Mlha by se dala krájet. Vítr pomáhal, ale také škodil. Atmosféra byla výborná. – To vše ovlivnilo jediný mistrovský závod žen v Oslo. Souboj generací vyzněl v náročných podmínkách lépe pro zkušenost. Daniela Iraschko si za suverenitu nejen v této sezoně vysloužila kýženou zlatou placku z MS, stříbro vybojovala Runggaldier, bronz Mattel.
Iraschko chytila šanci a stala se druhou mistryní světa v historii!
Divoký závod dopadl, alespoň co se držitelky zlata týče, dle očekávání. Sedmadvacetiletá Daniela Iraschko dokázala jako jediná z favoritek vyhrát boj s nevyzpytatelnými podmínkami na Holmenkollenu a již v prvním kole si vytvořila tu nejlepší možnou pozici pro atak zlata (97m). Ve druhém kole vyrovnala skok z předchozího kola (97m) a za suverénní počin, stejně jako v celé sezóně, se radovala ze zasloužené zlaté medaile. Obsazení druhé příčky po prvním kole překvapilo. Výborně se prezentující italský tým vyzdvihla až na stříbrný stupínek za nejdelší skok mistrovského klání žen – 97,5m – Elena Runggaldier. Dvacetiletá Italka se s tlakem i podmínkami ve druhém kole srovnala výborně a za 93,5m udržela stříbrnou příčku. Spolufavoritce Coline Mattel nevyšel první skok, po němž figurovala na průběžném 5. místě (92m). Ve druhém kole to však byla již ta známá patnáctiletá bojovnice. Za 97m nakonec ukořistila bronzovou medaili, podle svých slov svůj největší dosavadní úspěch.
Po prvním kole 3. Ulrike Graessler hrubě pokazila finálový skok a zahodila možnost získat medaili i na historicky druhém MS žen (94m a 79,5m). Ve finále si připsala až 19. pozici. Bramborovou medaili získala v obou kolech 4. Eva Logar (91m a 81,5m). Dlouhou cestu výsledkovou listinou směrem vzhůru absolvovala další Slovinka Maja Vtic, která se z 18. Příčky „prokousala“ do TOP 10, nejen to – uzavřela TOP 5 (88m,5m a 97m). S velkými ambicemi nastupovala do závodu Sara Takanashi. Mladičké Japonce, která okupovala příčky nejvyšší v oficiálních trénincích, se stalo osudným první kolo. 92m znamenaly „pouze“ 9. pozici. Ve druhém kole se již s 93m nedokázala probojovat mezi silnou TOP 5, skončila 6. Za Takanashi se zařadila její zkušenější kolegyně Ayumi Watase (89m a 93m).
Těžké podmínky „likvidovaly“ naděje nejlepších skokanek
První kolo se stalo pohřebištěm nadějí několika skokanek z TOP špičky. Největším zklamáním bylo jistě až 34. místo Lindsey Van, mistryně světa z Liberce tak doúřadovala překvapivě již v prvním kole. 31. příčka patřila německé jedničce v letošní sezoně, Juliane Seyfarth (80,5m). Až za Němku se zařadila Rakušanka Jacqueline Seifriedsberger (75m). Také Anna Haefele jistě pomýšlela výše než na 35. pozici (75m).
Češky propadly, nejlepší až 28. Doleželová
Českým reprezentantkám klání podle představ nevyšlo. Závod měla po prvním kole nejlépe rozjetý Michaela Doleželová, která útočila na TOP 20 z 24. místa (84,5m). Druhý skok se ji ovšem nepovedl, se 72,5m nevylepšila umístění z MS v Liberci (27. příčku). Ba naopak si ještě o pozici pohoršila, skončila 28. Vladěna Pustková postoupila s obrovskou dávkou štěstí z posledního postupového místa (80,5m). Ve druhém kole si za 78,5m polepšila pouze o místo. I přesto zaznamenala posun o proti MS v Liberci, kdy Vlaďka mezi TOP 30 nepronikla (35. příčka) V Oslo ukořistila 29. místo. Lucie Míková má za sebou premiéru na MS. Nejmladší česká reprezentantka zaujala za 72m 36. místo.
Průběžné výsledky po prvním kole
Kompletní výsledky závodu MS žen
Medailové pořadí národů MS Oslo 2011
Foto: Pódium závodu (zdroj: berkutschi.com)