Zklamání se zračilo v obličeji posledního českého skokana, který svou zemi „připravil“ o medaili. Roman Koudelka ale určitě nikoho nezklamal, stejně jako ostatní čeští válečníci – Jakub Janda, Lukáš Hlava, Ondřej Vaculík, kteří ukořistili nejlepší týmový výsledek posledních let: 5. příčku na MS. Medaile se překvapivě rozdávaly mezi trio obhájců ze Sappora. Rakušané svou dominantní spanilou jízdou slaví třetí zlato týmů v řadě. Norové zvrátili nepříznivý průběh ve stříbrnou nadílku. A Japonci v čele s veterány Kasaiem a Okabem parádně převálcovali dotírající Poláky. Ti si stejně jako Stoch utírají slzy na bramborové pozici, kapesníky potřebuje také finský tým v čele s packalem týdne Harri Ollim.
Rozdání karet. Úvodní pokusy rozběhly závod v tradiční duchu, na vedoucí pozice proniklo zásluhou Wolfganga Loitzla (131m) Rakousko, následováno Finy a Nory. Vyrovnaný střední proud následoval Lukáš Hlava, 120m stačilo na solidní otvírací pozici.
Narušení pořádku. S druhou skupinou vnesl chaos do zajetého řádu Takanobu Okabe, který dostal se 127m Japonsko na 2. místo. Ve výborné divácké atmosféře, podporující německý tým, přiklepl první hřebíček do německé rakvičky Stephan Hocke (113m), k vyřazení ruského týmu dopomohl Pavel Karelin (116,5m). České barvy se držely na osmém místě, Ondřej Vaculík dosáhl značky 118,5m.
Strhání náskoků. Stefan Hula předvedl útok podobný Japoncům a se 127m vynesl Polsko na druhé místo. Druhým nejdelším pokusem skupiny dostal Jakub Janda (125,5m) náš tým na šesté místo. Rozdíly se naprosto strhaly mezi zdánlivou elitou a zbytkem světa, jen Thomas Morgenstern (123m) udržel Rakušany na čele. Za nimi se v tu chvíli seskupili Poláci a Japonci.
Německo s Ruskem ven. Šokující rozuzlení přinesla závěrečná skupina posledního kola. Na Ještědu soutěž opustili 9. Rusové a dokonce 10. Němci. Martin Schmitt, který si teprve po týmovém závodě převezme na libereckém Medal Plaza stříbrnou individuální medaili, doplachtil jen na 112,5m. Rakousko (Gregor Schlierenzauer 127,5m), Norsko (Anders Jacobsen 126,5m), Polsko (Adam Malysz 121m), takoví byli poločasoví medailisté. Česká republika zakončila první kolo zásluhou Romana Koudelky (124m) na vynikajícím pátém místě. A jak se svěřil Jakub Janda, nejzkušenější z českého týmu začal své kolegy řádně hecovat k dalším výkonům.
Gradující výkony. Ještěd by ale nebyl Ještědem, nepřipravit pro skokany i diváky lahůdku v podobě nestandardních podmínek. Po mlze, vánici a vichřicích z předchozích dnů zaplavily skokanskou arénu husté provazce vody. S přestávkou mezi koly déšť na intenzitě ubral, nicméně pršet nepřestalo až do konce závodu. Atraktivitu závodu ale ohrozit nemohl, úvod finálového kola gradoval v nádherné pokusy. Lukáš Hlava 125m. Shohhei Tochimoto 127m. Anders Bardal 133m. Matti Hautamaeki 131,5m. Předčasnou korunovaci rakouskému týmu zařídil Wolfgang Loitzl – 136m ustanovilo maximum týmového závodu. Finsko se Hautamaekiho zásluhou vrátilo zpět na bronzovou příčku.
Staré Japonsko útočí. Japonsko, vystrnaděné z pódiového místa, se znovu přihlásilo o slovo. Takanobu Okabe vytáhl další nepředstavitelný pokus – 135m. Zasloužilý veterán tak klíčovým způsobem předurčil Japonsko k bronzu. Druhým pokusem udržel Česko vysoko Ondřej Vaculík (123,5m), rakouským barvám dopomohl Martin Koch (134m) k navýšení náskoku nad Nory.
Vyhecovaný Janda. Chtěl vyhecovat ostatní, vyhecoval hlavně sebe. 129m dostalo do dobré nálady nejen fanoušky, napínající uši k cinkotu kovů, ale také sebe sama. Jakub Janda byl výkony ze šampionátu všeobecně zklamaný, týmovou soutěž si ale pochvaloval. „Mám chuť do dalšího skákání,“ vzkázal Jakub. A pokud veškerá domluva se svazy dopadne dobře, dojde také na slova Vasji Bajce. „Jakub může znovu skákat do světové šestky,“ vyslovil Bajc prognózu v kulisách libereckého závodu. Jandův pokus, který Čechy poslal před Poláky na průběžné 4. místo, vyrovnal ve skupině Johan Remen Evensen.
Sapporská trojka obhajuje. Češi parádně pátí. Domácí publikum si vyřvávalo hlasivky, frkačky troubily jako na poplach. A Roman Koudelka plachtil vzduchem. Jen trochu méně, než každý čekal. 118m. Zase ty nenapravitelné podmínky! „Jsem zklamaný, protože oba závodní skoky se mi vydařily, akorát ve druhém kole začal foukat vítr hodně do zad,“ neskrýval Koudelka své smutné pohledy. O pokaženém závodě v posledním kole se ale mluvit nedá, Harri Olli připravil Finy o mnohem jasnější medaili. 108,5m potopilo finský tým až na 6. místo. Na úkor Němců a Rusů slavili další milník osmí Francouzi, zvedající se Slovinci brali sedmou příčku.
Pochybným podmínkám v závěru závodu ještě unikl Adam Malysz, 123,5m ale k znovudobytí bronzové příčky jeho výkon nestačil. 120m Noriakiho Kasaie dotáhlo do bronzového závěru Japonce. Obhájce bronzu ze Sappora. A sapporská story se opakovala také v dalších dvou medailových případech. Anders Jacobsen v obtížných podmínkách dosáhl na 117,5m a nechal rozproudit další norské veselí v městě Liberci. Rakouský hattrick se stal skutečností po závěrečném pokusu Gregora Schlierenzauera (123,5m), zlatá cesta se protáhla přes Oberstdorf05 a Sapporo07 na Liberec09.
Průběžné výsledky po prvním kole
Kompletní výsledky závodu družstev MS2009 na HS134
Foto: vítězný tým (autor: MiV)