Mladí Češi hodnotí uplynulou sezónu

Sezóna skokanům již skončila, a tak je čas na její bilancování a vytyčení cílů do té další. Zprostředkovali jsme tedy pro vás reakce reprezentantů z MSJ Miloše Kadlece, Víta Háčka a jejich kouče Jiřího Hájka. Sezónu pro čtenáře skoky.net zhodnotili také navrátilec Pavel Farkaš a mladičký Filip Sakala.

Miloš Kadlec
Celkové umístění ve FIS Cupu moc neřeším. Je to hrozně matoucí, vzhledem k tomu, kdo jaký počet závodů absolvoval a kolik jich vynechal. Ale není to pro mě špatný výsledek. Jen mě mrzí diskvalifikace na FIS Cupu v Liberci a poté i zrušení nedělního libereckého závodu, kde jsem přišel o velký počet bodů a mohl jsem být někde výš, a také to, že jsem se nemohl zúčastnit závodů v GA-PA. Ale se sezónou jsem spokojený. Hodně si vážím osobního maxima ze Szczyrku, protože jsem tam předváděl jedny ze svých nejlepších skoků sezóny, hlavně v tom druhém závodě a víceméně i v tom prvním. A za 3 závody jsem vlastně nasbíral víc bodů, než za celou předchozí sezónu. Z výstupu na MSJ nejsem zklamaný. 24. místo není sice výsledek, pro který bych si chtěl jet, ale pokud je to tak silně obsazený závod, kde rozhodují maličkosti a vy nepředvádíte svoje výborné skoky, tak nemůžete očekávat výborný výsledek. No a výsledek v týmech – to mluví samo za sebe. To už naznačovalo to, jak jsme skákali v individuálním závodě. Pak se nedá pomýšlet někam výše.


Foto: Miloš Kadlec (zdroj: osobní archiv Miloše Kadlece)

Vít Háček
Tak s touto sezónou jsem velmi nespokojen, myslím, že to byla zatím moje nejhorší sezóna. Osobně si myslím, že bych potřeboval více tréninkových skoků, kterých jsme bohužel letos moc neudělali. Navíc je těžká situace a není proto možné aby na našich trénincích byl vždy trenér, a proto si myslím, že mám velké rezervy například v SNC apod. Do další sezóny je pro mě největší cíl získat body v CoC a to kdyby vyšlo, tak poté startovat v národní skupině na SP.


Foto: Vít Háček (zdroj: osobní archiv Miloše Kadlece)

Jiří Hájek
Výsledky na MSJ je třeba hodnotit ze dvou pohledů. Za prvé byly výsledky a výkony podprůměrné na možnosti některých závodníků. Hlavně Vojta Štursa a Hugo Bláha (Hubert Bláha – pozn. redakce) předvedli na sebe špatné výkony, které neodpovídají jejich možnostem. MSJ byl závod velmi vysoké úrovně, kde někteří závodníci, kteří se umístili do 10. místa, potom bez problémů bodovali v SP viz. Hvala, Muranka, Dežman, Zniszczol. Slušný výkon odvedl Miloš Kadlec, ale přesto se i on nemohl srovnat s profilem můstku v Erzurumu a 24. místo je také zklamáním. Vše vyvrcholilo velmi odevzdaným výkonem v závodě družstev, kde se nedařilo nikomu a až na Tomáše Friedricha podali ostatní ostudné výkony. Na druhou stranu byl začátek sezóny pro juniory až po MSJ celkem výsledkově slušný a výkony ve Szczyrku, Kranji i v Liberci na závodech FIS-Cup byly velmi solidní. Je třeba si uvědomit, že naši závodníci až na Vojtu Štursu nejeli jediný závod COC, kde pravidelně závodí juniorské špičky a ty bez problémů poráží i závodníky našeho B-týmu na COC v čele se Sedlákem, Hájkem, Ciklem, Vaculíkem a Mazochem. To ovšem není kritika, ale konstatování faktu, že až na Kadlece a Štursu ostatní nemají pro COC výkonnost. Ovšem i Vojta Štursa se v zimě potýkal se ztrátou formy z léta, nesedl mu úvod zimy, ale potenciál má veliký a jeho čas určitě přijde.

Pavel Farkaš
Hodnotím své výsledky velice kladně a jsem rád, že jsem si letošní rok mohl skočit nějaké závody. Můj letošní cíl byl skákat pro radost a udělat si nějaký dobrý výsledek. Byl jsem dlouhou dobu zraněný a moc jsem toho nenatrénoval. Musím na sobě hodně makat, jsem o rok pozadu než ostatní kluci. Minulý týden mi dal konečně doktor zelenou, tak mohu trénovat naplno. Už jsem trochu začal, ale zatím jen zvolna.


Foto: Pavel Farkaš (autor: Michaela Vondrášková)

Filip Sakala
Sezóna nebyla špatná, jsem spokojený s výsledky a první účastí ve FIS Cupu . Byla to hlavně zkušenost a motivace do další sezóny, taky jsem poznal, v čem mám rezervy a že na sobě budu muset víc pracovat, jestli chci být jednou nejlepší. Před sezónou jsem měl jasný cíl a to udělat body ve FIS Cupu, abych mohl v příštím roce vyjet na Kontinentální pohár. Pravda, sezóna mohla být o něco lepší, ale je to sport. Jednou se daří a jednou zase ne. Obzvlášť u sportu jakým jsou skoky na lyžích. Hodně se mi vydařily skoky na MČR, kde jsem obsadil 4. a 6. místo v juniorské kategorii a budu na ně chtít v následující sezóně navázat. Do následující sezóny je hodně co zlepšovat. Hlavně ve škole, abych potom měl víc času na skoky a na trénink. Co se týče skoků, ukáže čas, jak si budu stát kondičně a jaká bude na jaře forma, každopádně jsem silně motivovaný do další sezóny. Určitě bych se chtěl zlepšit po fyzické stránce a v koncentraci na skok, mnohokrát se mi letos stalo, že jsem nebyl na svůj skok koncentrovaný ani ne na 50 %, inu to víte, když skáčou tak pěkné skokanky, pak je těžké soustředit se jen na skok (smích). Do následující sezóny už bych byl spokojený s nějakým tím bodíkem z Kontinentálního poháru.


Foto: Filip Sakala (autor: Simona Horká)

Hlavní foto: Český tým juniorů v Erzurumu (zdroj: osobní archiv Miloše Kadlece)