Mistrovství světa začíná! Kdo jsou největší favorité na titul?

Před námi je další vrchol bohaté sezony 2022/2023. Mistrovství světa v klasickém lyžování má nepochybně v posledních letech svůj zvuk, byť možná titul v něm není tak cenný jako vítězství na Turné 4 můstků, případně v celkovém hodnocení světového poháru. Pojďme se v krátkém preview podívat na favority.

Závody mužů jsou tradičním kořením šampionátu. Asi není žádným velkým překvapením, že největším favoritem na zisk zlaté medaile je aktuální suverén světového poháru Halvor Egner Granerud. Tedy muž, který zároveň útočí na překonání rekordu v počtu získaných bodů v jedné sezoně světového poháru. Jak však ukazuje minulost, být lídrem světového poháru nebývá před závody na MS nějak velkou výhodou.

Naposledy v roce 2011 totiž vedoucí muž celkové klasifikace světového poháru získal titul mistra světa. Byl jím legendární Rakušan Thomas Morgenstern a od té doby jeho kousek nikdo nenapodobil. V roce 2015 se vracel z Falunu bez cenného kovu v individuálním závodě Peter Prevc, o dva roky později Kamil Stoch, před čtyřmi lety v Seefeldu senzačně Rjoju Kobajaši a před dvěma lety právě Granerud. Jestli by se ale tato statistika měla někdy měnit, bude to právě letos. Těžko si představit, že v sezoně, která v lépe obsazených závodech nabízí prakticky jen čtyři vítěze (Granerud, Kubacki, Lanišek, Kraft), by norský orel minimálně na jednu medaili nedosáhl. Šanci však bude mít pochopitelně větší na velkém můstku. Na středním se může stát ledacos.

A právě podnik na středním můstků planické zápolení odstartuje. Hlavním vyzyvatelem Graneruda by tu měl být druhý muž světového poháru Dawid Kubacki. Tomu střední můstek vzhledem k technice skoku pasuje skvěle, což potvrdil i loňským bronzem z Pekingu v sezoně, kterou měl v porovnání s letošním ročníkem daleko horší. Zuby na zlato si nepochybně brousí i obrozený Rjoju Kobajaši, který právě na středním slavil loni olympijské zlato. Na tradičně výborné a v těchto závodech důležité stylové známky může sázet Stefan Kraft, doma se bude chtít vytáhnout i Anže Lanišek. Když připočteme vzhledem k pojetí skoku tradičně nebezpečné Němce, kteří jsou aktuálně v dobré formě (Wellinger ve výtečné), nabídne hned první závod skvělou podívanou.

Právě výsledky ze středního můstku naznačí šance i pro klání na velkém můstku. Na něm bude mít Granerud šanci jako první Nor po 28 letech konečně dobýt skokanský grál. Triumf Tommyho Ingebrigtsena z Thunder Bay 1995 je již hodně vousatý a Norům by další zlato slušelo. Pokud si Granerud udržel formu z Lake Placid, bude nepochybně hlavním favoritem.

V týmovém klání je pak pole adeptů na zlato velmi široké. Od Norů, přes Němce, Rakušany, Slovince a Poláky může z této pětice vyhrát klasický prestižní podnik kdokoliv. Kdo ví, jestli však klasický týmový podnik pro čtyři skokany přežije na velkých světových akcích ještě nějaký pátek přežije. Na paty mu dýchá velmi atraktivní závod dvojic, se kterým se brzy v závodech mistrovství světa budeme setkávat. Nabízí totiž prostor startu pro více zemí, což je kritérium z hlediska důležitosti a atraktivity nesmírně podstatné.

Češi vysílají do boje dvojici Roman Koudelka, Radek Rýdl. Tedy jediné dva skokany, kteří v této sezoně světového poháru zabodovali. Potěšila zejména zlepšená forma Rýdla, jehož body v Rašnově se nečekaly. Rýdl navíc slušně zaskákal i v následném týmovém klání a jak na středním, tak na velkém můstku, by mohl bojovat minimálně o postup do závodu. Od Romana bychom si přáli alespoň jeden postup do druhého kola a věřme, že zkušený český reprezentant zúročí častý trénink v Planici v dobré výkony a trochu pozdvihne splihlou vlajku českého skoku na lyžích.

Vyrovnané by měly být i závody žen, o čemž svědčila už středeční kvalifikace na středním můstku. Kandidátek na medaili jsem napočítal minimálně osm a bude hodně rozhodovat aktuální forma v den závodu spojená s trochou štěstí. České ženy Karolína Indráčková, Klára Ulrichová a Anežka Indráčková potěšily postupem do hlavního závodu, je však škoda, že přicestovaly do Planice pouze ve třech a budou tak chybět v sobotním týmovém klání. Úspěchem by pro ně byl určitě v některém ze závodů postup do druhého kola.

Ženské skoky jinak nabízí poměrně velký rozptyl favoritek v podnicích na středním a na velkém můstku. Na středním patří mezi hlavní adeptky na zlato Anna Odine Stroemová, Eva Pinkelnigová, Katharina Altahusová či Alexandria Loutittová. Na velkém je patrně největší kandidátkou na vítězství právě Althausová, které budou na paty šlapat Juki Ito, další Japonky či případně Norka Silje Opsethová, která například na středním můstku vůbec nestartuje. I z tohoto pohledu si myslím se rozhodně vyplatí ženská klání sledovat. Tradičně super vyrovnaný by měl být zmiňovaný sobotní týmový závod na středním můstku, který dle mého soudu může klidně při dobré shodě okolností vyhrát pět různých reprezentací, které seřadím podle svého úsudku od největšího favorita – Rakousko, Japonsko, Německo, Slovinsko, Norsko.

Ve skokanském programu nechybí ani tradičně napínavý závod smíšených týmů, kde po svém boku bojují dva muži a dvě ženy. I pro ten platí, že ho vyhrát může prakticky kdokoliv ze světové špičky. Jenom si přejme, aby se neopakoval loňský Peking a totální fraška při kontrolách ženských kombinéz, případně jiného vybavení, což stálo spoustu elitních týmů umístění na stupních vítězů. Tady na rozdíl od klasických týmových závodů navíc uvidíme v akci i český tým.

Pozitivním zjištěním je, že při premiérovém pořadatelství Planice v rámci MS v klasickém lyžování, zatím organizátoři zvládají situaci skvěle. Skokani i skokanky si pochvalují skvěle připravené můstky i zázemí kolem. Slovinsko jako zimní velmoc si chce nepochybně touto akcí udělat dobré jméno a my jen můžeme věřit, že se jim to podaří. Pokud ano, bude to velký svátek tohoto krásného sportu. Nechť vítězí ti nejlepší!

Autor článku: Radek Barkman

Foto: Halvor Egner Granerud (autor: Jan Štěrba)