvodní mistrovský závod mu vůbec nevyšel. Podobně může hovořit také Tomáš Zmoray (82m), slovenský zástupce se po úspěšném probití kvalifikací smolně uvelebil na posledním, 50. místě.
Loitzlova stylová krasojízda za světovým titulem
Odevzdaná kvalifikace, fantastické první kolo, šílený propad v závěru závodu. Ani pendlovky nemají takové výkyvy jaké předvedl Harri Olli na libereckém středním můstku. V kvalifikaci zahodil skok na 82,5m, v úvodním závodním kole ale vyrukoval s maximem závodu – 104,5m! Ale ten závěr – 87m a 13. místo. Jakoby vítěz posledního leteckého závodu potvrdil, že Seveřané mají v krvi lety, na skákání na krátké tratě. Anders Jacobsen (102m) v prvním kole zaostal za lídrem Ollim jen dva a půl metru a hýčkal si 3. místo, ale ani Nor nezvládl závěr závodu a 86,5m stačilo na chabou 17. příčku. Nastal tak čas nejlepší světové trojice a nečekaných hrdinů.
Foto: bronzový muž Simon Ammann (autor: Michaela Vondrášková)
Tím polským se stal naprosto šokujícím způsobem Kamil Stoch. Zatímco obhájce titulu ze Sappora Adam Malysz (96m a 89,5m) vzdal bitvu snadno, jeho o deset let mladší přichystal Polákům sladké překvapení – s vyrovnanými výkony 99,5m a 100,5m famózní 4. místo. Polský orlíček, který se před sezonou potýkal se zdravotními problémy, dokonce skalpoval takové hvězdy jako navrátilce Martina Schmitta (100,5m a 98m) a smolaře 8. Thomase Morgensterna (dvakrát 101,5m). Jeho pád se stane bezesporu jedním z nejsilnějších momentů letošního mistrovství.
Foto: nejlepší trojice na mistrovském můstku HS 100 (autor: Michaela Vondrášková)
Stejně jako sněhový polibek Wolfganga Loitzla. Vítězný sníh líbal v Ga-Pa, V Innsbrucku i Bischofshofenu, líbal sníh znamenající triumf v Turné čtyř můstků 2009. A teď, po zdánlivém útlumu a vládě Gregora Schlierenzauera zaútočil v tu nejlepší možnou dobu. Cesta za titulem mistra světa ze středního můstku ale nebyla růžová. V gradujícím závěru prvního kola překonal dravce Ville Larinta (101m), Anderse Jacobsen i Simona Ammanna (oba 102m) a s výkonem 103,5m sám sebe postavil do těžké pozice.
Foto: vítěz Loitzl s rakouským týmem (autor: Michaela Vondrášková)
Sám poté přiznal, že nejen udržet druhé místo, ale navíc se ještě dostat v tak obtížném závodě na špici, bylo neuvěřitelně složité. Psychicky ale zkušený harcovník ustál situaci bravurně. 99m s vynikajícím telemarkem to jen potvrzuje. Vyhlášený stylař udolal o celých 7 bodů spolutvůrce rakouského doublu Gregora Schlierenzauera (102m a 99m) i šťastlivce Simona Ammanna (102m a 99,5m), který za své výkony medaili vůbec nečekal. Tak jako svět příliš nečekal v pozici vítěze Wolfganga Loitzla.
Průběžné výsledky závodu MS 2009 na HS 100
Výsledky závodu MS 2009 na HS 100
Hlavní foto: zlatý a stříbrný na MS na můstku HS 100 (autor: Michaela Vondrášková)