Mnohé týmy už prozradily, v jakém složení se vydají na blížící se mistrovství světa ve finském Lahti. My se v tomto článku podíváme na celky nejexotičtější, jejichž účast na televizních obrazovkách bude naprostou raritou. Jedná se zejména o skokany z Gruzie, Lotyšska, Ukrajiny či Turecka, některé tradiční slabší státy však budou tentokrát chybět.
[b]BULHARSKO:[/b]
Bulharsko nikdy nebylo zemí skokům zrovna zaslíbenou. Vypadalo to, že tento fakt může poupravit juniorský šampion z roku 2011 Vladimir Zografski, po odchodu kouče Joachima Winterlicha se však stále mladý Bulhar trápí. Pod vedením svého otce Emila se bude v Lahti pokoušet alespoň o průnik do elitní třicítky v některém ze závodů, což se mu v SP povedlo naposledy v prosinci roku 2015.
[b]GRUZIE:[/b]
Jednoznačně největším překvapením se stala v neděli oznámená účast gruzínského reprezentanta, Artura Sarkisianiho. O tomto dvacetiletém mladíkovi toho ovšem moc nevíme – na mezinárodních kláních startoval pouze třikrát (pokaždé na MSJ, kde překonal dohromady pouze 7 soupeřů). V roce 2012 pak získal na domácím šampionátu bronz.
[b]LOTYŠSKO:[/b]
Za hlavní cíl Sarkisianiho můžeme považovat snahu někoho porazit. Největší šanci by mohl mít proti lotyšskému reprezentantovi, Kristapsi Nežbortsovi. I pro něj bude účast na MS premiérová. Na závodech nejnižší mezinárodní kategorie (FIS Cup) ještě nikdy nebodoval a na juniorském mistrovství, kterého se zúčastnil pouze jednou (Liberec, 2013), skončil poslední.
Dvacetiletého Nežbortse doplní v klání žen jeho teprve patnáctiletá krajanka, Šarlote Škele. Ani v jejím případě nicméně nemůžeme čekat žádné zázraky.
[b]TURECKO:[/b]
Turečtí skokani učinili po příchodu finského trenéra Pekky Niemely solidní pokroky. Díky tomu uvidíme na MS vůbec poprvé v historii tureckého zástupce. Stane se jím jasná jednička tureckého celku Fatih Arda Ipcioglu, jenž letos dokázal již třikrát bodovat v závodě Kontinentálního poháru, dvakrát dokonce dvanáctým místem. V jeho silách je určitě postup do závodu a narozdíl od Gruzínce či Lotyše by do Lahti neměl jet pouze na výlet.
[b]UKRAJINA:[/b]
S odchodem Volodymyra Boščuka, Vitalije Šumbaretse či Oleksandra Lazaroviče upadl ukrajinský skok do velké bídy. O malou nápravu se bude pokoušet mladičký Stepan Pasičnik s bývalým sdruženářem, Vitalijem Kaliničenkem. Jejich případný postup do závodu by byl ale spíše překvapivý. Druhý zmíněný letos naskočil do kvalifikace ve Světovém poháru už dvakrát a v obou případech skončil poslední.
Pojďme se nyní závěrem podívat, koho v Lahti s nejvyšší pravděpodobností či jistotou neuvidíme. Chybět budou reprezentanti Kazachstánu, Koreje či Číny, neboť v Sapporu se nyní konají Asijské zimní hry, které jsou pro představitele zmíněných států vítanou příležitostí na zisk cenných kovů. Je však možné, že kazašští a korejší reprezentanti se ještě zapojí do dění alespoň na velkém můstků. Na minulých dvou šampionátech jsme mohli sledovat zástupce Maďarska. Ve Val di Fiemme 2013 to byl Akos Szilagiy, před dvěma lety ve Falunu Peter Kelemen. Oba již svou kariéru ukončili a nejnadějnějším Maďarem současnosti je osmý z letního Youth Cupu Florian Molnar, jenž však nedosahuje požadovaného věku.
Nadějí na lepší maďarské umístění by mezi ženami určitě byla Virág Vörös, jež ovládla letní Alpen Cup a dokázala již bodovat v závodě Kontinentálního poháru. Zranění kolene ji však pro letošní zimu vystavilo stopku. Neuvidíme ani skokany z dalšího státu bývalého východního bloku Rumunska. Po konci kariéry Eduarda Toroka a půlroční pauze Sorina Iuliana Pitei se rumunský mužský skok zmítá v menší krizi a do Lahti své zástupce rovněž nevyšle. Útěchou může být alespoň start na vysoké úrovni skákající ženy Dany Vasiliky Haralambie.
Oproti Falunu bude chybět i švédská stopa. Jediným skákajícím dospělým Švédem je Christian Inngjerdingen, jenž však sám usoudil, že jeho forma na reprezentaci na MS zkrátka nestačí. Na MS bohužel neuvidíme ani britské bratrské duo – Jakea a Roberta Locka. Jejich působení v závodech nejnižší kategorie je na mnohem vyšší úrovni než třeba u Sarkisianiho či Nežbortse. Problémy však činí britský svaz, který své svěřence na šampionát nechce, “kvůli nedostatečné kvalitě,“ pustit.
[b][u]AUTOR ČLÁNKU: Michal Podrazil[/b][/u]
[i][b]Foto: Logo MS Lahti [/b](zdroj: OV Lahti)[/i]