Skokanské fanoušky tentokrát čeká již pořádně nabitý víkend. Uskuteční se totiž hned pětice závodů Světového poháru a k tomuto počtu notně přispěje začátek ženské sezony. Zatímco muži se vydají na první mimoevropskou štaci letošní sezony, ženy čeká hned trojice závodů v norském hlavním městě zimních sportů. Samozřejmě u toho nebudou chybět české závodnice a závodníci, kteří doufají v potvrzení nadějného vstupu do letošní sezony. Celkem se představí sedm skokanů a skokanek reprezentujících Českou republiku.
[b]V Nižném Tagilu se čeká mráz[/b]
Nižnij Tagil se po vyléčení jistých dětských nemocí jako organizátor závodů SP osvědčil. Parádní atmosféra, uskutečnění závodů i v přetěžkých podmínkách a jistota sněhové přikrývky – to vše hovoří v ruský prospěch. Navíc organizátoři dokázali splnit požadavky FIS především co se větrné ochrany týče, což je definitivně katapultovalo vstříc kalendářní jistotě. A zatímco problémy se zajištěním dostatku sněhu se letos nevyhnuly ani jindy až takřka arktickému Kuusamu, dvacet metrů na východ od Uralu je situace o poznání zimnější. Momentálně tam vládnou teploty kolem -20 stupňů a o mnoho tepleji nebude ani o víkendu, kdy se na teploměru očekávají hodnoty mezi minus osmi a šestnácti stupni. Zatímco již dvakrát se v Nižném Tagilu představily v rámci SP také ženy, letos to bude – podobně jako loni – čistě pánská záležitost. Ta bude navíc okořeněna nezvyklým zájmem médií, který má pochopitelně na svědomí svou výhrou ve Wisle Jevgenij Klimov.
Vloni jsme se zde dočkali prvních českých bodů, které v sobotu sedmadvacátým místem zajistil Vojtěch Štursa. Něco takového je letos již naštěstí překonáno, Štursova forma však bohužel mezitím někam (zdá se) definitivně odlétla. Na můstku Čáp není nouze o četná překvapení, což je dáno větrným charakterem zdejšího můstku. V Nižném Tagilu totiž vítr do závodů promlouvá zřejmě ještě více, než je tomu zvykem například ve finském Kuusamu. Jelikož se jedná o jeden z dnes jich menších můstků (HS134), větrné rozdíly jsou zde při malých rozdílech ve vzdálenostech ještě patrnější. Nejspíš i letos se tudíž dočkáme nějakého toho překvapivého výsledku. Loni se o ně postarali například sedmým místem Gregor Deschwanden, stabilními skoky do dvacítky William Rhoads a zejména sobotní závod nabídl až neskutečné přesuny ve finálovém kole. Oba závody však nabídly bezvadnou podívanou včetně dvojího překonání rekordu můstku, který je nyní značně vyšroubovaný (141,5 m). Nakonec se loni o triumfy podělili Němci Andreas Wellinger a Richard Freitag. Nejlepším českým výsledkem na tomto můstku zůstává čtrnácté místo Romana Koudelky z roku 2015.
[b]Ženy podruhé okusí Lillehammer Triple[/b]
Zástupkyně dámského skoku na lyžích čeká v letošní sezoně hned několik zajímavých milníků. Kromě značného zvýšení počtu závodů na velkých můstcích (až na 10) jsou to také lukrativní seriály RAW Air a Blue Bird Tour, což je série čtyř březnových závodů v Rusku. Ještě předtím se však odehraje druhý ročník Lillehammer Triple. Takzvaný Lillehammer Triple se, jak název napovídá, skládá ze tří závodů. V pátek a sobotu skokanky zabojují na středním můstku a všechny zúčastněné čeká rovněž boj o nedělní finále, které už se uskuteční na můstku velkém. To je změna oproti loňsku, kdy byl finálový závod určen výhradně pro top 30 z dvou předchozích dnů. První ročník ovládla Katharina Althaus, která však svedla tuhý boj s domácí favoritkou Maren Lundby. Jen třetí místo zbylo na dominátorku předchozích sezon, Saru Takanaši. Zajímavostí byl nedělní skok Číňanky Xinyue Čchang, která dolétla na 125 metrů a vylepšila tím oficiální čínský rekord. Čína je tudíž jednou z mála zemí, kde ženy létají dál než muži. Na celkovou vítězku čeká stejně jako loni dodatečná finanční odměna, to hlavní by se ale mělo odehrát během rovněž třídílného RAW Air, který se do Lillehammeru rovněž podívá. Celý víkend započne již ve čtvrtek, kdy skokanky v pozdních večerních hodinách čeká dvojice tréninkových kol a kvalifikace.
