Dnešní závod nabídl celkem dvě tváře, z nichž ani jedna nebyla tou očekávanou. Po prvním kole doprovázeném protivětrem, který přinesl spoustu dlouhých skoků, přišel ve druhém kole vítr do zad, který náležitě vytrestal každou chybičku. V těchto kulisách nebojoval o zlato ani Halvor Egner Granerud, ani Markus Eisenbichler, ani Stefan Kraft či Kamil Stoch. Bitvu o titul totiž nakonec svedli Karl Geiger a Piotr Zyla, přičemž na jejím konci se prvního individuálního zlata dočkal polský veterán. Nejlepším českým závodníkem byl 32. Čestmír Kožíšek.
[b]Żyła třetím polským zlatým králem, favorité chybovali[/b]
Kubacki, Stoch a Żyła. Polské velezkušené a především také veleúspěšné trio, které naším sousedům může závidět celý skokanský svět. Po titulech Stocha (2013) a Kubackiho (2019) se letos dočkal také třetí do party, o kterém kolují historky týkající se nepřekonatelných odrazových schopností. Ty dnes čtyřiatřicetiletý závodník z Těšína bezesporu předvedl, obhájil polský primát ze Seefeldu a navíc se stal i nejstarším světovým šampionem v dějinách. Za zmínku stojí, že o titul šampiona ze středního můstku dnes bojovali závodníci, kteří svůj poslední triumf mezi elitou získali na mamutím můstku. Vůbec poprvé v historii se totiž mohlo stát, že bychom v jedné sezoně uzřeli závodníka, jenž by ovládl jak mistrovský závod na středním můstku, tak na mamutu. Domácímu Geigerovi však tuto radost nedopřál Piotr Żyła (105 a 102,5 m), který se po slabších tréninkových výkonech chytil již ve zkušebním kole, pokračoval nejdelším skokem celého dne v kole úvodním a ve finále už si svůj skok mohl užít. Spokojený bude určitě i druhý Geiger (103,5 a 102 m), jenž měl v předešlém průběhu sezony leckdy problém se samotným postupem do druhého kola.
Jediným z horkých favoritů na medailové pozici je nakonec bronzový Anže Lanišek (102,5 a 101 m), jemuž zkrátka chyběl superskok. Ten se dle očekávání dostavil v podání Halvora Egnera Graneruda, oproti všem předpokladům mu však předcházel krajně nepovedený pokus. 99 metrů s evidentně rozhozenou letovou fází stačilo až na průběžné šestnácté místo po prvním kole. Ve finále sice Granerud předvedl nejlepší skok kola (103 m), na medaile už ale bylo daleko. Nakonec se norský suverén letošní sezony musel spokojit s další individuální porážkou na vrcholné akci, tentokrát v podobě čtvrtého místa. Páté místo bylo zklamáním také pro vítěze zkušebního kola a obhájce titulu, Dawida Kubackiho (102 a 99 m). Spolu s Granerudem stoupal ve druhém kole rovněž Robert Johansson (100 a 101 m), jehož zlepšený finálový skok znamenal šestou pozici. Opět daleko od medailí byli Rakušané, jejichž nejlepším reprezentantem byl sedmý Hayböck (101 a 97,5 m), který předčil desátého Krafta (100,5 a 97,5 m). Desítku zkompletovali dva ze spolufavoritů – nakonec osmý Pavlovčič (101,5 a 98 m) a devátý Tande (101 a 98 m).
Velkým zklamáním skončil závod pro suveréna prvního tréninkového dne, domácího Markuse Eisenbichlera, který se určitě nespokojil s až sedmnáctou pozicí. Zklamán je určitě také dvanáctý Rjoju Kobajaši, jehož po prvním kole potkal strmý pád ze třetí pozice. Neprosadil se ani v tréninku silný, ale v závodě až dvacátý Simon Ammann – i tak ale porazil Kamila Stocha, který skončil ještě o příčku za ním, navíc s nepříliš lepším stylovým provedením skoků. Úspěchem naopak závod skončil pro ruského mladíčka Sadrejeva, který se prosadil na 25. místo a porazil například až 30. Poláka Stekalu.
[b]Češi do finále neprošli[/b]
Čeští skokani splnili základní cíl kompletním postupem do závodu, postup do druhého kola však již nepřidali. Překvapivě nejlepším reprezentantem naší země byl Čestmír Kožíšek (96,5 m), jehož nejlepší skok dosavadního průběhu šampionátu vynesl až na 32. pozici. V porovnání s tréninky se zlepšil i pětatřicátý Vojtěch Štursa (94 m), první kolo však bohužel psychicky neunesl papírově nejlepší z Čechů. Tím měl být Viktor Polášek, který se však dostal pouze na 93 metrů, což jej přikovalo na 38. místo se značnou ztrátou na bodované pozice. Filip Sakala (84 m) asi vyšší cíle, než samotný postup mít nemohl, a 48. místo zřejmě reálně ukázalo jeho současné možnosti.
[link=http://medias2.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3115/2021JP3115RTRIA.pdf]Výsledky zkušebního kola[/link]
[link=http://medias3.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3115/2021JP3115RL.pdf]Kompletní výsledky závodu[/link]
Skokanský program šampionátu v Oberstdorfu pokračuje již zítra, kdy je v plánu závod smíšených týmů. Toho se bohužel nezúčastní Italové po pozitivním testu na covid jedné ze sester Malsinerových. Na startu by tak mělo být 12 celků včetně toho českého – zřejmě nás opět čeká souboj s Polskem o postup, který však tentokrát bude značně zapeklitý. Další boj o cenné kovy vypukne v 17:00.