MS: Ukřivdění Rakušané zabojují naposledy

Poslední ze skokanských vrcholů MS v klasickém lyžování 2009 Liberec. Závod družstev na velkém můstku pod Ještědem. Očekávání směřuje k domácímu manšaftu, čeští fanoušci by nejraději slavili medaili. Ale k bronzu je ještě daleká cesta. Stejně jako ta vítězná pro Rakušany. Do cesty se jim postaví Norové, Finové, Němci i vlastní psychika. A startovní číslo 12 je v Liberci pro týmové závody zakleté – že by byl někdo rakouským Billem Demongem?

OUTSIDEŘI.

Itálie. V Liberci se překvapivě daří Sebastianu Colloredovi, jinak je ale tým odsouzen k jednokolovému představení.

Kazaschstán. Zhaparov, Karpenko, Karaulov, Korolev – to už nejsou jen neznámá jména a středoasiaté předvádí na své poměry solidní výkony. Na rozhraní nejlepší osmičky.

Francie. Dobře namazaná mašina se začíná po snové sezoně 2007/08 trošku zadrhávat, Chedal s Descombes Sevoiem ztrácejí šťávu a Lazzaroniho vyřídily vleklé zdravotní problémy. Navíc stále to hledání čtvrtého do party – už start v týmovém závodě je krokem vpřed.

MOHOU ZABOJOVAT.

Polsko. Slabší polská opora v jinak bouřících fanoušcích v Liberci tolik nepomáhá, Malysz i Stoch se ale staví do příznivého světla.

Slovinsko. Kranjec, Hrgota, ti připravili pro skokanský svět obrovské překvapení. Potupná sezona se šuškanou o krizi mění barvu na mistrovský úspěch. Poslední závod se zřejmě ponese v témž duchu.

Rusko. Ještě před měsícem byli Rusové favority na medaili, ale poslední dobou se až na Vassilieva tolik nedaří. Obrat ale může nastat kdykoliv.

ČESKÁ REPUBLIKA. Domácí prostředí, skandující fanoušci, týmový duch. Ale také tlaky médií a tíživé vědomí, že by domácím medaile slušela. Tým Hlava, Vaculí, Janda, Koudelka (startovní pořadí) ale potěší údajně i umístění v nejlepší pětce. Skromnost vážně neuškodí. Ale kluci, do toho!

MEDAILOVÁ ŽELÍZKA.

Japonsko. Obhájci bronzu ze šampionátu v Sapporu staví tým na zkušených harcovnících Kasaiovi a Okabem a doplňují kvalitním mládí (Tochimoto, Ito). Mohli by zase promluvit, mají na to.

Německo. Je jasné, že německý prapor už dlouho tak vysoko neplál. Vše umocněno včerejším stříbrem Martina Schmitta a stabilními výkony Hockeho, Neumayera a Uhrmanna. Škoda jen zraněného Spätha, ten mohl zářit s nimi.

Finsko. Odešel Ahonen, odešel Nikunen, zranil se Happonen. A Finové stejně sestavili nebezpečný manšaft, který před dvěma týdny slavil ohromující triumf na mamutím můstku v Oberstdorfu. Pokud Olli zapomena na individuální neúspěchy v Liberci a trojice Hautamaeki, Keituri, Larinto nabudí týmového ducha, minimálně placka je doma.

Norsko. Sapporské stříbro a skalp Rakušanů v úvodním ročníku Team Tour, norská blamáž by mohla být zažehnána i těmito vzpomínkami. Když se přidá ještě silný bronzový medailista z pátečního závodu Anders Jacobsen, bude stačit pouze jediné – aby nevybouchl druhý Nor na startovní listině Tom Hilde.

Rakousko. Do třetice všeho dobrého a zlého? To „zlé“ si vybrali Rakušané na velkém můstku v pátek, 4. místo jako nejlepší umístění bral rakouský tisk i někteří členové rakouského týmu jako tragédii a neslýchanost. Ale aby jim tyto rozhořčené projevy spíše neublížili, vždyť přece psychika dělá na skocích hodně. Bude tedy řada pokračovat v Oberstdorf05, Sapporo07, Liberec09?

Startovní listina závodu družstev na HS134

MS LIBEREC 2009 – HS 134 – Ještěd

Sobota 28.2.

15:00h – zkušební kolo
16:00h – týmový závod MS09 LIVE

Oficiální rekord můstku: 139m – Janne Ahonen – 11.1.2004
Rekord můstku: 143m – Roman Koudelka – 30.9.2008 (MČR)
Více informací na liberec2009.com
– on-line výsledky na – fis-ski.com
TV program

Foto: Gregor Schlierenzauer (autor: Michaela Vondrášková )