Na Čerťáku se čerti ženili. A závod se zrušil

Déšť, mlha, nedostatek světla, točící se vítr. A dalo by se dalo najít ještě mnoho důvodů, proč zrušit závod v letech na lyžích. Toto vše potkalo lednový Harrachov, který po šesti letech s velkou slávou přivítal Světový pohár na mamutím můstku.

Namísto sluníčka a modré oblohy přivítalo skokany světové špičky v Krkonoších deštivé počasí a mlha. Podmínky, které postupně naprosto zničily sobotní závod. V poledne se sice utišily neustálé přeháňky a zkušební kolo se odehrálo téměř bez problémů, Morgenstern dokonce dosáhl opětovně rekordu. Ale před prvním kolem se začalo opět počasí měnit a skokany na lavičce postupně střídali předskokané.

Roman Koudelka by postupoval za 176,5m, ačkoliv jej stejně jako ve zkušebním kole pozlobil vítr a musel na lavičce čekat. Podstatně méně skočil zbytek české pětice a vyčkával na postup. Vedoucím mužem se stal za výkon 200m Martin Schmitt, Rus Dimitrij Vassiliev byl druhý za tutéž vzdálenost.

A pak přišla polská tragédie – vítr zkrátil skok Adama Malysze (130m) a ten se zařadil na konec výsledkové listiny. Věc měla i kladnou stránku, protože tím pádem proklouzl do druhého kola Borek Sedlák (161,5m). Tedy, pokud by se nějaké druhé kolo odehrálo.


Foto: Janne Ahonen po skoku na harrachovském mamuťáku.

Po skoku Simona Ammanna se závod přerušil a valná hromada rozhodla: „Začne se od nuly.“ A tak tedy byly výsledky smazány a skokané se pustili opět do prvního kola.

Ale více se diváků, promoklým a netrpělivým, představovali předskokané než samotní závodníci a časové rozestupy mezi jednotlivci se dosti prohlubovaly. Švýcary potěšil let Guida Landerta, který se stal lídrem po dosažení 188,5m. Ale ani tento, na podmínky skvělý let nebyl nijak platný. Závod se po dalších odkladech nakonec zrušil.

K problému se vyjádřil šéf závodu Josef Slavík. Nedalo se prý pokračovat vzhledem větru i dešti, ale o nedělním závodě se rozhodne až dopoledne. Sice dosti napršelo a dle předpovědi má pršet i nadále, ale stopa je chlazená a s nájezdem by neměl být problém. Vzhledem k finanční stránce není až takový problém, závod je pojištěn, ale dnešní průběh dokonce mnohé dohnal k slzám.

Výsledky najdete na fis-ski.com.

foto: Adam Malysz po nepříliš úspěšném skoku (zdroj: skoky.net)