Oberstdorf a s ním celý svět oslavuje nové mistry. Po parádním individuální závodě neměli Rakušané konkurenci ani v týmové soutěži a s chutí si tak mohli už po druhém pokusu užívat blížící se zlato. Vyhráli navíc systémem „start – cíl“, nikdo je nedokázal sesadit z pozice průběžného lídra. O stříbro se poprali Norové a úspěšnější Fini, domácí Němci se radovali alespoň ze zisku čtvrtého místa. Mezi nejlepší osmičku pronikli také Češi, kteří po parádním začátku sice ztratili, přesto je jejich šesté místo potěšující.
Napínavý boj vynesl našim borcům šestou příčku
Antonín Hájek nastartoval náš tým výkonem 189,5m, který jej vynesl na průběžné čtvrté místo. Přeskočil dokonce i Simona Ammann (188m). A senzační jízda pokračovala letem Romana Koudelky, který délku 189,5m zopakoval. Česká čtverka dokonce porazila norský výběr a na chvíli se vyhřívala v oberstdorfském slunci na bronzovém stupínku. Jan Matura (173,5m) sice ďábelské tempo zvolnil a Češi se vrátili na čtvrté místo, přesto byla aktuální situace skvělá.
První soutěžní kolo přineslo mnoho nečekaných zvratů a ani český tým nebyl ušetřen. Čtvrté místo měl potvrdit Borek Sedlák, ale infarktová situace se našim klukůmnevyhnula. Po propadu Roberta Kranjece (85m), který hned na začátku odepsal Slovince, nebo krátkých pokusech Poláků, se smůla přilepila i na Borka a ten si po letu dlouhém 155m při telemarku přišlápl lyži a nedokázal se už karambolu vyhnout. Zklamaně pak odcházel z doskočiště, věděl, že zkazil. Ale hlavně, že si neublížil. Vždyť dostatečný náskok na ostatní týmy našim borcům vystačil k průběžnému pátému místu, ve které před závodem nejspíš ani nedoufali.
Do druhé série pokusů vplul Tonda Hájek s výkonem 180m a příliš spokojen nebyl, na kameru pak ukazoval „opičky“. Nejdelší skok druhého kola předvedl za Čechy Roman Koudelka. 187m vykouzlilo na Koudyho tváři úsměv. Radoval se i Jan Matura, který prodloužil let na 182m. Český tým však o pátou příčku přišel, o čtyři desetiny bodu nás porazili Rusové se 197,5m dlouhým letem Pavla Karelina. Borek Sedlák se po nepříjemném pádu dokázal na druhý pokus koncentrovat a s jistotou dopadl na značku 173m. Škoda jen, že Denis Kornilov (179,5m) Rusi taky podržel a Česku už šestá příčka zůstala.
Poláci odjíždí zklamaní, Francouzi pronikli do druhého kola
Kazaši – poslední, třináctí. Před nimi se umístili Slovinci, kteří už s původní ztrátou nedokázali nic dělat, nejdále z nich dolétl Jernej Damjan (189,5m). Porazil je i výběr Švédska, který podržel nejvíce Andreas Aren (167,5m). Úplně propadl tým Polska. Země, kde skoky znamenají to co v Česku hokej, skončila až desátá. 120m byla totiž vzdálenost, do které po obtížích zapíchl své lyže Stefan Hula. Přesto trenér Hannu Lepistoe mohl smeknout svoji čepici, Adam Malysz let neodevzdal a dolétl do vzdálenosti 199m. Před branami postupu zůstali Švýcaři, který se závod vůbec nepovedl. Stálé opory nevytáhly tým výš, Guido Landert (173,5m) byl dokonce delší než Andreas Kuettel (167,5m).
Francouzský tým zaznamenává jeden pokrok za druhým, ale v týmové soutěži ještě pokulhává. V divokém závodě, kde si nikdo nemohl být ničím jistým, však Francouzi pronikli na osmé místo a radost si udělal i nejslabší článek Pierre Emanuel Robe (156m). Nejdelším pokusem bylo 190,5m Davida Lazzaroniho v prvním kole. Letecké představení se příliš nevydařilo Japoncům – sedmé místo. Jen třikrát přelétli hranici 180m – Daiki Ito (182m) při prvním pokusu, Taku Takeuchi (180m) a Shohhei Tochimoto (181,5m) při druhém.
