Napínavé klání v Innsbrucku ohrožuje vítr

V pořadí již třetí zastávka čeká skokanský seriál Turné čtyř můstků. Po německé části se skoky přesouvají do Rakouska, konkrétně do Innsbrucku a Bischofshofenu. Tam na své vyhrávající miláčky čeká početný dav příznivců, který je bude bouřlivě podporovat už v pátek v innsbrucké Bergisel aréně. Tedy pokud se vrtošivé počasí uklidní.

Právě počasí přidává organizátorům vrásky, odklad kvalifikace by nemusel být odkladem jediným. Hrozí velká oblačnost od Pyrenejského poloostrova, která se už dnes v Alpách projevila nepříjemnou silou větru, a je velmi pravděpodobné, že podmínky nevhodné pro skoky budou panovat i v pátek. V takovém případě by se závod pravděpodobně nekonal.

Raději však příliš nepředbíhejme a zopakujme si situaci v průběžném pořadí. V německé pasáži Turné nejprve Thomas Morgenstern oblékl trikot pro lídra za vítězství v Oberstdorfu, závody v Garmisch-Partenkirchenu však řádně zamíchaly kartami a na čelo se vyhoupl jiný Rakušan, Gregor Schlierenzauer.

Skokan, který se před téměř osmnácti lety narodil právě v Innsbrucku, se na týmového kolegu nejen dotáhl, ale sám po výhře v Ga-Pa zaujal jeho místo. Ačkoliv už ne s takovým náskokem. Morgenstern Schlierenzauerovi dýchá na krk, ztrácí jen tři body a dvě desetiny. Rakousko přesto nemá nic rozhodnuto, v odstupu pouhých dvou desetinek útočí na Morgensterna finská jednička Janne Ahonen.

V českém týmu nejnadějněji hru rozehrál Roman Koudelka, který z aktuálního devátého místa udržuje naději na další postup vzhůru. Na osmého Andrease Kuettela ztrácí dva body, do šestého místa dalšího Švýcara, Simona Ammanna, bodů třináct. Z devatenáctého místa nastoupí do třetího závodu Jakub Janda, mezi 29. a 39. místem se pohybuje zbývající česká trojice – Borek Sedlák, Jan Matura a Martin Cikl.

V Innsbrucku se podle upraveného plánu v pátek odskáče nejprve oficiální trénink, v 10:45 proběhne kvalifikace. A pokud počasí dovolí, závod se uskuteční od 13:45h (více k pátku zde ).

ZAJÍMAVOSTI O INNSBRUCKÉM MŮSTKU:

Můstek, na kterém si skokan může odskočit na kafe

V padesát metrů vysoké věži můstku se nachází kavárna „Café im Turm“ (tedy doslova Kavárna ve věži), která je běžně otevřena a nabízí různé druhy káv a moučníků z Rakouska i mezinárodní pokrmy. A komu nestačí výhled od stolu, čeká na něj vyhlídková terasa s ohromujícím pohledem na město a přilehlé panorama hor.

Na můstek si mohou sportovci vyšlápnout po 455 schodech, podobně, jak si vyzkoušeli během závodu letošního Turné v Ga-Pa. V provozu je však také lanovka, která převeze 350 osob za hodinu, přičemž jedna cesta trvá asi dvě minuty, úplně nahoru vyváží návštěvníky věže klasický výtah.

Na bitevním poli sloužil papež mši

Oblast můstku byla místem bitev už na počátku devatenáctého století. Tehdy však bojovali skuteční vojáci. První skokanská bitva se odehrála v lednu 1927 a nejdelší skok byl 47, 5m, o poznání dál se létalo už při prvním Turné čtyř můstků v 50. letech. Můstek zažil několik rekonstrukcí i dvě zimní olympiády (1964 a 1976), v roce 1988 sloužil papež Jan Pavel II. v areálu dokonce mši.

Nové dějiny začal psát můstek v roce 2001, kdy se začala budovat stavba, kterou známe nyní. Stála 15 miliónů eur a disponuje i umělým povrchem pro skákání v letním období. Rekord můstku činí 134,5m a stále jej drží Němec Sven Hannawald, ačkoliv neoficiálním rekordmanem je Adam Malysz za 136m.

Pro více informací klikněte na bergiselspringen.at či bergisel.info.

foto: můstek Bergisel v Innsbrucku (zdroj obou fotografií: bergisel.info)