MISTROVSTVÍ SVĚTA OSLO: Zaplněné tribuny vytvořily na slavném Holmenkollenu vynikající atmosféru. Domácím to však ani s ohromnou podporou nezacinkalo. Mistrem světa se stal o pouhé tři desetiny bodu Gregor Schlierenzauer. Suverénní Morgenstern ztratil šanci na mistrovský rekord, „zbylo na něho 2. místo. Bronz spadl po výpadku Norů do klína Ammannovi.
Schlierenzauer šampionem, Morgenstern bez šance na rekord!
Rakušan vítězem. Žádné překvapení, řekne si každý, kdo sleduje současné dění Světového poháru. Málokdo ovšem ví, že na mistrovské zlato na velkém můstku si museli dnes suverénní Rakušani počkat celých 24 let (naposledy se to povedlo Andreasi Felderovi na MS v Oberstdorfu roku 1987). Někoho možná také překvapí držitel letošní zlaté medaile. Gregor Schlierenzauer, který se na přelomu roku teprve vrátil po zranění do SP, si zapíše dnešní den do kalendáře tučným písmem. Premiérově se stal v individuálním závodě světovým šampionem (nepočítáme-li MS v letech). Na stupně vítězů útočil z průběžné 4. pozice (130m), malé bodové rozestupy nahrávaly dramatickému závěru.
Ve druhém kole se podařilo „Schlierimu“ překonat o půl metru HS můstku (134m). Norové odpadli a tak jej mohl o triumf připravit jen po prvním kole vedoucí Morgenstern (133m). Druhý skok krále sezony se však za precizní označit nedal (131m). O vítězi rozhodly nakonec pouhé 3 desetiny bodu – ve prospěch Schlierenzauera! Moc nechybělo a mohlo být pódium obsazeno pouze Rakušany. Pod stupni vítězů skončil totiž 4. Andreas Kofler (129,5m a 134m). Nejhorším Rakušanem byl 8. Martin Koch (130m a 129,5m).
Smutní Norové se připravili o domácí úspěch
Norové rozehráli závod na výbornou. Fanoušky rozzářili Anders Bardal (133,5m) následovaný Andersem Jacobsenem (134m), kteří drželi po prvním kole medailové pozice. Oba však své druhé pokusy pokazili. Bardalových 125m postačilo nakonec na 7. příčku, ještě o dvě místa níže přistál po strmém propadu Anders Jacobsen (123m). Královskou rodinu nepotěšil jistě ani 10. Tom Hilde, na jehož bedra byla vkládána největší norská naděje na cenný kov (133,5m a 128,5m).
Anders Bardal
Oslava Ammannova bronzu, rozlučkou pro Küttela!
Simon Ammann se znovu probojoval na velké akci mezi tři nejlepší, tentokráte mu však hodně pomohl výpadek domácích. Po prvním kole až 8. Ammann orazítkoval druhým pokusem hranici 134,5m a vyskočil až na nejnižší pódiovou příčku. Slavit určitě bude, i když se mu právě dnes definitivně rozplynul sen o týmové medaili. Jeho „parťák“ Andreas Küttel ukončil právě na legendárním Holmenkollenu svou sportovní kariéru! Sympatickému Švýcarovi odmával poslední skok symbolicky jeho tatínek. I když 112m a 43. místo úspěšnou derniérou rozhodně nejsou, bral to obhájce titulu šampiona z Liberce jako vždy s úsměvem.
Simon Ammann, Andreas Küttel
Finskou smůlu vynahrazoval Hautamäki, Poláci až za TOP 10
Smůla provází letošní sezonu finskou reprezentaci. Po zranění Larinta, konci kariéry Olliho a obnoveném zranění Happonena zastával Finsko na nejvyšších příčkách jen Matti Hautamäki. Zkušený Fin, jenž nestačil jen na Rakušany a Ammanna, skončil 5. (134,5m a 129m). Adam Malysz nenavázal na bronz na středním můstku. Po kratším úvodním skoku (126m) a 13. místě si ve druhém kole polepšil, ovšem jen o dvě pozice (130,5m). Ani Kamil Stoch nedokázal polského mistra v TOP 10 zastoupit, když ve druhém kole upadl a propadl se z 6. na 19. příčku (131m a 124,5m).
Matti Hautamäki
Zlepšení pro Slovince, propad pro Italy
Slovinci si po nepovedeném představení na středním můstku napravili reputaci. Do druhého kola postoupili ve čtyřech a 13. Jernej Damjan klepal po dlouhém druhém skoku na TOP 10 (123m a 131,5m). Úspěšnou premiéru na MS zaznamenal 20. Jurij Tepes (128,5m a 121m). Letec Robert Kranjec skončil 23. (125m a 121m) a slovinská naděje Peter Prevc 25. (118,5m a 123m). Italové se rozloučili s MS neoslnivě. 41. Andrea Morassi skončil za 111m již v prvním kole, 29. Sebastian Colloredo zase na chvostu kola druhého (118m a 120m).
Smůla a zklamání pro české barvy, nejúspěšnější až 22. Koudelka!
Ambice českého týmu sahaly výše než na dvojnásobné zastoupení ve třetí desítce. V prvním kole byl však velkým nepřítelem a „katem“ Čechů vítr do zad. Stejně jako před dvěma lety v Liberci náležela pozice nejlepšího Čecha Romanovi Koudelkovi, tenkrát ovšem bojoval v TOP 10. Po prvním kole držel Roman za 118,5m 27. místo. Ve druhém kole skok natáhl na 125m a individuální představení v Oslo zakončil Roman na 22. pozici. Podobně dopadl také Jakub Janda, který si z průběžného 24. místa (118m) pohoršil na konečné 28. (117,5m).
Roman Koudelka
Tím však výčet českých závodníků v TOP 30 končí. Vítr se podepsal také na výkonu Jana Matury, který pomýšlel po vydařených trénincích a kvalifikaci na vyšší příčky. Smutný Matura zakotvil po krátkém skoku (110m) na 40. příčce. 47. Lukáš Hlava předvedl ještě o 5 metrů kratší skok než Matura.
Průběžné výsledky po prvním kole
Kompletní výsledky mistrovského závodu
Medailové pořadí národů MS Oslo 2011
Hlavní foto: Podium závodu (zdroj: skijumping.pl; ostatní fotografie: autoři Vendula Bittnerová a Michaela Vondrášková)