Rohwein se ani čtvrtým místem neudrží u týmu
Pomalým rozjezdem vlétli do soutěže zástupci Německa. Vyrovnaný výkon však jasně posunul Němce do druhého kola, kde řádili mnohem víc. Na konečné čtvrté místo dostal Němce Martin Schmitt (183,5m), v prvním kole taktéž nejdelší. Ve druhém pak neuvěřitelně zabojoval a za ovací domácího publika dolétl na značku 203m. Byl to jeden z mála pokusů za magickou hranici a při součtu se slušným pokusem Michaela Uhrmanna (195m) tak německý tým odešel sice bez medaile, ale určitě s pocitem dobře odvedené práce. Přesto se bude muset nejspíš brzy rozloučit se svým dosavadním koučem. O výměně Petera Rohweina se už dlouho šušká a nyní to vypadá jako jistá věc.
Finové měli skvělý finiš v individuálním závodě a zkušební kolo se také vyvedlo, rozhodně byli kandidáty na zlato. A 205,5m na úvod od Janneho Happonena nebylo marných. Ale série druhých letců nevyšla mnohým podle představ a doplatili i Fini. Harri Olli jen 176m. Na druhou příčku tak mohli zaútočit Norové, kteří po prvním pokusu (Bjoern Einar Romoeren – 198,5m) zabírali třetí příčku. Anders Bardal (177m) však situace nedokázal využít a Nory přeskočil i český tým.
Boj mezi Finy a Nory rozhodly až poslední lety
Finové si druhé místo uchránili, zažívali však krušné chvilky. Matti Hautamaeki (177,5m) situaci rozhodně nijak nestabilizoval a o výchozí pozici pro druhé kolo nerozhodl ani Janne Ahonen (195,5m). Norové zůstávali nebezpeční a po výkonech Toma Hildeho (184m) a Anderse Jacobsena (196,5m) Norové poskočili před Finy.
Ve druhém kole začal Janne Happonen znovu solidně, 201,5m stačilo na poražení Bjoerna Einara Romoerena (196m) i celého norského týmu. Náskok se ještě prohloubil, když po Harri Ollim (196m) nezvládl svůj pokus Anders Bardal (183,5m). Pak ale přišel poslední záblesk norské naděje, když slušný let Matti Hautamaekiho (201,5m) Tom Hilde o čtyři a půl metru překonal.
Ke zvratu ale nedošlo a Janne Ahonen rozhodně nemusel po pokusu 194m dlouhém smutnit. S rezervou totiž překonal posledního Nora, Anders Jacobsen, který letěl před Finem, vykřesal jen 184,5m. Po napínavém souboji tak vyšlo vítězně finské mužstvo, které se se severskou chladností radovalo na doskočišti.
Rakouská suverenita neznala hranic
Rakušané jakoby soutěžili v jiném závodě. S jistotou létali pokus od pokusu, vždy na průběžné čelo. A po každém vydařeném letu mohli jen s širokým úsměvem přitakávat a zatínat vítězně pěsti. Drama pro ně skončilo snad hned druhým pokusem, kdy k 214,5m Martina Kocha přidal dalších 192m Thomas Morgenstern. V tuto chvíli byl už náskok tak velký, že jediná možnost porážky by byla možná jen zevnitř. A pravda, psychika už zamotala mnohými konci. Nervy na uzdě však udržel i Andreas Kofler (181m) a přestože předvedl kratší let, na situaci to nic nezměnilo. A 206,5m čerstvého mistra světa Gregora Schlierenzauera jen pojistilo téměř stoprocentní vítězství.
Suverénní jízdu si naši jižní sousedé ve druhém kole zopakovali. Martin Koch předváděl maximální výkony a k nejdelšímu letu prvního kola připojil další parádní pokus – 210,5m. Dvousetmetrovou hranici sice Thomas Morgenstern (190,5m) ani Andreas Kofler (197m) nepokořili, nebylo však pochyb o tom, že i neděle byla jejich dnem. Zlatou korunu pak nasadil sobě i týmovým kolegům Gregor Schlierenzauer, který posledním letem mistrovství v Oberstdorfu nastolil i nejdelší výkon dne – 217m. Rakouská orlice tak na červenobílých vlajkách vlála o víkendu podruhé.
foto: Radost z vítězství byla nekonečná. „Schlieri“ si užíval svůj další triumf, „Kofi“ s „Morgim“ blbli na sněhu… (zdroj: oesv.at)
Výsledky závodu družstev (fis-ski)
Kompletní výsledky závodu družstev
Informace o závodech CoC v Ramsau a CoC Ž v Schoenwaldu připravujeme na příští týden. Děkujeme za strpení. redakce skoky.net
foto: vítězný tým Rakušanů: Morgenstern, Koch, Kofler, Schlierenzauer
(zdroj: oesv.at)