Medailovou pohádku se zlatým koncem psali domácí reprezentanti v poslední den mistrovství světa v Planici. V týmovém závodě slovinské kvarteto ve složení Kos, Jelar, Zajc a Lanišek dominovalo a poprvé v historii týmových závodů na MS získalo zlaté medaile. Stříbro dnes zaslouženě vybojovali Norové a pro bronz si doskákala rakouská reprezentace.
Před závodem, do kterého startovalo 11 reprezentací, se do medailových bojů počítalo zejména s reprezentacemi Rakouska, Německa, Polska a Slovinska, s Norskem se uvažovalo jako s pátým vzadu. O elitní osmičku měli bojovat Švýcaři s Finy a po dobrých výsledcích z individuálních závodů se dalo počítat i s USA. Pro Kazachy bohužel závod skončil v podstatě dříve, než začal, poté, co Nazarenko nebyl připuštěn ke startu kvůli délce rozkroku kombinézy. Již v prvním kole se začala formovat trojice týmů, která měla bojovat o tři nejcennější medaile – v prvním kole zvítězilo Slovinsko, jehož celá čtveřice předvedla výborné pokusy, stejně jako čtveřice Norská, která, pro mnohé překvapivě, skončila na druhém místě o necelých 10 bodů za Slovinci. Třetí byli Rakušané, kteří ztráceli pouze 0,8b na Norsko. Německý a Polský tým na čtvrtém, resp. pátém místě, již ztrácel více než dvacet bodů na vedoucí Slovinsko. Kamenem úrazu polského výběru byl hlavně Aleksader Zniszczol. Výborně si vedli v prvním kole Švýcaři, když zejména Deschwanden s nestárnoucím Ammannem své reprezentaci uhlídali šesté místo před Japonci, za které skákal obstojně snad jen Rjoju Kobajaši. O osmé místo se rozhořel souboj mezi Finskem a USA, který vyzněl lépe pro stále se zlepšující zámořskou reprezentaci. Pořadí uzavírali desátí Rumuni a jedenáctí Kazaši.
V druhém kole se boj o medaile začal přiostřovat hned v první skupině. Lovro Kos svůj pokus nezvládl ideálně, zatímco Forfang s Tschofenigem kontrovali dobrými pokusy. Poláci s Němci se snažili přiblížit vedoucí trojce a docházelo tak k častému měnění 4. pozice mezi těmito týmy. U týmů na místech 6–8 se spíše jednalo o udržení své pozice. Hlavním strůjcem slovinského úspěchu se zdál být v druhé skupině Žiga Jelar, který díky svému 138 metrů dlouhému skoku vybudoval solidní náskok. I když Sundal nebo Hörl neskočili špatně, pro Slovince to již začalo vypadat velmi dobře, zvlášť poté, co čerstvý mistr světa Timi Zajc zvýšil náskok nejlepším skokem třetí skupiny na 10 bodů. Ve čtvrté skupině pak ještě dramatizoval boj o šesté místo nejlepším skokem skupiny Rjoju Kobajaši, ale Ammann šesté místo uhájil a Švýcaři tak skončili o bod před Japonci. I Polsko se na poslední chvíli snažilo zamíchat do boje o medaili po trenérské výzvě Thomase Turnbichlera a snížení nájezdové lavice z jedenáctky na devítku – Dawid Kubacki však potřebnou délku skoku nezvládl. Jak se později ukázalo, pokud by to dokázal, Poláci by třetí místo urvali – Stefan Kraft předvedl až sedmý nejlepší výkon skupiny a Rakousko tak vypadlo ze souboje o zlatou medaili. I tak se Kraft pod můstkem společně s Hayböckem, Hörlem a Tschofenigem mohl radovat z bronzové medaile. Po Granerudově skoku se také mohlo radovat Norsko ze skvělé stříbrné medaile, protože finišující Anže Lanišek nejenže desetibodový náskok neprohospodařil, ale ještě o dva body navýšil.
Máme tedy za sebou další mistrovství světa, které nabídlo velmi zajímavé příběhy, vítězství, radost i zklamání. Jednou z nejvýraznějších osobností tohoto MS byla jistě Němka Katharina Althaus, která získala hned čtyři medaile – tři zlaté a jednu bronzovou. Německo se také stalo medailově nejúspěšnější zemí se ziskem 3 zlatých, jedné stříbrné a dvou bronzových. Slovinsko se raduje na domácím MS ze dvou zlatých a jedné bronzové, Polsko díky skvělému finiši Piotra Žyly na středním můstku slaví jedno zlato a díky železnému muži Dawidovi Kubackému jeden bronz z můstku velkého. První zlatou medaili pro Kanadu vybojovala Alexandria Loutitt, čímž výčet zlatých medailí končí. Mírným zklamáním můžou být „pouze“ tři stříbrné a dvě bronzové pro reprezentaci Norska. Halvor Egner Granerud jen prodloužil čekání lídrů světových pohárů na zlato z MS. Další zklamanou reprezentací může být ta rakouská – tato skokanská velmoc si odváží z mistrovství dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Pro Japonsko vybojoval jedno stříbro Rjoju Kobajaši.
Výčet medailí z mistrovství světa v klasickém lyžování 2023 v Planici
Foto: Slovinská vlajka