Další z vrcholů letošní bohaté sezony je zde. Navíc nás možná v rámci mistrovství světa v Oberstdorfu čekají poslední skokanské závody sezony. Uvažuje se totiž o přidání jednoho víkendu na mamutu v Planici. Vzhledem ke zrušení RAW Air turné to tedy dost možná bude letecké vyvrcholení tohoto ročníku se vším všudy.
Do Oberstdorfu se vrací světový šampionát opět po šestnácti letech. Na poslední zdejší mistrovství světa přitom určitě máme dodnes jen ty nejlepší vzpomínky. Osobně si vybavím zejména fantastický závod na velkém můstku, kde nejlepší borci včetně Jakuba Jandy atakovali svými pokusy hranici 140 metrů. Klání na středním můstku zase přineslo neuvěřitelně těsné rozdíly a krásnou stříbrnou medaili pro české barvy.
Hlavním favoritem obou závodů (ale zejména toho na velkém můstku) je lídr světového poháru Halvor Egner Granerud. Prakticky jistý majitel velkého křišťálového glóbu sice byl o minulém víkendu v Rasnově diskvalifikován, svými výkony však naznačil, že by se v Oberstdorfu mohly letos konat norské žně. Tradiční severská bašta klasického lyžování čeká na svého mistra světa na velkém můstku od roku 1995, kdy v Thunder Bay triumfoval mladičký Tommy Ingebrigtsen.
Závody světového šampionátu bývají tradičně velice kvalitní. Příliš se v nich nelavíruje s nájezdem a jury se snaží vytvářet srovnatelné podmínky pro všechny. Závod v Innsbrucku před dvěma lety tyto parametry bezezbytku splňoval, naproti tomu ale byla na středním můstku v Seefeldu k vidění neuvěřitelná sněhová kalamita, z níž vylovil zlatou medaili Dawid Kubacki, který byl po prvním kole až třiadvacátý.
Když se ale podíváme na každoroční Turné čtyř můstků, je můstek Schattenbergschanze označován jako jeden z těch, kde můžete Turné hned na úvod prohrát. Podmínky tu nebývají úplně stabilní a proměnlivost směru větru tu bývá velmi znatelná. Černým koněm závodu by zde mohl být Japonec Rjoju Kobajaši, který zde dokázal dva závody Turné ve své kariéře vyhrát a během posledních klání Světového poháru prokazoval opětovnou příslušnost ke světové špičce.
A kde hledat další vyzyvatele Halvora Egnera Graneruda? Sezonu jako na houpačce zažívají Poláci. Po vynikajícím Turné čtyř můstků v dalších závodech spíše paběrkovali, přesto zásluhou Kamila Stocha, Dawida Kubackého nebo třeba Andrzeje Stekaly dokázali několikrát vystoupit na stupně vítězů. Poláci však budou cílit zejména na závod družstev, kde budou chtít čelit v této době naprosto suverénním Norům.
Sám jsem velmi zvědav na formu domácího týmu. Na velkých akcích tradičně silní Němci prožívají v posledních týdnech krizi, na níž dlouho nepamatují. Slušně skáče pouze Markus Eisenbichler s Piusem Paschkem, naděje Karla Geigera na středním můstku budou muset být podepřeny výrazným progresem formy. Třetí místo v Rasnově nicméně přece jenom dává šanci, že bychom mohli mezi favority závodu počítat i Geigera.
Rakušané zatím letos podávají sice vcelku vyrovnané výkony, ale ve špičce jim chybí skokan, který by pravidelně míchal kartami. Stefan Kraft sice velké závody umí, ale jeho forma poté, co vynechal poslední závody Světového poháru, zůstává otazníkem. Tým trenéra Andrease Widhölzla však bude chtít určitě atakovat pozici na stupních vítězů alespoň v soutěži družstev.
Překvapit mohou nepochybně Slovinci, kteří mají v osobách Anžeho Laniška nebo Bora Pavlovčiče své oprávněné medailové ambice. Stačí si jen vzpomenout na fantastický skok Roka Benkoviče před šestnácti lety v prvním kole závodu na středním můstku. Opakování historie by zas až tak daleko být nemuselo.