[b]Mezi muži bez větších změn, Japonci tentokrát v plné síle[/b]
Vzhledem k tomu, že skokanská sezona je stále v plenkách a dosud čekáme na start Kontinentálního poháru či FIS Cupu, změn v nominacích je poskrovnu. Ve slovinském táboře nepříliš přesvědčivě skákajícího Anže Semeniče nahradí ve Wisle rovněž nikterak zářící Tomaž Naglič. Pauzu si udělá v doslova bídné formě startující Andreas Stjernen, kterého v týmu Alexandra Stöckla nahradí talentovaný Sondre Ringen. S otazníkem je také start Michaela Hayböcka, který podobně jako Stjernen dosud nebodoval a jeho krize se spíše prohlubuje. Podobně je na tom (ač se dvěma body na kontě) Maciej Kot – ten však v Rusku bude, jelikož ho zkrátka není kým nahradit. Zatímco v minulých dvou ročnících bojovali Japonci s vízy a nakonec se nezúčastnili, letos je tomu naštěstí jinak a muže ve žlutém tedy uvidíme v akci. Zatímco loni byl o tuto pozici ochuzen Junširo, letos jeho bratru Rjojovi nic podobného nehrozí. Rusko pochopitelně nasazuje národní skupinu. V ní se představí například kdysi stabilní členové A týmu Ilmir Chazetdinov, Vladislav Bojarincev či Michail Maksimočkin. Česká nominace zůstává beze změn, také do Ruska tedy míří čtveřice Hlava, Koudelka, Kožíšek a Polášek.
[b]Češky nasazují do boje trio závodnic, nechybí největší hvězdy[/b]
Podobně jako mužské pole, i to ženské bude nabito hvězdami. Nebudou chybět obě fenomenální japonské závodnice ani jejich největší vyzyvatelky a loňské komety Maren Lundby a Katharina Althaus. Svůj nesporný talent se bude snažit prodat mladičká Franocuzka Lucile Morat a v popředí bude čeřit vody bezesporu rovněž velmi silný slovinský a německý tým. Narozdíl od loňska se do Norska vydala jedna z pionýrek skoku na lyžích žen, rakouská matadorka Daniela Iraschko-Stolz. Ta ovšem poslední dobou působí jako magnet na zdravotní problémy. Během jednoho z úterních tréninků totiž nepříjemně upadla a její start ve víkendovém podniku je stále s otazníkem. Nechybí ani polské skokanky, které by konečně chtěly navázat na slávu svých mužských protějšků. Největší šanci na to má zřejmě loni v létě výborná Kamila Karpiel, letos ale předváděla nadějné skoky také o něco zkušenější Kinga Rajda. Těžké časy nastávají pro ruský skok, jelikož se po letní sezoně rozhodla nečekaně se skoky (prý dočasně) rozloučit pátá žena loňské pořadí SP, Irina Avvakumova.
V Lillehammeru nebude chybět ani trojlístek českých skokanek. Počet je sice totožný jako loni, letoška se však sportovně dožila pouze Barbora Blažková. Před rokem ještě startující Jana Mrákotová a Zdenka Pešatová již kvůli zdravotním problémům ukončily kariéru, naštěstí se je však zatím daří doplnit. Po jedenácti měsících opět atmosféru SP okusí Karolína Indráčková a v roli závodnice se v závodech nejvyšší zimní kategorie spustí do stopy vůbec poprvé také Štěpánka Ptáčková, zřejmě největší český dámský talent současnosti. Jelikož za celou loňskou zimu se českým závodnicím nepovedlo zabodovat, cíl pro letošek je jasný.
