Vítejte u jubilejního dílu Týdenních střípků. Již deset týdnů pro vás chystáme lahůdky, které se udály vždy v posledních sedmi dnech. Co jsme si pro vás připravili tentokrát?
– Osmadvacetiletý norský reprezentant Sondre Ringen ukončuje kariéru. Pověděl to na svých sociálních sítích: „Vzhledem k vývoji uplynulého roku však jasně vidím, že mé tělo nebude ještě dlouho kompatibilní s vrcholovým sportem, pokud vůbec. S těžkým srdcem proto nyní věším lyže na hřebík.“ Během své kariéry stihl vyhrát osm závodů Kontinentálního poháru. Dokázal doletět na 241. metr na domácí půdě ve Vikersundu. Jeho nejlepším výsledek ve Světovém poháru bylo osmnácté místo na závodech v Oslu. Poslední záznam účasti v jakémkoliv závodě měl na konci roku 2023 v Engelbergu, kdy jeho účast skončila hrozivým pádem.
– Naopak návrat na můstky zvažuje fenomenální závodnice také norského původu, Maren Lundby. V roce 2023 ukončila svoji kariéru, ovšem pro vg.no řekla: „Zatím bych řekla, že šance jsou malé, ale kdybych měla mluvit o procentech, dnes by to bylo asi pět až deset procent. Člověk by nikdy neměl říkat nikdy. Vidím, že se o tom teď bude hodně mluvit v médiích, takže chci toto téma trochu zmírnit,“
– Národní mistrovství čekalo minulé úterý Estonsko. Pro klání mužů i žen byl připraven můstek Tehvandi (HS97) v Otepää. Závod mužů nepřinesl žádné překvapení. Závod vyhrál Artti Aigro, za ním byl také podle očekávání Kaimar Vagul. Tato dvojice byla od zbytku velmi odskočená. Třetí místo patřilo Andero Kappovi se ztrátou 43,5 bodů na druhou pozici. Závod žen tvořila pouze dvě jména. Zvítězila Lotyška Aelita Krasilšcikova s náskokem 137,5 bodů na svoji krajanku Luize Čodere.
– V Číně se po několika letech povedlo dostavit můstky v městečku Altaj. Informovala o tom slovinská firma Topspeed jakožto dodavatel nájezdových stop. Můstky K94, K70, K37 a K18 už jsou po několika covidových opatřeních dostavěny a v provozu.
– Český reprezentant Matěj Horák ukončuje aktivní kariéru. Osmnáctiletý závodník z Frenštátu pod Radhoštěm za své působení v závodech vedených v databázi FIS vystoupil pouze 9x. A to na závodech Alpen Cupu v Liberci a Seefeldu v letech 2022, 2023 a 2024. Nikdy se mu však nepovedlo proniknout do nejlepší padesátky. Na svém Instagramu vydal ve středu příspěvek, kde sdělil: „Bylo to krásné, ale tohle byla má poslední sezóna jako skokan na lyžích. Hodně mi to vzalo, ale hlavně mi to hodně dalo, a jsem neskutečně vděčný, že jsem mohl být součástí takové jízdy!“
– Lyžařské federace Slovinska a Rakouska plánují tvorbu nového turné. Jednalo by se o závody na středních můstcích v Planici, Ljubnu, Villachu a Hinzenbach. Důvodem tohoto nápadu je to, že FIS od sezóny 2026/2027 plánuje sloučit kalendáře mužů a žen, čímž by závody na menších můstcích pravděpodobně zanikly.
Foto: Maren Lundby (autor: Sabine Link)

