Juniorský světový šampionát v klasickém lyžování se kromě skoků na lyžích týkal pochopitelně také běhu na lyžích a severské kombinace. A právě poslední zmíněné disciplíně budou patřit následující odstavce. Kdo zvítězil? Kdo zaujal? A jak se dařilo Čechům a Slovákům? Odpovědi na uvedené otázky nabízí právě toto shrnutí.
Týmový závod juniorů
O první medaile se zápolilo ve středu 1. 2. v týmovém klání juniorů a souboj tří nejlepších zemí nabídl vynikající podívanou. Napínavý závěr vyšel nejlépe Němcům (Richard Stenzel, Pepe Schula, Benedikt Gräbert a Trista Sommerfeldt), kteří nakonec porazili druhé Nory (Jens Dahlseide Kvamme, Eidar Johan Strøm, Torje Seljeset a Andreas Ottesen) a třetí Rakušany (Kilian Gütel, Paul Walcher, Samuel Lev a Severin Reiter) o tři vteřiny.
Skvěle se prezentovali také Američané, kteří na čelo ztratili pouze něco málo přes 40 sekund. V závěrečném úseku pro ně sice na první pohled byl aktuálnější souboj s Itálií, ta však byla dodatečně diskvalifikována za nesportovní chování finišmana Iacopa Bortolase.
A právě vyřazení Italů výrazně pomohlo také českému kvartetu (Jan Šimek, Radim Sudek, Lukáš Doležal a Jiří Konvalinka), jež se tak posunulo na konečnou pátou příčku. Ztráta Čechů sice přesáhla tři minuty, šesté Slovince a sedmé Poláky ale naši reprezentanti bezpečně uhlídali za svými zády a připsali si na úvod velice sympatický výsledek.
Kompletní výsledková listina nám nabízí také rychlý vhled do situace v našem týmu. Jiří Konvalinka (100,5 m) byl na můstku jasným tahounem, když jako jeden z mála přeletěl stometrovou hranici a připsal si třetí nejhodnotnější pokus ze všech startujících. Jeho krajané pak přidali tři vyrovnané skoky v rozmezí 86,5 – 88,5 m. Na trati měl pak nejrychlejší čas z našich Doležal (třetí nejrychlejší na svém úseku) a zle si nevedl ani Konvalinka (pátý nejrychlejší mezi finišmany).
Sestřih z týmového klání juniorů
Průběžné výsledky po skokanské části
Kompletní výsledky
Individuální závod juniorek
V pátek 3. 2. pokračovaly boje o medaile individuálem juniorek. Ten opanovala poměrně s přehledem Italka Annika Sieff. Druhá Nathalie Armbruster z Německa na ni ztratila 16 vteřin a třetí Lisa Hirner z Rakouska něco málo přes 40 sekund. Tereza Koldovská předvedla podle očekávání o něco lepší běh (17. nejrychlejší čas) než skok (70 m, 22. místo) a zaznamenala konečnou 22. příčku. Ve startovním poli bohužel chyběla Jolana Hradilová, jež se těsně před začátkem šampionátu zranila, a sezóna pro ni tak předčasně skončila už na konci ledna.
Pokud nahlédneme do výsledkové listiny pozorněji, všimneme si, že po skokanské části vedla navzdory nepříjemným povětrnostním podmínkám Ingvild Synnøve Midtskogen (92 m). Pozornější divák toto jméno už mohl zaregistrovat na závodech Světového poháru ve skocích na lyžích, a to přestože je Norce teprve patnáct let. V běhu však na nejlepší podle očekávání nestačila a postupně se propadla na konečnou 12. příčku. Ještě horší vítr měla druhá Annalena Slamik (88,5 m), která se na můstku podělila o druhé místo s Annikou Sieff (92,5 m) s minimální ztrátou na Norku. Ani Slamik ale na trati vyloženě nezářila, a tak se nakonec musela smířit s nepopulrání bramborovou pozicí.