Dosud potvrzené nominace jednotlivých týmů můžete najít níže, kompletní program víkendu včetně časů TV přenosů v našem kalendáři. Skokanů i skokanek bude samozřejmě startovat více, zde však uvádíme jen ty již potvrzené oficiálními kanály.
[b][u]Potvrzená složení reprezentací pro Nižnij Tagil/Lillehammer[/b][/u]
[b]Bulharsko – muži: [/b]
Vladimir Zografski
[b]Česká republika – muži: [/b]
Lukáš Hlava
Roman Koudelka
Čestmír Kožíšek
Viktor Polášek
[b]Česká republika – ženy: [/b]
Barbora Blažková
Karolína Indráčková
Štěpánka Ptáčková
[b]Finsko – muži: [/b]
Antti Aalto
Jarkko Määttä
[b]Finsko – ženy: [/b]
Susanna Forsström
Julia Kykkänen
Julia Tervahartiala
[b]Francie – ženy: [/b]
Oceane Avocat Gros
Julia Clair
Lea Lemare
Lucile Morat
[b]Itálie – muži: [/b]
Alex Insam
[b]Itálie – ženy: [/b]
Lara Malsiner
Elena Runggaldier
[b]Japonsko – muži: [/b]
Daiki Ito
Noriaki Kasai
Junširo Kobajaši
Rjoju Kobajaši
Naoki Nakamura
Taku Takeuči
[b]Japonsko – ženy: [/b]
Juki Ito
Kaori Iwabuči
Haruka Iwasa
Nozumi Marujama
Juka Seto
Sara Takanaši
[b]Kanada – muži:[/b]
Mackenzie Boyd-Clowes
[b]Německo – muži: [/b]
Markus Eisenbichler
Richard Freitag
Severin Freund
Karl Geiger
Stephan Leyhe
David Siegel
Andreas Wellinger
[b]Německo – ženy: [/b]
Katharina Althaus
Pauline Hessler
Anna Rupprecht
Juliane Seyfarth
Ramona Straub
Carina Vogt
[b]Norsko – muži: [/b]
Anders Fannemel
Johann André Forfang
Halvor Egner Granerud
Robert Johansson
Sondre Ringen
Daniel-André Tande
[b]Norsko – ženy: [/b]
Maren Lundby
Anniken Mork
Silje Opseth
Anna Odine Stroem
[b]Polsko – muži: [/b]
Stefan Hula
Maciej Kot
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
Jakub Wolny
Piotr Żyła
[b]Polsko – ženy: [/b]
Kamila Karpiel
Kinga Rajda
Anna Twardosz
[b]Rakousko – muži: [/b]
Clemens Aigner
Phillip Aschenwald
Manuel Fettner
Daniel Huber
Stefan Kraft
Gregor Schlierenzauer
[b]Rakousko – ženy: [/b]
Chiara Hölzl
Daniela Iraschko-Stolz
Eva Pinkelnig
Jacqueline Seifriedsberger
[b]Rusko – muži: [/b]
Aleksandr Baženov
Vladislav Bojarincev
Ilmir Chazetdinov
Jevgenij Klimov
Denis Kornilov
Kiril Kotik
Michajl Maksimočkin
Michajl Nazarov
Roman Trofimov
Dmitrij Vasiljev
[b]Rusko – ženy: [/b]
Anastasija Barannikova
Lidija Jakovleva
Ksenia Kablukova
Alexandra Kustova
Anna Shpyneva
Sofia Tichonova
[b]Slovinsko – muži: [/b]
Jernej Damjan
Anže Lanišek
Žak Mogel
Tomaž Naglič
Bor Pavlovčič
Domen Prevc
Timi Zajc
[i][b]Foto: Můstek v Lillehammeru[/b] (autor: Jan Štěrba)[/i]