Halvor Egner Granerud rozhodně nemusí ve svém týmu bojovat o stupně vítězů sám. Norové jasně vévodí pořadí národů a jsou žhavým favoritem na největší počet medailových umístění. Výtečně letos skáčou také Marius Lindvik nebo Robert Johansson, do formy se dostal během posledních týdnů i Daniel Andre Tande. Norové jsou jasným adeptem na zlato mezi týmy.
Další reprezentací, která by mohla promlouvat do předních pozic a třeba i zopakovat překvapivou bronzovou medaili z týmového podniku v Innsbrucku, je výběr Japonska. Rjoju Kobajaši zdá se naladil formu optimálně na mistrovství světa, do dobré pohody se rozskákali také Keiči Sato nebo Naoki Nakamura. Počítat navíc musíme i s Jukijou Satem, který sice neoplývá vysokou formou, ale v dílčím závodě by mohl uspět.
Situace v české reprezentaci je velmi podobná té, která předcházela zimním olympijským hrám v Pchjončchangu. Za úspěch tak budeme považovat jakýkoliv postup do druhého kola. Věřme, že se o něj zejména Viktor Polášek s Čestmírem Kožíškem pokusí na obou můstcích. Účast ve druhém kole týmového klání by se za dané konstelace rovnala velkému překvapení, ale třeba se sejde dobrá forma s trochou štěstí a budeme moci vidět český tým v obou kolech soutěže družstev.
Osobně jsem velmi zvědav na soutěže žen, v nichž aktuálně české skokanky předvádí vynikající výkony. Klára Ulrichová s Karolínou Indráčkovou pravidelně v posledních závodech bodují a mohly by vytvořit velmi slušný základ pro výkon českého mixu, kde bude postup mezi osmičku nejlepších o něco reálnější, než v závodě mužů. Českou sestavu na šampionátu doplní Štěpánka Ptáčková a Veronika Jenčová, takže české ženy uvidíme rovněž v závodě družstev.
Závody žen sledujeme na světovém šampionátu v klasickém lyžování už od Liberce 2009. Tentokrát se ale bude poprvé zápolit o cenné kovy také na velkém můstku! Jsou tu tedy další dvě příležitosti pro legendární Japonku Saru Takanaši, aby konečně poprvé ve své kariéře dokázala triumfovat v na velké akci také v závodě jednotlivkyň. Takanaši sice ve své kariéře hned čtyřikrát vybojovala velký křišťálový glóbus, na velkých akcí má však z individuálních závodů jen olympijský bronz (2018), z MS pak stříbro (2013) a bronz (2017). Dobrou formu potvrdila v Rasnově, kde dokázala při skandální neúčasti objevu letošní sezony Marity Kramer zvítězit.
Právě Kramer neprožívala v uplynulých dnech úplně šťastné období. Do Rasnova přijela coby vedoucí žena světového poháru, kvůli pozitivnímu výsledku jednoho z testů však nebyla k závodům připuštěna. To by ostatně ohrozilo i její samotnou účast na šampionátu, ale další výsledky už byly naštěstí negativní. Právě devatenáctiletá Rakušanka tak bude společně s Takanaši, Slovinkou Nikou Križnar či tradičně silnými Norkami Silje Opseth nebo Maren Lundby patřit k hlavním favoritkám obou závodů.
Čeká nás tedy smršť čtyř individuálních a dvou týmových závodů, která bude kořením jinak zatím velmi zajímavé sezony. Přejme si, aby nám počasí umožnilo odjet jednotlivá klání bez problémů, a mohli jsme si užívat parádní podívanou. Ve studiu Eurosportu mě po některé dny doplní Kuba Jiroutek a nepochybně obohatí vysílání o zajímavé postřehy.
[link=http://medias1.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3111/2021JP3111SLQ.pdf]Startovní listina kvalifikace žen[/link]
[link=http://medias1.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3114/2021JP3114SLT.pdf]Startovní listina oficiálního tréninku mužů[/link]
[i][b]Článek připravil Radek Barkman, komentátor české verze Eurosportu [/b] [/i]