Průběžné výsledky po skokanské části
Kompletní výsledky
Individuální závod juniorů
Soutěž juniorů byla tak trochu zvláštně „rozhozena“ hned do několika dnů. Provizorní kolo (obdoba skokanské kvalifikace; jeho výsledky vchází v platnost, pokud není možné uskutečnit závodní kolo) bylo na programu v úterý, zatímco samotné měření sil až v pátek. Už tzv. provizorko ovšem muselo rozjásat každého českého a slovenského příznivce. Ovládl jej totiž Hektor Kapustík (SVK) před Jiřím Konvalinkou! V tu chvíli se tak opět začala nabízet otázka, jestli není škoda, že se český reprezentant nezúčastní i závodu skokanů specialistů (Kapustík v něm skončil devatenáctý).
Kompletní výsledky provizorního kola
Konvalinkovi s Kapustíkem se skokansky zadařilo i v hlavním klání (2., respektive 4. místo), nicméně dalo se čekat, že v běžecké části nejspíš krok s úplným čelem držet nedokáží.
Z vítězství se radoval Iacopo Bortolas, jenž porazil o tři sekundy druhého Tristana Sommerfeldta a o dalších sedm vteřin třetího Paula Walchera. Na čele se přitom od začátku pohyboval s velkým náskokem a sebejistě jedoucí Američan Niklas Malacinski. V posledních kilometrech mu ovšem naprosto došlo a kromě nejlepšího tria se před něj dostal ještě čtvrtý Eidar Johan Strøm.
Skvělý výkon předvedl i Jiří Konvalinka, který potvrdil obrovské zlepšení v běžecké části. Skokansky patří mezi juniory dlouhodobě mezi nejužší špičku, na běžkách ale obvykle výrazně ztrácel, a tak si možná někteří skokanští příznivci přáli, aby se rozhodl (podobně jako dříve Tomáš Vančura) ke změně disciplíny. Osmnáctiletý reprezentant týmu Dukla Liberec nicméně dokázal díky ustavičné práci výrazně zrychlit a zaznamenal pro české juniory další skvělý výsledek (6. místo). Na nedávných šampionátech sbírali podobná či ještě lepší umístění Tomáš Portyk, Ondřej Pažout (vítězové), Jan Vytrval (bronzový medailista) či Lukáš Daněk (dvakrát čtvrtý). Přechod mezi dospělé se ale dosud nevydařil podle ideálních představ ani jednomu ze jmenovaných.
Velmi dobře si vedl také čerstvě sedmnáctiletý Lukáš Doležal, který předvedl jak slušný skok (93,5 metru, 19. místo), tak také výborný běh (11. nejrychlejší čas) a obsadil 14. příčku. Na 28. pozici najdeme Radima Sudka, třetí desítku nakonec uzavřel Hektor Kapustík a tu čtvrtou otevřel Jan Šimek. Z česko-slovenského hlediska pak závod uzavřel 37. Erik Kapiáš.
Záznam z živého vysílání individuálních závodů
Průběžné výsledky po skokanské části
Kompletní výsledky
Mix
Na závěr světového šampionátu byl připravený ještě mix. Česká republika se jej bohužel z důvodu zmíněného zranění Jolany Hradilové nezúčastnila. Z těsného vítězství se radovalo Rakousku, jež v těsném souboji přemohlo Norsko, a pro bronz si přijela Itálie.
Průběžné výsledky po skokanské části
Kompletní výsledky
Na startu MSJ se neobjevili žádní sportovci z vyloženě exotických zemí. Kromě vítězů si o pozornost řekla nejhlasitěji patnáctiletá Ingvild Synnøve Midtskogen, když létala nejdál mezi sdruženářkami a ve skocích obsadila 7. příčku. Za opětovnou zmínku pak stojí také výkony stejně mladého Hektora Kapustíka, který na můstku jednoznačně předčil české juniory a mezi sdruženáři létal často nejlépe ze všech. Jiří Konvalinka si dost možná řekl o nominaci na seniorský šampionát a potvrdil, že Česko dokáže „vyprodukovat“ hodně talentovaných mladíků. Věřme, že si poradí i s přechodem mezi elitu, aby se naše vlaječka zase vrátila do vyšších pater výsledkových listin.
Připomínáme rovněž naši existenčně důležitou sbírku pro záchranu webu, každý příspěvek nás k tomuto cíli přiblíží!
Foto: FIS Nordic Junior / U23 World Ski Championships Whistler (zdroj: www,wjc2023.ca)