Individuální část mistrovství světa je u konce. Zatímco na středním můstku jsme se na stupních vítězů dočkali nejednoho překvapení, na velkém můstku už vše i přes složité povětrnostní podmínky běželo v zajetějších kolejích. Po ovládnutí většiny předešlých tréninkových kolech se ze třetího životního zlata radoval Stefan Kraft, jediný norský individuální mužský kov uzmul druhý Johansson a další medaili bral rovněž bronzový Karl Geiger. Češi se do druhého kola nevešli.
[b]Kraft očekávaným šampionem[/b]
Při neúčasti Graneruda, oblíbenosti můstku a skvostných tréninkových výkonech byl triumf Stefana Krafta na spadnutí. Loňský vítěz SP dokázal obdivuhodně překonat strasti letošní sezony a vyladit formu na tu správnou chvíli, ve které mu už triumf nesebraly ani horší podmínky v prvním kole. Spolu s Emou Klinec, Piotrem Zylou a Maren Lundby utvořil kvarteto zlatých ze světového šampionátu, které dohromady v letošní sezoně nevyhrálo ani jeden závod SP! Kraft nakročil ke triumfu již ve zkušebním kole a v závodě jej po dvou stylově bezchybných skocích o délce 132,5 a 134 m dotáhnul. Druhé místo a již třetí individuální cenný kov z vrcholných akcí dnes ukořistil Robert Johansson (129,5 a 135,5 m), jenž předčil krále velkých akcí, Karla Geigera (2 x 132 m). Pro nejlepšího z Němců jde již o šestou medaili ze světových šampionátů. Důvody k radosti naopak neměl jeho krajan Markus Eisenbichler, který po nepříjemném pádu ve druhém kole skončil až 17. Hlavní však je, že odešel po svých, protože záběry na nepříjemný pád až příliš připomínaly okamžiky z Bischofshofenu 2015, kdy ochrnul Američan Nicholas Fairall.
Svůj skok již v prvním kole neustál také Rjoju Kobajaši, který si navíc „vyžral“ vůbec nejhorší podmínky ze všech a do finále vůbec nepostoupil. Znovu silný dnes byl Polák Zyla (130,5 a 137 m). Šampiona ze středního můstku nakonec o stupně vítězů připravil pouze větší větrný odečet. Pátý skončil další z předešlých medailistů Anže Lanišek (126,5 a 136,5 m), pomyslné malé pódium by doplnil Marius Lindvik (126,5 a 131,5 m). Nejlepším z Japonců byl dnes sedmý Jukija Sato (134 a 130,5 m), osmý skončil po nevydařeném druhém skoku Daniel Huber (133,5 a 123,5 m), jenž byl považován za jednoho z černých koní závodu.
[b]Češi poprvé v dějinách na MS bez postupu[/b]
Vůbec poprvé v historii České republiky se stalo, že se ani jeden náš reprezentant v průběhu MS nedostal do druhého kola. Smutnou realitu dokonale podtrhnul dnešní závod, kdy byl nejlepším z Čechů 36. Čestmír Kožíšek (112,5 m). Lomnický skokan znovu předvedl jednoznačné závodní zlepšení – škoda, že ho není schopen Viktor Polášek, pak by někdejší juniorský šampion mohl skákat klidně do elitní dvacítky. Místo toho dnes skončil po skoku 102,5 m dlouhém až čtyřicátý šestý. Přeskočili jej i naši dva zbylí reprezentanti – 41. Vojtěch Štursa (105,5 m) a 42. Filip Sakala (103,5 m). Příjemný moment dnes naopak prožil ukrajinský skok – Jevhen Marušjak skončil na solidním 39. místě, Vitalij Kaliničenko dokonce proklouznul do finálového kola, kde nakonec po skoku 126 m dlouhém bral 29. pozici. Jak vidno, ne vše je o základně či tréninkových podmínkách…. Připomeňme, že Ukrajinci při rekonstrukci můstků ve Vorochtě zůstali pro letošek až do února bez můstku většího, než K 50.
[link=http://medias1.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3120/2021JP3120RTRIA.pdf]Výsledky zkušebního kola[/link]
[link=http://medias4.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3120/2021JP3120RL.pdf]Kompletní výsledky závodu[/link]
Světový šampionát v Oberstdorfu vyvrcholí zítřejší soutěží družstev, které by se mělo účastnit celkem 14 týmů. Českou realitou bude zřejmě desátá pozice. Závod odstartuje, podobně jako ten dnešní, v 17 hodin.
[i][b]Foto: Stefan Kraft [/b](autor: Sabine Link)[/i]