Na mistrovství Finska triumfoval Larinto

V sobotu se uskutečnilo mistrovství Finska v Rovaniemi (HS 100), kde prodal nejlépe své schopnosti Ville Larinto. V prvním kole skočil 97m a v kole druhém 100,5m (267,5 bodů). Stříbrná příčka patřila Mattiemu Hautamäkiemu po výkonech 97m a 99,5m a ztrátě na lídra 5,5 bodu. Podle těchto výkonů lze usuzovat, že je Hautamäki opět ve formě a můžeme se těšit na jeho výkony v zimní sezóně.

Nejdelším skokem tohoto klání 101m se prezentoval Harri Olli, avšak bodový součet za obě kola stačil Ollimu až na třetí příčku (92,5m a 101m – 256,5bodů). Těsně pod pódiovým umístěním skončil Arttu Lappi s 93m a 97,5m (252 bodů). Pátá pozice v podání Kalle Keituriho (92,5m a 97,5m- 248,5bodů), na šesté místo dosáhl po výkonech 95m a 94,5m (247 bodů) Tami Kiuru.

Pro finského trenéra Janne Väätäinena je letošní sezóna velkou výzvou, je to první zimní sezóna pod jeho vedením. Musí vyřešit i problémy, co se týče nominace do SP. Janne Ahonnen ukončil sportovní kariéru minulé jaro. Janne Happonen se ještě zotavuje ze zranění a Harri Olli je suspendovaný z národního týmu.

O osazení pro světový pohár by se mělo rozhodnout až po mistrovství Finska. Jeden závod se již uskutečnil v sobotu 15. 11. v Rovaniemi a druhý se bude konat v Kuusamu o čtyři dny později. Na výsledcích těchto klání je také částečně závislá budoucnost Harriho Olliho. Ale dostatečným ospravedlněním pro něj nebudou jen dobré výsledky na můstku. „Kromě toho má být schopný žít jako sportovec a ukázat, že je jeho osobní život v pořádku,“ řekl Väätäinen.

Janne Happonen, který si už na začátku letní sezony zlomil v tréninku nohu, prozradil, že se noha dobře zotavuje. Ačkoli by se chtěl vrátit co nejdříve na můstek, ví, že musí být trpělivý. A vyčkat, až bude mít nohu opravdu v pořádku. Arttu Lappi, vzhlížící do nové sezóny, je po zraněních a problémech loňské zimy daleko optimističtější ve srovnání s minulým rokem. V tréninku letošního léta a podzimu dopadl o mnoho lépe.

Nominace Finů na SP:

Po sobotním Mistrovství Finska už je známo možné složení finského národního týmu pro první závody SP, jež začnou již 27.11. v Kuusamu. Největším překvapením je asi návrat Harriho Olliho. Trenér Väätäinen hodlá dát další šanci neposlušnému skokanovi a povolit mu start v závodech v Kuusamu. ,,Je to opravdu krásný pocit moci se vrátit. Dostal jsem šanci startu a zbytek je už nyní jen na mně,‘‘ říkal Harri Olli. Relativně spokojen může být i Janne Väätäinen, který je rád, že se Harri vydal konečně správným směrem a zpozoroval na něm změny k lepšímu. Kromě Olliho se na startu SP v Kuusamu objeví zřejmě rovněž Ville Larinto, Matti Hautamäki, Arttu Lappi, Sami Niemi, Kalle Keituri, Tami Kiuru, Jussi Hautamäki, Kai Kovaljeff, Mika Kauhanen, Olli Pekkala a Veli-Matti Lindström.

Zdroj: skijumping.pl
Foto: Ville Larinto (zdroj: skijumping.pl)